NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 4, 2017 @ Lancaster High School (Lancaster, New York)

 

Clarence Red Devils
The Red Devils won the team title at Class AA tournament and had four individual champions. Shared by Clarence Wrestling. Click for larger image. [MORE PICS]



Varsity

Team Final

Clarence 209.5, Niagara Wheatfield 180, Lancaster 176, Lockport 169.5, Niagara Falls 123.5, Williamsville North 119, Frontier 97, Jamestown 96.5, Kenmore West (+East) 73, Orchard Park 70, West Seneca West 53

Outstanding Wrestler Award - Justin McDougald (NW)

Place Winners

132 6. Benjamin Nowak (Lancaster)
    6. Dan Valvo (KW)
145 6. Dylan Wojciechowski (Frontier)
    6. Mark Cye (Lockport)

Championship Final (1st)

 99  Aiden Rabideau (Clarence) > Antoine Walker (Clarence) fall 1:00
106  Parker Rozler (Lancaster) > Mike Catanzaro (WN) decision 7-5
113  Justin McDougald (NW) > Mitchell Seaver (Lockport) TB 3-1 (2OT)
120  Dontay Gill (Lockport) > Luciano Orsene (WSW) fall 2:52
126  Willie McDougald (NF) > Andy Burden (Clarence) technical fall 21-4
132  Warren McDougald (NW) > Vinny Catanzaro (WN) decision 7-2
138  Ryan Stencel (Lancaster) > Jacob DeWolf (NW) decision 5-4
145  Zach Braunscheidel (Clarence) > Robert Hengel (KW (+East)) fall 5:32
152  Steven Kapuscinski (Lockport) > Chris Bradford (NF) fall 0:29
160  Derek Wojciechowski (Frontier) > Blake Harlock (OP) fall 3:02
170  Joe Mannarino (Clarence) > Mike Ventresca (Frontier) decision 2-1
182  Matt Cicco (NW) > Joseph Andreessen (Lancaster) decision 3-2
195  Christian Rider (Clarence) > Cam Walter (WN) decision 9-7
220  Mason Mastrangelo (Lancaster) > Justin Hall (NW) decision 4-2
285  David Runge (NW) > Jason Robillard (Lockport) fall 3:02

Consolation Final (3rd)

 99  Jacob Harry (Lancaster) > Owen Weller (Frontier) fall 1:38
106  Ryan Ireland (KW (+East)) > Michael Snowden (NF) decision 3-2
113  Cody Pool (Jamestown) > Anthony Corigliano (Clarence) decision 8-1
120  Samuel Young (Lancaster) > J.T. Waterman (WN) decision 1-0
126  Joshua Rolon (Lockport) > Stevie Pusateri (WN) fall 2:27
132  Evan Lewis (Jamestown) > Ryan Kist (Clarence) forfeit
138  Austin Leber (NW) > Nathen Prelewicz (Clarence) technical fall 15-0
145  Mitch Bednarz (WSW) > Joshua Thibeault (NW) decision 9-2
152  Seth MacTavish (Jamestown) > Codie Scotland (Lancaster) decision 6-3
160  John Milks (KW (+East)) > Thomas Berner (NF) decision 1-0
170  Michael Koziol (OP) > Connor Regis (Lockport) decision 4-2
182  Steven Daskavitz (Lockport) > Juan Centeno (WN) decision 3-2
195  Timothy Darling (OP) > Kalob Berg (Frontier) decision 4-1
220  Kyle Brown (Clarence) > Noah Turzillo (Jamestown) fall 4:33
285  Jorden Crouse (Jamestown) > Kah'leel Dexter (NF) fall 4:01

Consolation Final (5th)

 99  Bryce Bolognese (Lancaster) > Tyler Wilkinson (WSW) fall 4:08
106  Nicholas Barberio (Lancaster) > Joshua Gill (Lockport) decision 4-2
113  Derrick Howser (Jamestown) > Torey Turner (KW (+East)) decision 8-3
120  Josh McCoy (NF) > Tyler Kowalski (Frontier) decision 4-3
126  Ben Winkler (Jamestown) > Quinten Vles (Lancaster) fall 2:28
138  Austin Seger (NF)
152  Michael Ziegler (NW) > Corey Snyder (WSW) major decision 11-2
160  Michael Pataky (OP) > Cortez Henderson (Lockport) fall 2:20
170  Matt Kennedy (NF) > Dakota Davis (KW (+East)) decision 8-4
182  Dan Beil (Clarence) > Matt Scheider (NF) decision 6-0
195  Bret Morseon (OP)
220  Nick Hutson (WN) > Diego Valasquez (Frontier) decision 2-0


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships)