NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 11, 2005 - February 12, 2005 @ Ripley High School (Ripley, New York)

 

Section VI Wrestling Champions
SOURCE: Section VI Newsletter, May 2005. Click for larger image.


Varsity

Team Final

Salamanca 182, Ripley 161, Frewsburg 145, Silver Creek 136, Panama 125.5, Portville 121, Barker 105, Randolph 103, Pine Valley 99, Cassadaga Valley 96.5, Allegany-Limestone 84.5, Chautauqua Lake 71, Maple Grove 70, Franklinville 47, Cattaraugus-Little Valley 31, Westfield 22

Outstanding Wrestler Award - Mike Aris (Barker)

Championship Final (1st)

 96  Matt Metzler (Salamanca) > Trent Johnston (Ripley) major decision 15-3
103  Heath Marciszewski (Barker) > Abram Rowe (Ripley) fall 3:38
112  Joe Filegar (Frewsburg) > Logan Collins (Ripley) technical fall 5:59
119  Ryan O'Connor (SC) > Steven Swinehart (Ripley) decision 13-9
125  Scott Johnston (Ripley) > John Crisafulli (AL) fall 1:24
130  Mike Aris (Barker) > Ben Filegar (Frewsburg) major decision 17-7
135  Vince Aris (Barker) > Cody Eddy (Panama) decision 10-5
140  Darren Saulsgiver (Panama) > Josh Bryant (CLV) decision 3-2
145  Josh Haynes (Portville) > Derek Cusimano (Panama) decision 8-3
152  Mark Herman (PV) > Ryan Hamilton (SC) decision 8-2
160  Josh Lancaster (SC) > Justin Hoag (Salamanca) decision 2-1
171  Travis Furlow (Ripley) > Tim Jacobson (Salamanca) decision 8-2
189  Kane Smith (Salamanca) > Jeff Durow (Randolph) fall 0:54
215  Joe Lewis (Salamanca) > Randy Pike (Panama) decision 7-6
275  John Stow (CL) > Matt Miller (Portville) decision 5-3

Consolation Final (3rd)

 96  Dalton Scalf (Frewsburg) > Max Easton (Franklinville) major decision 12-0
103  Josh Becker (Salamanca) > Jon Flasher (Frewsburg) major decision 9-0
112  Josh Micek (MG) > Kris Wright (Randolph) decision 8-7
119  Kyle Foti (Frewsburg) > Cody Johnson (Randolph) fall 2:01
125  Chris Sanfilippo (SC) > Mark O'Connor (Barker) decision 6-2
130  Tanner Jones (MG) > Ryan Uhlendorff (SC) fall 0:52
135  Mike Gresh (Ripley) > Ethan Eimers (Portville) fall 1:52
140  Matt Burlingame (Portville) > Robert Lindquist (PV) decision 3-1
145  Ken Pate (CV) > Kevin Rice (CL) fall 2:00
152  Joe Holcomb (Portville) > Steve Shoup (CV) decision 2-1
160  Tim McElwain (Randolph) > Anthony Hesslinger (CV) fall 1:59
171  Andrew Apperson (MG) > Garret Stephen (Portville) major decision 13-2
189  John Hastings (AL) > Brad Zybert (CV) fall 2:03
215  Joe Lindquist (PV) > Josh Benson (Frewsburg) fall 2:23
275  Doug Tyma (PV) > Tom Parker (CV) fall 1:39

Consolation Final (5th)

 96  Logan Howard (CL) > Joe Harmon (SC) decision 9-2
103  Corey Cusimano (Panama) > Cody Hinson (MG) fall 4:47
112  Brock Banse-Fay (CV)
119  Brian Horning (Salamanca) > Charlie Stove (Portville) fall 0:33
125  Nick Miller (CL) > Thom Betts (Westfield) decision 3-2
130  Kyle Hitchcock (Franklinville) > James Pool (Westfield) default
135  Aaron Steward (PV) > Scott Billyard (Frewsburg) decision 8-7
140  Kyle Crisafulli (AL) > Matt Czerminski (Franklinville) fall 1:21
145  Brian Andrews (Randolph) > Brad Winchell (AL) default
152  Billy Roosa (Salamanca) > Alex Tye (CL) major decision 15-1
160  Josh Short (Panama) > Shawn Fields (Westfield) decision 4-2
171  Jason Tucker (AL) > Anthony Schimek (PV) fall 2:45
189  Jesse Hanner (Franklinville) > Craig Newman (Frewsburg) decision 10-5
215  Cody Wicks (SC) > Andrew Maben (AL) fall 1:47
275  Steven Sheldon (Randolph) > Jon Stuckey (AL) decision 4-1


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships)