NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 14, 2003 - February 15, 2003 @ Panama High School (Panama, New York)

 

Section VI Wrestling Champions
SOURCE: Section VI Newsletter, May 2003. Click for larger image.


Varsity

Team Final

Pine Valley 190, Falconer 189, Panama 160, Barker 149.5, Ripley 145.5, Randolph 139, Frewsburg 121.5, Cassadaga Valley 91, Portville 74, Silver Creek 71, Cattaraugus-Little Valley 51, Westfield 43, Holland 36.5, Chautauqua Lake 34.5, Maple Grove 24, Franklinville 11

Outstanding Wrestler Award - Kevin Rosplock (CV)

Championship Final (1st)

 96  Phil Kavanaugh (SC) > Steve Swinehart (Ripley) technical fall 17-0
103  Jon Funk (Holland) > Glen Dickerson (Falconer) decision 8-5
112  Scott Johnston (Ripley) > Mike Aris (Barker) decision 7-2
119  Jon Reeson (Barker) > Matt Lundgren (Frewsburg) decision 10-7
125  Kevin Rosplock (CV) > Derick Nothum (Ripley) decision 12-5
130  Matt Campion (Frewsburg) > Mike Schimek (PV) major decision 16-7
135  Drew Silleman (PV) > Chad Wright (Randolph) major decision 14-4
140  Chris McCool (Panama) > Jacob Gilbert (Ripley) decision 5-2
145  Brad Penhollow (Falconer) > Jacob Covey (Panama) fall 3:50
152  Luke Andriaccio (CL) > Kelvin Snyder (PV) fall 2:44
160  Bill Bean (Panama) > Nate Brown (Randolph) decision 6-1
171  Kyle Hallett (PV) > Logan Stakelum (Randolph) fall 4:30
189  Robert Cettell (Westfield) > Aaron Erickson (Falconer) decision 14-9
215  Eric Herman (PV) > Andy Sickles (Randolph) fall 1:08
275  Jason Nellist (Barker) > John Bunce (Falconer) fall 2:35

Consolation Final (3rd)

 96  Tanner Jones (MG) > Brooks Morrison (Randolph) decision 2-1
103  Ken Walters (Ripley) > Jeff Edsall (Panama) major decision 12-3
112  Max Woyton (PV) > Dan Balon (Falconer) decision 4-1
119  Dan Overend (Falconer) > Matt Blum (CV) decision 7-4
125  Cody Eddy (Panama) > Ryan Hamilton (SC) TB 6-5 (3OT)
130  Tim McElwain (Randolph) > Mike Holmberg (Falconer) decision 9-4
135  Dennis Reinard (Barker) > Seth Luce (CLV) decision 8-6
140  Dave Skeates (Frewsburg) > Wil Griffith (Falconer) decision 6-5
145  Mike Emke-Walker (PV) > Jon Stephen (Holland) default
152  Justin Gilbert (Ripley) > Rich Betts (Westfield) decision 6-2
160  Josh Lancaster (SC) > Zach Sletten (Portville) decision 3-1
171  Evan Owens (Panama) > Eric Firkle (Portville) major decision 10-2
189  Addison Bragg (Frewsburg) > Eric Connor (Randolph) decision 10-9
215  Matt Miller (Portville) > Kevin Castile (Barker) fall 4:46
275  Dan Shoup (CV) > Tim Zaple (Portville) fall 2:24

Consolation Final (5th)

 96  Scott Billyard (Frewsburg) > Heath Marciszewski (Barker) decision 4-2
103  Ryan Uhlendorff (SC) > Kyle Dye (CLV) forfeit
112  Kyle Fot (Frewsburg) > Chris Wilcox (CLV) decision 10-6
119  Josh Bryant (CLV) > Mark Herman (PV) decision 5-2
125  Vincent Aris (Barker) > Kale Luce (CLV) decision 5-4
130  Derek Cusimano (Panama) > Matt Burlingame (Portville) fall 1:26
135  Mark Crandall (CV) > Adam Faulkner (Falconer) decision 8-2
140  Chris Emke (Randolph) > Nick Gross (PV) decision 6-3
145  Donovin Regitz (Ripley) > Len Mazerbo (Barker) major decision 12-2
152  Brian Gunnell (Falconer) > Michael Eckstrom (Frewsburg) TB 4-2 (3OT)
160  Matt Culverwell (CV) > Matt Emke-Walker (PV) decision 16-11
171  Josh Liuzzi (Barker) > Nick Krupa (CV) decision 7-6
189  Ryan Gibbs (Panama) > Keith Hitchcock (PV) fall 3:40
215  Aaron VanRiper (Falconer) > Brandon Rowley (Frewsburg) fall 1:55
275  Ricky Doverspike (Randolph) > John Stow (CL) forfeit


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships)