★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships
February 13, 2009 - February 14, 2009 @ Fredonia High School (Fredonia, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

Fredonia 216.5, East Aurora 148.5, Gowanda 143, Royalton-Hartland 139, Eden 133, Medina 123.5, Depew 107.5, Southwestern 103, Wilson 90.5, Pioneer 87.5, Lackawanna 83, Alden 76, Tonawanda 76, Newfane 62, Olean 51.5, Akron 42, Springville-Griffith 16.5, Dunkirk 3

Outstanding Wrestler Award - Tom Page (Eden)

Championship Final (1st)

 96  Tom Page (Eden) > Carlene Sluberski (Fredonia) decision 3-1
103  Abdulqawi Mohamed (Lackawanna) > Jordan McGregor (Tonawanda) decision 7-3
112  Kyle McGregor (Tonawanda) > Tom Conti (Fredonia) technical fall 4:25 16-0
119  Ross Abram (Eden) > Matt Peters (EA) decision 6-5
125  Kevin Kot (EA) > Evan Wells (Medina) decision 3-1
130  Devin Kramer (Depew) > Justin Wagner (Alden) decision 5-3
135  Alex Lacen (Fredonia) > Phil Czapla (EA) major decision 10-1
140  Dominic Montesanti (Medina) > Derek Zittel (Eden) decision 9-2
145  Eddie Sarcione (Eden) > Dylan Duncanson (Medina) decision 3-1 (1OT)
152  Kenny Betts (Fredonia) > John Mistretta (Southwestern) decision 5-2 (2OT)
160  Eric Mazgaj (Southwestern) > Colin Palmer (EA) decision 9-2
171  David Richter (Gowanda) > Tony Lock (Pioneer) fall 1:24
189  Corey King (Fredonia) > Drew Merchant (Southwestern) decision 3-2 (2OT)
215  Kyle Colling (Pioneer) > Theo King (RH) fall 3:46
285  Aaron Kroll (Gowanda) > Aaron Albrecht (RH) fall 3:24

Consolation Final (3rd)

 96  Alex Smythe (Eden) > Chase Wheeler (Wilson) decision 7-4
103  Brendan Omicioli (Gowanda) > Bobby Broad (Alden) major decision 10-0
112  David Ciaramella (Newfane) > Nick Sterner (Depew) major decision 15-2
119  Greg Johnston (RH) > Ben Clark (Wilson) decision 6-3
125  Frank Hartway (Medina) > Jake Baer (Olean) decision 11-9
130  Tristan Hamner (Medina) > Joe Stearns (Gowanda) decision 12-6
135  Ameen Harhara (Lackawanna) > Jordan Gelnett (Wilson) decision 12-6
140  Vinny Luka (Lackawanna) > Tyler Buckley (Fredonia) fall 2:16
145  Jake Wisniewski (Eden) > Julian Sams (Fredonia) decision 11-5
152  Zach Potenza (EA) > Joseph Zahno (Wilson) decision 4-2
160  Dylan Geertman (Akron) > Brad Barth (Depew) fall 4:30
171  Greg Burroughs (Fredonia) > Tyler Brent (RH) decision 2-1
189  Clark Doll (EA) > Scott Johnston (Akron) decision 6-4
215  Robert Weatherlow (Fredonia) > Jacob Edington (Gowanda) decision 2-1 (2OT)
285  Pat Langworthy (Southwestern) > Ethan Brawley (Newfane) decision 4-2 (2OT)

Consolation Final (5th)

 96  Brad Wier (EA) > Justin Darling (SG) fall 0:55
103  Nate Greiser (SG) > Tom Will (Tonawanda) technical fall 4:00 15-0
112  Matt McCauley (RH) > Zach Marra (Olean) decision 15-11
119  Marcus Dwaileebe (Olean) > Jude Gardner (Fredonia) major decision 14-5
125  Ben Starkey (Newfane) > Mitch Thrush (Wilson) major decision 14-3
130  Jake Peters (RH) > Tyler Cassidy (Fredonia) fall 4:27
135  Derek Geiger (Medina) > Ryan Baer (Depew) forfeit
140  Corey Vail (Pioneer) > Gavin Mercado (Gowanda) fall 2:10
145  Riley Sheldon (Southwestern) > Justin Johnston (RH) fall 3:41
152  Mahfoudh Saleh (Lackawanna) > Kevin Florio (Newfane) decision 6-3
160  Kory Ressler (Alden) > Brandon Culverwell (Wilson) fall 2:59
171  Steven Garbutt (Depew) > Jake Wojtusiak (Alden) fall 3:44
189  Andrew Jaskowiak (Depew) > Vinny Scienza (Fredonia) major decision 14-1
215  Pat Lavery (RH) > Patrick Kpaka (Tonawanda) decision 6-5 (3OT)
285  Morgan Fonzi (RH) > Matt Landphair (Pioneer) fall 0:34


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships)