★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Class C Wrestling Championships
February 7, 2015 @ Falconer High School (Falconer, New York)
Powered by matburn®

 

Falconer Golden Falcons
The Falconer wrestling team celebrates their 2015 Section VI Class C title. Photo shared by Coach Drew Wilcox. Click for larger image.






Varsity

Team Final

Falconer 185, Newfane 183, Tonawanda 125, Akron 124.5, Barker/Royalton-Hartland 121, Alden 119.5, Fredonia 114.5, Medina 94, Eden 93.5, Lackawanna 78.5, Southwestern 75.5

Championship Final (1st)

 99  Zach Braddell (Tonawanda) > Omar Muflahi (Lackawanna) decision 8-2
106  Mahir Nasser (Lackawanna) > Owen Kissell (Alden) decision 6-4
113  Johnny Fiebelkorn (Akron) > Brennen Callara (Medina) decision 7-2
120  Cameron Page (Falconer) > Brent Bachman (BRH) decision 2-0
126  Charles Johnstone (Newfane) > Giuseppe Hoose (Southwestern) decision 7-4
132  Cody McGregor (Tonawanda) > Dylan Ingrao (Falconer) decision 4-1
138  Sawyer Overhoff (Eden) > Jake Logan (Tonawanda) decision 4-2
145  Paul Dunbar (Newfane) > Roger Dejesus (Fredonia) major decision 8-0
152  Joey Lindberg (Southwestern) > Jacob Sarow (Akron) decision 4-3
160  Lyle Grant (Alden) > Cyrus Simmons (Newfane) fall 0:14
170  Jacob Peru (Falconer) > Ethan Pequeen (Akron) fall 3:46
182  Jake Kubala (Newfane) > Steve Mignoli (Fredonia) decision 3-2
195  Mason Hoose (Southwestern) > Jake Penhollow (Falconer) decision 5-3
220  Alex Schweitzer (Alden) > Seth Abbey (Falconer) fall 3:48
285  Kalvin Packer (Medina) > Sam Dauphin (BRH) fall 1:46

Consolation Final (3rd)

 99  Shane Broad (Alden) > Sam Sparacino (Tonawanda) forfeit
106  Lucas Green (Fredonia) > Jordan Dustin (Falconer) decision 7-0
113  Alex Handley (Alden) > Zach Brown (Newfane) decision 6-4
120  Jacob Page (Eden) > Joe Velez (Medina) decision 4-2
126  Charles Rizzo (Eden) > Dan Wheeler (BRH) fall 4:48
132  Scott Green (Falconer) > Matt Fiebelkorn (Akron) decision 6-4
138  Ryan Ulrich (BRH) > Cole Overhoff (Eden) fall 4:49
145  Dan Torres (Falconer) > Tyler Simmons (Newfane) decision 7-0
152  Adam Nowicki (Newfane) > Cody Crane (Medina) decision 3-0
160  Daniel Gardner (BRH) > Corey Keefe (Falconer) fall 4:19
170  Jake Rinus (Fredonia) > Dillon Grabowski (Alden) decision 2-0
182  Zach Mower (Falconer) > Wisdom Delvalle (Tonawanda) fall 0:16
195  Chris Johnstone (Newfane) > Nick Gloff (Fredonia) decision 8-3
220  Jacob Clark (Akron) > Ryan Kruger (Medina) decision 11-7
285  Kirk Fay (BRH) > Rick Tartick (Tonawanda) fall 1:20

Consolation Final (5th)

 99  Chase Stevenson (Southwestern) > Giovani Russo (Fredonia) decision 1-0
106  Hunter Oldenski (Akron) > Jon Dowdall (Tonawanda) decision 3-1
113  Ibrahim Mohamed (Lackawanna) > Arkan Abdallah (Lackawanna) fall 2:08
120  Ali Shawish (Lackawanna) > Julian Nixon (Newfane) decision 7-3
126  Jakeb Kelly (Fredonia) > Lamonica Proctor-Burch (Southwestern) fall 1:31
132  Devin Maurer (Newfane) > Josh Bukowski (Tonawanda) forfeit
138  Robbie PeQueen (Akron) > Destin Tirado (Tonawanda) technical fall 19-3
145  Nick Doberstein (Medina) > Tony Cappola (Eden) fall 1:59
152  Caleb Cray (Akron) > Gabe Ponce (Tonawanda) fall 2:21
160  Joe Nolan (BRH) > Tyler Skidmore (Newfane) decision 12-7
170  Elias Eaton (BRH) > Chris Tartick (Tonawanda) decision 12-6
182  Reed Greiner (Akron)
220  Ryan Fisk (Fredonia) > Gustavo Bautista-Gomez (Eden) decision 7-1
285  Allen McElwain (Falconer)


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class C Wrestling Championships)