NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 11, 2005 - February 12, 2005 @ Fredonia High School (Fredonia, New York)

 

Section VI Wrestling Champions
SOURCE: Section VI Newsletter, May 2005. Click for larger image.




Varsity

Team Final

Southwestern 196, Falconer 183, Fredonia 179, Eden 137, Royalton-Hartland 132.5, Newfane 119, Alden 105.5, Akron 94, Lackawanna 89.5, Depew 86.5, Medina 81, East Aurora 78, Gowanda 66, Wilson 66, Tonawanda 53.5, Holland 25

Outstanding Wrestler Award - Tom Klonowski (Akron)

Championship Final (1st)

 96  Steve Matteson (Southwestern) > Anthony Fidanza (RH) fall 1:47
103  Kenny Betts (Fredonia) > Nick Mueller (Southwestern) decision 1-0
112  Jared Lemke (Alden) > Glen DiStefano (Lackawanna) decision 5-3
119  Joe Moran (RH) > Vinny Torres (Lackawanna) decision 8-6 (1OT)
125  Brandon Strandburg (Fredonia) > Mike Bunn (Eden) decision 1-0
130  Trevor Delahoy (Southwestern) > Gamal Harhara (Lackawanna) fall 2:42
135  Tom Klonowski (Akron) > Dusty Truver (Southwestern) decision 5-3 (1OT)
140  Greg Angierski (Depew) > Jamie Ott (EA) fall 4:24
145  Wil Griffith (Falconer) > Jake Davis (Gowanda) decision 5-4
152  Shane Uber (Southwestern) > Charles King (Wilson) decision 8-2
160  Brian Gunnell (Falconer) > Jay Bugenhagen (Eden) fall 4:50
171  Mikel Bush (Southwestern) > Jordan Plyler (Tonawanda) fall 4:46
189  Aaron Erickson (Falconer) > Alan Szymanski (Depew) decision 5-3 (1OT)
215  Matt Mazgaj (Southwestern) > Bernie Barbuto (Alden) fall 3:33
275  Frank Zielinski (Fredonia) > Sam Montesanti (Medina) fall 2:36

Consolation Final (3rd)

 96  Chris Conti (Fredonia) > Rob Broda (Eden) decision 10-3
103  Steve Lovewell (Newfane) > Rory Burgstahler (Eden) fall 3:31
112  Paul Peters (EA) > Eric Velez (Medina) decision 10-8
119  Chris Sindo (Akron) > John Migliore (Eden) decision 8-4
125  Glenn Dickerson (Falconer) > Khaled Abdulla (Lackawanna) fall 4:04
130  Derrick Adams (Medina) > Drew Carlson (Falconer) decision 5-2
135  Matt King (Wilson) > Rob Neal (Tonawanda) decision 6-3
140  Mark Donnelly (RH) > Matt Carroll (Wilson) decision 3-2
145  Nick Czapla (EA) > Matt Johnston (RH) fall 4:04
152  Chris Guerra (Depew) > Steve Shelters (Falconer) decision 7-2
160  Dan Letcher (Newfane) > Matt Frank (Alden) fall 3:50
171  Brent Swalla (Newfane) > Steve Farrell (RH) decision 3-1 (1OT)
189  Brad Miller (RH) > Joe Barbuto (Alden) fall 3:13
215  Aaron Lilga (Eden) > Rob Dahn (Fredonia) decision 5-0
275  Doug Bruning (Akron) > Craig Himes (Falconer) fall 1:57

Consolation Final (5th)

 96  Dominic Montesanti (Medina) > David Raynor (Falconer) decision 7-1
103  Bob Biniaszewski (Lackawanna) > Joe Stearns (Gowanda) major decision 14-3
112  Matt Catalano (Fredonia) > Ben Stopa (RH) forfeit
119  Brad Martin (Newfane) > Mike McCoy (Fredonia) decision 6-0
125  Brad Werth (Newfane) > Jon Funk (Holland) forfeit
130  Chris Snyder (Akron) > Derek Vallese (Newfane) major decision 13-4
135  Floripe Rivas (Fredonia) > Dan Balon (Falconer) decision 7-1
140  Anthony Sinicki (Eden) > Mark Sidey (Fredonia) decision 6-4 (1OT)
145  Zach Saden (Fredonia) > Jason Becker (Tonawanda) TB 11-10 (3OT)
152  Weston Ulrich (Eden) > Brett Tinder (RH) decision 3-2
160  Don Reinard (Akron) > Mike Fechter (Depew) decision 4-2
171  Greg Anstett (Alden) > James Maybee (Gowanda) fall 4:52
189  Shawn Hintz (Gowanda) > Joe Sidari (Medina) fall 2:47
215  Phil Tardivo (Depew) > Richard Dawson (Medina) fall 3:50
275  Brandon Williamson (Alden) > Brett Haylett (Newfane) fall 2:30


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships)