★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships
February 10, 2006 - February 11, 2006 @ Ripley Central School (Ripley, New York)
Powered by matburn®

 

Section VI Wrestling Champions
SOURCE: Section VI Newsletter, May 2006. Click for larger image.



Varsity

Team Final

Ripley 166, Frewsburg 151, Barker 144, Salamanca 125, Pine Valley 121, Franklinville 116, Randolph 114.5, Maple Grove 111, Panama 82.5, Chautauqua Lake 77, Silver Creek 63, Holland 62.5, Portville 57.5, Cattaraugus-Little Valley 56, Cassadaga Valley 44, Westfield 43

Outstanding Wrestler Award - Tim McElwain (Randolph)

Championship Final (1st)

 96  Craig Howard (CL) > Justin Hunt (Ripley) fall 1:40
103  Abram Rowe (Ripley) > Casey Billyard (Frewsburg) fall 1:36
112  Matt Metzler (Salamanca) > Trent Johnston (Ripley) decision 4-3
119  Josh Micek (MG) > Josh Becker (Salamanca) major decision 13-3
125  Logan Collins (Ripley) > Mark O'Connor (Barker) decision 13-6
130  Mike Aris (Barker) > Dane Bush (MG) forfeit
135  Chris Sanfilippo (SC) > Zack Griffey (Holland) decision 9-3
140  Vince Aris (Barker) > Matt Burlingame (Portville) decision 9-4
145  Mike Gresh (Ripley) > Don Cotter (SC) fall 1:28
152  Tim McElwain (Randolph) > Tanner Jones (MG) major decision 11-0
160  Mark Herman (PV) > Joe Holcomb (Portville) fall 1:08
171  Bill Roosa (Salamanca) > Alex Froman (Panama) decision 5-3
189  Randy Pike (Panama) > Andrew Apperson (MG) decision 12-5
215  Josh Benson (Frewsburg) > Jesse Hanner (Franklinville) DQ
275  Doug Tyma (PV) > Steve Sheldon (Randolph) fall 1:26

Consolation Final (3rd)

 96  Jerrold Roosa (Randolph) > David Poyfair (Barker) fall 3:46
103  Max Easton (Franklinville) > Logan Howard (CL) decision 2-0
112  Dalton Scalf (Frewsburg) > Heath Marciszewski (Barker) decision 1-0
119  Kris Wright (Randolph) > Jon Flasher (Frewsburg) fall 3:41
125  Cody Johnson (Randolph) > Carmen Papa (Salamanca) fall 2:53
130  Brian Horning (Salamanca) > Thom Betts (Westfield) decision 5-4
135  Nick Miller (CL) > Jordan Bryant (CLV) decision 6-5
140  Spencer Scalf (Frewsburg) > Jeff Edsall (Panama) major decision 8-0
145  Matt Czerminski (Franklinville) > J.J. Marucci (Frewsburg) decision 6-4
152  Kevin Rice (CL) > Harley Silleman (PV) decision 7-2
160  Cole Sanders (MG) > Jon Strong (Frewsburg) decision 10-9
171  Travis Furlow (Ripley) > Robert Lindquist (PV) decision 1-0
189  Alex Palmer (Franklinville) > Craig Newman (Frewsburg) decision 12-5
215  Joe Lindquist (PV) > Erik Elsaesser (Holland) fall 2:46
275  Joel Hall (Franklinville) > Mart Calvin (Salamanca) fall 1:27

Consolation Final (5th)

 96  Leighton Caskey (MG) > Steve Cochran (Westfield) decision 7-4
103  Joe Harmon (SC) > Kyle Reynolds (PV) decision 9-3
112  Trent Unverdorben (Portville) > Chaz Clutter (Westfield) technical fall 4:10
119  Sajen Hunt (Ripley) > Josh Sekuterski (CV) fall 1:36
125  Brock Banse-Fay (CV) > Josh Jamison (SC) fall 0:49
130  Jeremiah Nixon (Panama) > Nick Chupa (CLV) decision 4-2
135  James Pool (Westfield) > Jeremy Woltz (MG)
140  Garrett Farrington (Franklinville) > Adam Chandler (Randolph)
145  Charlie Hinton (Barker) > Nick Dichiavo (Holland) decision 8-6
152  Kyle Roosa (Salamanca) > Josh Short (Panama) forfeit
160  Duane Roberts (Barker) > Pat Bowman (Ripley) decision 5-0
171  Bryan Snyder (CLV) > Jake Hyldahl (Frewsburg) fall 2:50
189  Anthony Schimek (PV) > Brad Dingman (Barker) fall 2:21
215  Brendon Jonsson (CV) > Richard Preston (CLV) fall 1:56
275  Mike McMaster (Barker) > Vince Kiley (SC) fall 0:23


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships)