★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Wrestling Championships and 7th Annual State Qualifier
March 7, 1970 @ Erie Tech Sports Arena (Williamsville, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Teams

Cassadaga Valley, Cattaraugus, Cheektowaga, Depew, East Aurora, Eden, Frontier, Gowanda, Grand Island, Hamburg, Holland, Iroquois, Kenmore East, Kenmore West, Maple Grove, Maryvale, Medina, Newfane, Niagara Falls, Niagara Wheatfield, North Tonawanda, Orchard Park, Pioneer, Portville, Salamanca, Southwestern, Starpoint, Sweet Home, Tonawanda, Trott, Williamsville North

Championship Final (1st)

 98  Hayden Fusia (EA) > John Coughlin (SH) decision 4-2
107  Ken Bernatz (Pioneer) > Gary Brice (Maryvale) decision 8-0
115  Ed Keenan (Pioneer) > Larry Reynolds (Portville) decision 8-5
123  Bernie Ewing (NF) > Rich Norton (NW) decision 8-3
130  Jim Guizzotti (Maryvale) > Gary Castiglione (NW) decision 7-1
137  Cliff Wienk (Pioneer) > Jeff Sargent (Portville) decision 3-2
145  Doug LeRoy (Maryvale) > Richard Payne (Portville) decision 6-2
155  Dave Platt (Newfane) > Jerry Springer (Iroquois) decision 10-2
165  Tim Morrison (Southwestern) > Garry Pollock (Portville) decision 2-0
175  John Rinker (NW) > Charles Pettit (Medina) decision 3-1
185  Chris Wager (NW) > Alex Addy (SH) decision 2-1
215  Alan Dean (Portville) > Pete Green (Trott) fall 4:47
250  Ed Attea (Cheektowaga) > Keith Franke (KE) fall 6:48 (1OT)

Consolation Final (3rd)

 98  Jeff Swan (Southwestern) > Tom Brown (KE) decision 7-0
107  Scott Sherman (Portville) > Mike Rizzo (NW) decision 4-2
115  Ron Kumm (KE) > Jim Heschke (Medina) decision 8-3
123  John Debiase (Tonawanda) > Tom Hale (CV) decision 5-0
130  Kevin Donlon (GI) > John Martello (Portville) referee's decision
137  Stew Otto (Starpoint) > Ken Flaglor (WN) decision 5-4
145  Chuck Grant (Depew) > Dwight Dale (NF) default
155  Dave Rust (KE) > Brian Beutner (Tonawanda) decision 19-3
165  Gary Tylock (WN) > Jim Lamb (KW) decision 10-4
175  Gary Altheide (SH) > Fred Gill (KE) fall 4:12
185  Paul Eichler (NT) > Mike Lovetro (GI) decision 9-0
215  Joel Puleo (Iroquois) > Rick Grottanelli (Hamburg) default
250  Steve Songer (Holland) > Joe Mohawk (Gowanda) fall 3:34

Championship Semifinals

 98  John Coughlin (SH) > Jeff Swan (Southwestern) fall 4:45
 98  Hayden Fusia (EA) > Tom Brown (KE) decision 7-0
107  Ken Bernatz (Pioneer) > Mike Rizzo (NW) fall 3:30
107  Gary Brice (Maryvale) > Scott Sherman (Portville) decision 7-1
115  Larry Reynolds (Portville) > Jim Heschke (Medina) decision 19-2
115  Ed Keenan (Pioneer) > Ron Kumm (KE) fall 1:30
123  Rich Norton (NW) > John Debiase (Tonawanda) decision 5-2
123  Bernie Ewing (NF) > Tom Hale (CV) fall 3:20
130  Jim Guizzotti (Maryvale) > John Martello (Portville) fall 5:05
130  Gary Castiglione (NW) > Kevin Donlon (GI) decision 6-3
137  Jeff Sargent (Portville) > Ken Flaglor (WN) decision 6-3
137  Cliff Wienk (Pioneer) > Stew Otto (Starpoint) decision 9-2
145  Doug Leroy (Maryvale) > Dwight Dale (NF) default
145  Richard Payne (Portville) > Chuck Grant (Depew) decision 7-0
155  Dave Platt (Newfane) > Brian Beutner (Tonawanda) decision 10-3
155  Jerry Springer (Iroquois) > Dave Rust (KE) decision 4-0
165  Garry Pollock (Portville) > Jim Lamb (KW) decision 3-2
165  Tim Morrison (Southwestern) > Gary Tylock (WN) decision 6-5
175  John Rinker (NW) > Gary Altheide (SH) decision 8-3
175  Charles Pettit (Medina) > Fred Gill (KE) fall 3:57
185  Alex Addy (SH) > Mike Lovetro (GI) decision 7-3
185  Chris Wager (NW) > Paul Eichler (NT) fall 5:55
215  Alan Dean (Portville) > Joel Puleo (Iroquois) decision 7-5
215  Pete Green (Trott) > Rick Grottanelli (Hamburg) decision 10-9
250  Ed Attea (Cheektowaga) > Steve Songer (Holland) fall 5:40
250  Keith Franke (KE) > Joe Mohawk (Gowanda) fall 1:05

Championship Quarterfinals

 98  Hayden Fusia (EA) > Curt Micell (MG) decision 6-2
 98  Jeff Swan (Southwestern) > Gary Bradt (Salamanca) decision 9-0
107  Ken Bernatz (Pioneer) > Gary Milanowski (Salamanca) decision 13-0
107  Gary Brice (Maryvale) > Fred Menthe (KE) fall 3:55
115  Larry Reynolds (Portville) > Ken Rich (Iroquois) decision 9-0
123  Rich Norton (NW) > Mike Morgan (Pioneer) decision 12-7
123  Bernie Ewing (NF) > Mark Hannon (Portville) fall 2:52
130  Jim Guizzotti (Maryvale) > Robin Root (Medina) fall 5:15
137  Jeff Sargent (Portville) > Jurel Hunt (NF) decision 9-4
137  Stew Otto (Starpoint) > Tom Johnson (OP) decision 13-1
145  Doug LeRoy (Maryvale) > Paul Hutchison (NW) decision 4-3
145  Richard Payne (Portville) > Doug Lorenzi (Eden) decision 9-0
155  Dave Platt (Newfane) > Dave Forster (Cattaraugus) decision 17-3
155  Dave Rust (KE) > Bill Ames (Medina) fall 3:50
165  Gary Tylock (WN) > George Lasky (Tonawanda) decision 6-4
165  Jim Lamb (KW) > Craig Segerlin (CV) decision 8-5
175  Gary Altheide (SH) > Dave Nicholas (Portville) fall 2:45
175  Fred Gill (KE) > Russell Tojdowski (Pioneer) decision 9-4
185  Alex Addy (SH) > Jeff Milne (Portville) decision 1-0
185  Chris Wager (NW) > Van Brunson (CV) decision 8-1
215  Joel Puleo (Iroquois) > Tom Kwiatkowski (Medina) fall 1:50
215  Pete Green (Trott) > Rick Culver (Frontier) decision 9-2
250  Keith Franke (KE) > Ken Barber (Iroquois) decision 7-0
250  Ed Attea (Cheektowaga) > Jack Bernard (Maryvale) decision 10-7


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Wrestling Championships and 7th Annual State Qualifier)