★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Wrestling Championships and State Qualifier
March 6, 1971 @ Niagara Wheatfield High School (Sanborn, New York)
Powered by matburn®

 

1971 NYSPHSAA Section VI Wrestling Champions
NYS Qualifiers. FRONT ROW: Bob Sloand (Niagara Wheatfield), Bob Castiglione (Niagara Wheatfield), Bob Traniello (Southwestern), Ed Keenan (Pioneer), Rich Norton (Niagara Wheatfield), Mark Hannon (Portville). BACK ROW: Mike Sernoffsky (Iroquois), Tim Weingartner (Niagara Wheatfield), Dave Rust (Kenmore East), Willie Hunt (Niagara Falls), Jim Wulf (Lancaster), Joel Puleo (Iroquois), Mark Potaczala (Kenmore East). ABSENT: Mike Sernoffsky (Iroquois). Shared by Niagara-Wheatfield Wrestling. Click for larger image. [MORE PICS]





Varsity | WINNERS ADVANCE TO NYS TOURNAMENT

Teams

Albion, Alden, Allegany, Amherst, Cattaraugus, Cheektowaga, Clarence, Falconer, Franklinville, Frontier, Gowanda, Grand Island, Iroquois, Kenmore East, Lancaster, Lockport, Maple Grove, Maryvale, Medina, Niagara Falls, Niagara Wheatfield, North Tonawanda, Orchard Park, Pine Valley, Pioneer, Portville, Royalton-Hartland, Salamanca, Southwestern, Sweet Home, Tonawanda, Trott, West Seneca East, Williamsville South

Championship Final (1st)

 98  Bob Sloand (NW) > Rick Sweeney (NF) decision 14-1
105  Bob Castiglione (NW) > Neal Payne (Portville) decision 4-2
112  Bob Traniello (Southwestern) > Kevin Hunt (WS) decision 3-1
119  Ed Keenan (Pioneer) > Gabe Feher (MG) decision 6-3
126  Rich Norton (NW) > Greg Bridges (Southwestern) decision 10-1 (1OT)
132  Mark Hannon (Portville) > Dave Eisenmann (NW) decision 11-1
138  Mike Sernoffsky (Iroquois) > Jeff Sargent (Portville) default
145  Tim Weingartner (NW) > George Schaus (Pioneer) decision 4-3
155  Dave Rust (KE) > Bill Ames (Medina) decision 7-0
167  Willie Hunt (NF) > Mike Duncan (Tonawanda) decision 16-2
177  Jim Wulf (Lancaster) > Kim Wefing (MG) decision 5-4
215  Joel Puleo (Iroquois) > Marty Neureuther (Amherst) decision 10-1
250  Mark Potaczala (KE) > Peter Grmusha (Tonawanda) fall 5:13

Consolation Final (3rd)

 98  Don Tiburzi (SH) > Dan Braymiller (Gowanda) fall 4:56
105  Scott Donlon (GI) > Mark Johnson (OP) decision 10-2
112  Mike Miller (NT) > John Coughlin (SH) decision 8-7
119  Ted Raverinni (NW) > Mike Kelkenberg (Lockport) decision 8-4
126  Tony Guizzotti (Maryvale) > Jim Heschke (Medina) fall 3:27
132  Scott Schober (WSE) > Chuck Lafferty (Albion) decision 6-0
138  Leo Daruszka (Cheektowaga) > Sam Williams (Tonawanda) referee's decision
145  Richard Payne (Portville) > Robert Orfeo (OP) decision 8-2
155  Bob Guenther (GI) > Guy Berberich (Clarence) decision 4-3
167  Erik Drasgow (Iroquois) > Dan Carr (GI) forfeit
177  Cleve Matthews (Trott) > Ed Williams (Allegany) decision 19-11
215  Roy Holmes (MG) > Dick Bromley (Gowanda) default
250  Chuck Schmidt (NW) > Rich Brundage (Pioneer) decision 7-2


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Wrestling Championships and State Qualifier)