★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships
February 3, 2018 @ Kenmore West High School (Tonawanda, New York)
Powered by matburn®

 

Lancaster Legends
The Legends are the 2018 NYSPHSAA Section VI Class AA wrestling team champions. Shared by Section VI. Click for larger image. [MORE PICS]






Varsity

Team Final

Lancaster 236, Clarence 163.5, Frontier 163, Williamsville North (+East) 151, Niagara Falls 147, Jamestown 134.5, Lockport 112.5, Orchard Park 111, Kenmore West (+East) 85

Outstanding Wrestler Award - Parker Rozler (Lancaster)

Place Winners

120 6. Brody Banks (OP)
    6. J.T. Waterman (WN)

Championship Final (1st)

 99  Myles Gronowski (Lancaster) > Nicholas Ewan (Jamestown) decision 3-0
106  Jacob Harry (Lancaster) > Owen Weller (Frontier) fall 3:28
113  Parker Rozler (Lancaster) > Mike Catanzaro (WN (+East)) decision 10-4
120  Aiden Rabideau (Clarence) > Michael Snowden (NF) decision 6-0
126  Anthony Corigliano (Clarence) > Deandre Prum (NF) fall 3:49
132  Josh McCoy (NF) > Stevie Pusateri (WN (+East)) decision 5-3
138  Vinny Catanzaro (WN (+East)) > Nathan Williams (NF) technical fall 18-3
145  Seth MacTavish (Jamestown) > Jason Omar (OP) technical fall 17-0
152  Ryan Stencel (Lancaster) > Robert Hengel (KW (+East)) fall 5:34
160  John Milks (KW (+East)) > Dylan Wojciechowski (Frontier) major decision 17-4
170  Derek Wojciechowski (Frontier) > Blake Harlock (OP) fall 4:40
182  Steven Daskavitz (Lockport) > Joe Mannarino (Clarence) forfeit
195  Cam Walter (WN (+East)) > John Lapiana (Lancaster) fall 1:21
220  Joseph Andreessen (Lancaster) > Noah Turzillo (Jamestown) fall 5:02
285  Diego Valasquez (Frontier) > Ryan Venohr (WN (+East)) fall 2:56

Consolation Final (3rd)

 99  Kaleb Schurkus (Lancaster) > Ethan Perkins (Lockport) fall 3:49
106  Caleb Potter (OP) > Jon Pallozzi (Clarence) decision 8-5
113  Cody Pool (Jamestown) > Garrett Jason (Clarence) decision 5-3
120  Nicholas Barberio (Lancaster) > Derrick Howser (Jamestown) major decision 9-0
126  Joshua Rolon (Lockport) > Joshua Jelonek (Lancaster) major decision 14-2
132  Jeremy Marszalek (Frontier) > Edwin Irizarry (OP) fall 2:37
138  Jomar Medero Montanez (Jamestown) > Matthew Gawron (Clarence) decision 12-5
145  Wayne Warren (WN (+East)) > Joseph Dixon (NF) decision 5-4
152  Jack Feltz (Clarence) > Anthony Tigani (Lancaster) decision 8-4
160  Naem Hassan (KW (+East)) > Brandon Larkin (Lockport) fall 1:56
170  Codie Scotland (Lancaster) > Matt Kennedy (NF) decision 6-0
182  Mike Ventresca (Frontier) > Michael Koziol (OP) decision 5-1
195  Mike Pataky (OP) > Connor Regis (Lockport) decision 9-3
220  David Gaca (Lancaster) > Matt Kosha (Frontier) major decision 15-6
285  James Gregoretti (KW (+East)) > Dan Beil (Clarence) decision 9-2

Consolation Final (5th)

 99  Luke Ventresca (Frontier) > Brenden Dellinger (WN (+East)) fall 2:15
106  Daniel O'Brien (Jamestown) > Michael Sweat (Lockport) decision 8-1
113  Alex Kowalski (Frontier) > Pierce Aguilar (Lockport) fall 1:54
120  DOUBLE FFT
126  Dylan Pool (Jamestown) > Tyler Kowalski (Frontier) decision 7-4
132  Kylaan Barnes (Lockport) > Jimmy Dicostanzo (Clarence) fall 2:26
138  Shyreef Payne (Lockport) > Teddy Hengel (KW (+East)) fall 4:40
145  Quinten Burke (Clarence) > Dwayne Hannold (Jamestown) decision 5-2
152  Anthony Sullivan (NF) > Richie Keenen (OP) decision 7-5
160  Jonathan White (Clarence) > Leviticus Cox (NF) forfeit
170  Mackenzie Rider (Clarence) > Matt Creamer (WN (+East)) major decision 19-9
182  Censere Humphrey (NF) > Frank Geary (Lancaster) fall 1:58
195  Thomas Berner (NF) = Matt Wagner (OP) draw
220  Max Flemming (Frontier) > Omar Rifai (NF) fall 4:19
285  Jacob Wasko (Clarence) > Micheal Houghton (Jamestown) fall 1:33


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships)