★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Class B Wrestling Championships
February 2, 2019 @ Cheektowaga High School (Cheektowaga, New York)
Powered by matburn®

 




Varsity

Team Final

Iroquois 224, Pioneer 211, Fredonia 189, Newfane 179.5, East Aurora 161, Lake Shore 111.5, Tonawanda 99.5, Albion 74, Maryvale 72, Lackawanna 71, Lewiston-Porter 64, Barker/Royalton-Hartland 60, Cheektowaga 53, Charter School for Applied Technologies 38, Springville-Griffith 37.5, Dunkirk 0

Outstanding Wrestler Award - Zach Braddell (Tonawanda)

Place Winners

132 6. Alex Miley (Pioneer)
    6. Joshua Fischer (Tonawanda)
138 6. Nick Brown (SG)
    6. Nick Voelker (Newfane)
145 6. Christian Arriaga (EA)
    6. Ilyas Galab (Lackawanna)
285 6. Austin Noel (Pioneer)
    6. Jaedon Bice (Maryvale)

Championship Final (1st)

 99  Andrew Lucinski (Newfane) > Nolan Skowronski (EA) decision 10-3
106  Donovan Bukaczeski (Iroquois) > Adam Huntington (Newfane) major decision 11-2
113  Alex Skowronski (EA) > Daniel Kirsch (Pioneer) decision 3-2
120  Josh Gill (Newfane) > Ryan Sweeney (Iroquois) decision 5-1
126  Julian Martin (LS) > Kyle Kilian (LS) UTB 2-1
132  Jacob Vergien (Iroquois) > Giovani Russo (Fredonia) decision 5-4
138  Zach Braddell (Tonawanda) > Dalton Gardner (Fredonia) decision 7-4
145  Ryan Nugent (Newfane) > Kameron Riordan (Pioneer) decision 2-0
152  Johnny Putney (EA) > Cole Golembieski (Fredonia) technical fall 19-4
160  Cory Day (Iroquois) > Andrew Schafer (BRH) fall 1:23
170  Ceric Kristan (Fredonia) > Austin Sliwinski (Cheektowaga) decision 6-2
182  Jason Frazer (Tonawanda) > Austin Sitarek (EA) fall 4:18
195  Karson Grover (BRH) > Alex Christy (Fredonia) fall 5:30
220  Michael Rigerman (Pioneer) > Jake Skinner (Fredonia) fall 2:29
285  Jaden Heers (Newfane) > Ty Casinelli (Newfane) decision 6-3

Consolation Final (3rd)

 99  Blake Hageman (LS) > Caden Barrientos (LP) fall 1:00
106  Donald Bennett (Pioneer) > Nagi Fadel (Lackawanna) decision 9-5
113  Michael Schiffhauer (Iroquois) > Trent Reid (LP) decision 3-0
120  Nick Freyburger (Maryvale) > Riley Sullivan (LS) fall 1:35
126  Mohamed Alshawi (Lackawanna) > Jacob Jozwiak (Iroquois) forfeit
132  Tyler Barry (Iroquois) > Tyler Le (Cheektowaga) decision 8-4
138  Ather Phommatha (Pioneer) > Ciaran Edwards (LP) fall 2:20
145  Hunter Larson (Fredonia) > Joplin Hess (EA) decision 10-5
152  Caden Herman (Tonawanda) > Ryan Current (Iroquois) fall 2:15
160  Luciano Sciarrino (LS) > Josh Oun (Pioneer) decision 7-5
170  Jessy Cruz (Albion) > Alex Schenk (Pioneer) major decision 9-1
182  Christ Kahuka (CSAT) > Darius Fritts (Maryvale) fall 1:45
195  Trevor Thompson (LP) > Mitchell Landphair (Pioneer) decision 7-1
220  Jamison Horch (Fredonia) > Christian Miller (Lackawanna) fall 3:43
285  Trevor Smith (Pioneer) > Cody Wilson (Albion) fall 1:00

Consolation Final (5th)

 99  Xander Kirsch (Pioneer) > Matthew Skowronski (EA) forfeit
106  Lucas Hoffman (Fredonia) > Ibrahim Alberri (Lackawanna) decision 9-8
113  Peter Gaglio (Iroquois) > Amilicar Morales (Albion) major decision 14-3
120  Ellwood Hafner (Albion) > Brady Heckathorn (Pioneer) forfeit
126  Tristan DeGrace (Iroquois) > Brandon Wallace (Fredonia) forfeit
132  DOUBLE FFT
138  DOUBLE FFT
145  DOUBLE FFT
152  Braden Prusak (EA) > Carson Kulaw (CSAT) major decision 13-1
160  Gage Schoewe (Iroquois) > Colin Zientara (Tonawanda) forfeit
170  Quenten Leicht (SG) > Kyle Myers (Maryvale) major decision 12-2
182  Charlie Improta (EA) > Tyler Almeter (Iroquois) forfeit
195  Paul Donohue (Maryvale) > Austin Majewski (Maryvale) forfeit
220  Shawn Meiller (CSAT) > Bryce Kelly (Albion) forfeit
285  DOUBLE FFT


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class B Wrestling Championships)