★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships
February 4, 2011 - February 5, 2011 @ Lockport High School (Lockport, New York)
Powered by matburn®

 

NYSPHSAA Section VI Class AA Championship Wrestling Tournament
NYSPHSAA Section VI Class AA Championship Wrestling Tournament Click for larger image.



Varsity | Class AA

Team Final

Niagara Falls 192, Kenmore West 180, Niagara Wheatfield 173.5, Clarence 145.5, Lockport 144, Lancaster 123.5, Jamestown 92.5, Williamsville North 81, North Tonawanda 79, Frontier 78.5, West Seneca West 60, Orchard Park 57

Outstanding Wrestler Award - Joe Kurtz (Clarence)

Championship Final (1st)

 96  Anthony Orefice (Lockport) > Andrew Shomers (NF) decision 4-0
103  Rocco Russo (Frontier) > Ryan Burns (Clarence) fall 1:59
112  Steven Michel (Lancaster) > Mike Pitz (WN) decision 10-4
119  Eric Lewandowski (Lancaster) > Ron Duguay (KW) decision 8-1
125  Dylan Caruana (KW) > Reggie Barnes (NF) fall 3:14
130  Tim Schaefer (Lancaster) > Conor Fitzhenry (Clarence) major decision 24-10
135  Joe Kurtz (Clarence) > Joe Malvestuto (NW) decision 3-0
140  Mike Feeney (Lockport) > Ryan Drass (NT) decision 6-2
145  Joe Difrancesco (NF) > Jake Weber (Clarence) major decision 10-1
152  Irvin Buck (NF) > Jacob Gullo (Jamestown) fall 3:12
160  Tyler Bruce (NT) > Albert Buck (NF) major decision 12-3
171  Joe Amoia (KW) > Nick Bannister (Frontier) decision 6-2
189  Jake Kelly (NW) > Jake Michienzi (WSW) fall 2:51
215  Adam Donner (NW) > Daquan Rodriguez (OP) decision 5-0
285  Max Antone (NW) > Brandon Lathrop (KW) decision 4-2 (2OT)

Consolation Final (3rd)

 96  Vince Eberhart (Lockport) > Paul Bavisotto (KW) decision 5-2
103  Jemone Carter (NF) > Dan Gacek (OP) fall 1:22
112  Brandon Glauber (Clarence) > Marcus Popp (NW) decision 6-0
119  Henry Beaman (NF) > Collin Gleason (Frontier) forfeit
125  Zach Fellows (Jamestown) > Derrick Printup (NW) decision 4-2
130  Josh Schwegler (Lancaster) > Alec Venturin (NW) decision 8-1
135  Mitch Larkin (Lancaster) > Austin Berube (WN) DQ
140  Zach Skiba (KW) > Nate Schwab (Clarence) decision 3-2
145  Paul Carbrey (WN) > Michael Southwick (Jamestown) fall 1:41
152  Andrew Paulsen (Clarence) > Mitch Jamieson (Frontier) forfeit
160  Gabe Kinem (Jamestown) > Nadif Taylor (Lockport) decision 5-4
171  Desha Duckworth (NF) > Scott Christie (WSW) fall 4:43
189  Brenon Perkins (NT) > Brady Scanlon (WN) decision 10-8
215  Nico Burgos (KW) > Dave Lanphere (Jamestown) decision 3-1
285  Rob Black (KW) > Marcelus Hinton (Lockport) TB 3-2 (3OT)

Consolation Final (5th)

 96  Donny McCoy (NF) > Thomas Michel (Lancaster) decision 5-2
103  Kirk Feeney (Lockport) > Steve Perchaluk (OP) fall 0:57
112  Tom Knab (KW) > John Orlando (Lancaster) major decision 10-0
119  Ricky Schweickhard (NW) > Nick Winter (WSW) decision 5-1
125  Carmen O'Donnell (WSW) > Brad Feeney (Lockport) fall 5:57
130  Jake Ramsey (Clarence) > Nick Christiano (WN) decision 6-4
135  Mackie Gage (WN) > Andrew Lafalce (KW) decision 4-3
140  Jose Pagan (Lockport) > Mike Shul (OP) decision 5-2
145  Josh Steinman (Lockport) > Marco Carr (NW) fall 2:18
152  Nick Grzeskowiak (NW) > Josh Kaczmarek (KW) decision 7-5
160  Ben Pearson (NW) > Kyle Beaver (OP) fall 3:58
171  Marshall Taylor (Lockport) > Alex Ventry (NW) decision 4-3
189  Dequan Ralands (NF) > Tom Dangelo (Jamestown) fall 3:44
215  Imani Davis (NF) > Nate Bartell (Clarence) forfeit
285  Javier Mejia (WN) > Kyle Marsh (Jamestown) fall 3:34

Championship Semifinals

112  Mike Pitz (WN) > Marcus Popp (NW) fall 3:22

Championship Quarterfinals

112  Mike Pitz (WN) > Alex Senko (Lockport) fall 1:56


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships)