NYSPHSAA 55th Annual Section VI Wrestling Championships and 42nd Annual State Qualifier (D2)
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 19, 2005 @ Ralph Wilson Fieldhouse (Orchard Park, New York)

 

Section VI Wrestling Champions
SOURCE: Section VI Newsletter, May 2005. Click for larger image.


Varsity | Division II

Team Final

Southwestern 131.5, Fredonia 84, Ripley 72, Salamanca 59.4, Falconer 52.5, Royalton-Hartland 44, Silver Creek 40, Alden 39, Portville 37.5, Frewsburg 35.5, Newfane 35, Depew 33, Tonawanda 31.5, Pine Valley 27, Barker 23, Eden 23, Lackawanna 23, East Aurora 22, Gowanda 18, Chautauqua Lake 17, Panama 16, Cassadaga Valley 15, Akron 14, Wilson 13, Medina 12, Cattaraugus-Little Valley 8, Allegany-Limestone 7, Randolph 4, Holland 2, Maple Grove 2, Franklinville 0

Outstanding Wrestler Award - Mike Aris (Barker)
Sportsmanship Award - Nick Mueller (Southwestern)

Championship Final (1st)

 96  Matt Metzler (Salamanca) > Trent Johnston (Ripley) major decision 12-2
103  Kenny Betts (Fredonia) > Nick Mueller (Southwestern) decision 4-2
112  Jared Lemke (Alden) > Glen DiStefano (Lackawanna) decision 13-6
119  Joe Moran (RH) > Ryan O'Connor (SC) decision 2-0
125  Brandon Strandburg (Fredonia) > Scott Johnston (Ripley) decision 4-3
130  Mike Aris (Barker) > Trevor Delahoy (Southwestern) major decision 17-8
135  Dusty Truver (Southwestern) > Rob Neal (Tonawanda) SV 3-1 (1OT)
140  Greg Angierski (Depew) > Darren Saulsgiver (Panama) fall 2:44
145  Jake Davis (Gowanda) > Ken Pape (CV) decision 7-3
152  Shane Uber (Southwestern) > Mark Herman (PV) technical fall 15-0
160  Josh Lancaster (SC) > Brian Gunnell (Falconer) decision 4-2
171  Mikel Bush (Southwestern) > Jordan Plyler (Tonawanda) decision 9-3
189  Kane Smith (Salamanca) > Aaron Erickson (Falconer) fall 3:33
215  Matt Mazgaj (Southwestern) > Bernie Barbuto (Alden) fall 5:03
275  Frank Zielinski (Fredonia) > John Stow (CL) SV 3-1 (1OT)

Consolation Final (3rd)

 96  Steve Matteson (Southwestern) > Dalton Scalf (Frewsburg) fall 4:56
103  Steve Lovewell (Newfane) > Abram Rowe (Ripley) decision 2-0
112  Joe Filegar (Frewsburg) > Paul Peters (EA) technical fall 15-0
119  Steven Swinehart (Ripley) > Kyle Foti (Frewsburg) fall 2:39
125  Glenn Dickerson (Falconer) > Mike Bunn (Eden) SV 7-5 (1OT)
130  Derrick Adams (Medina) > Gamel Harhara (Lackawanna) decision 5-2
135  Tom Klonowski (Akron) > Mike Gresh (Ripley) decision 10-8
140  Jamie Ott (EA) > Josh Bryant (CLV) SV 3-1 (1OT)
145  Josh Haynes (Portville) > Nick Czapla (EA) decision 7-4
152  Charlie King (Wilson) > Joe Holcomb (Portville) fall 0:58
160  Dan Letcher (Newfane) > Justin Hoag (Salamanca) decision 7-2
171  Brent Szwalla (Newfane) > Steve Farrell (RH) decision 3-1
189  Brad Miller (RH) > Alan Szymanski (Depew) decision 5-2
215  Rob Dahn (Fredonia) > Aaron Lilga (Eden) decision 3-2
275  Matt Miller (Portville) > Doug Tyma (PV) fall 2:46


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA 55th Annual Section VI Wrestling Championships and 42nd Annual State Qualifier (D2))