NYSPHSAA Section VI 67th Annual Wrestling Championships and 54th Annual State Qualifier (D2)
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 11, 2017 @ Seneca Nation Allegany Community Center (Salamanca, New York)

 

99 pounds
Shared by Newfane Wrestling. Click for larger image. [MORE PICS]



Varsity

Teams

Akron, Albion, Alden, Barker/Royalton-Hartland, Cattaraugus-Little Valley, Chautauqua Lake (+Westfield+Panama), Cheektowaga, Depew (+Cleveland Hill), Dunkirk/Silver Creek, East Aurora/Holland, Eden, Falconer (+Cassadaga Valley), Franklinville (+Ellicottville+West Valley), Fredonia, Frewsburg, Gowanda, Lackawanna, Lewiston-Porter, Maple Grove, Maryvale, Medina, Newfane, Olean (+Allegany-Limestone), Pioneer, Portville, Randolph, Salamanca, Southwestern, Springville-Griffith, Tonawanda, Wilson

Outstanding Wrestler Award - Dylan Ingrao (Falconer)

Championship Final (1st)

 99  Mike Evans (SG) > Carson Alberti (Depew (+Cleveland Hill)) decision 4-1
106  Doug Ciszak (Pioneer) > Ryan Nugent (Newfane) decision 8-5
113  Dalton Gardner (Fredonia) > Shane Hetrick (MG) decision 1-0
120  David Poff (Gowanda) > Zach Braddell (Tonawanda) decision 5-3
126  Nick Kozlowski (Portville) > Johnny Putney (EAH) decision 11-6
132  Hector Colom (Fredonia) > Zach Brown (Newfane) fall 2:35
138  Billy Seiders (DSC) > Phil Calandra (Depew (+Cleveland Hill)) decision 3-2
145  Dylan Ingrao (Falconer (+Cassadaga Valley)) > Katrell Jackson (Cheektowaga) major decision 10-2
152  Dan Torres (Falconer (+Cassadaga Valley)) > Giuseppe Hoose (Southwestern) major decision 13-3
160  Cameron Page (Falconer (+Cassadaga Valley)) > Sawyer Overhoff (Eden) decision 6-0
170  Trevor Micek (MG) > Eric Bartnik (Cheektowaga) decision 5-4
182  Zak Trim (MG) > Corey Keefe (Falconer (+Cassadaga Valley)) decision 2-1
195  Tyler Smith (Pioneer) > Michael Rigerman (Pioneer) decision 5-3
220  Jordan McLaughlin (Olean (+Allegany-Limestone)) > Charlie Valone (Gowanda) fall 5:33
285  Laith Alsous (LP) > Nick Jones (DSC) fall 4:09

Consolation Final (3rd)

 99  Andrew Lucinski (Newfane) > Zachary Russell (Pioneer) decision 3-2
106  Nick Bierfeldt (Olean (+Allegany-Limestone)) > Brendon Rowe (CL (+Westfield+Panama)) fall 0:37
113  Colby Petrie (Medina) > Tyler Le (Cheektowaga) decision 8-2
120  Jimmy Kramer (Falconer (+Cassadaga Valley)) > A.J. Putt (MG) decision 6-1
126  Giovani Russo (Fredonia) > Brent Bachman (BRH) decision 2-1
132  Preston Flugel (Albion) > Nick Saeger (Falconer (+Cassadaga Valley)) decision 4-3
138  Caleb Riordan (Pioneer) > Alex Handley (Alden) fall 1:34
145  Johnathan Fiebelkorn (Akron) > Bryce Rowe (CL (+Westfield+Panama)) decision 3-1
152  Icar Simon (Olean (+Allegany-Limestone)) > Blake Aina (Albion) default
160  Cody Fouts (LP) > Matthew Roblee (Pioneer) major decision 9-0
170  Jacob Sarow (Akron) > Robbie Penhollow (Falconer (+Cassadaga Valley)) decision 11-7
182  Ian Baker (SG) > Matt Waugh (Portville) fall 2:01
195  Marshall Johnson (Randolph) > Nick Costanzo (Maryvale) fall 5:37
220  Matt Eldridge (Depew (+Cleveland Hill)) > Chris Carter (Pioneer) decision 7-0
285  Kiar Parker (Cheektowaga) > Nick Becker (Randolph) decision 8-5

Consolation Final (5th)

 99  David Ball (Gowanda) > Michael Alberti (Depew (+Cleveland Hill)) fall 4:44
106  Brendan Ramsey (CL (+Westfield+Panama)) > Marcus Evans (Randolph) forfeit
113  Taureece Jackson (Olean (+Allegany-Limestone)) > Jack Pryce (LP) decision 7-3
120  Owen Kissell (Alden) > Austin Bourgeois (CL (+Westfield+Panama)) fall 4:56
126  Matt Evans (Randolph) > Jacob Bartlett (Olean (+Allegany-Limestone)) DQ
132  Sam Grey (CLV) > Kaylum Goodell (Franklinville (+Ellicottville+West Valley)) decision 10-6
138  Jacob Page (Eden) > Eric Shaffer (Eden) decision 9-3
145  Kyle Jirak (Pioneer) > Paul Tripi (Maryvale) decision 6-5
152  Michael Conrad (Pioneer) > Ceric Kristan (Fredonia) decision 6-4
160  Robbie PeQueen (Akron) > Tommie Adolph (CL (+Westfield+Panama)) fall 1:35
170  Julian Nixon (Newfane) > Pat Walsh (Olean (+Allegany-Limestone)) fall 0:32
182  Devan Moore (Olean (+Allegany-Limestone)) > Aaron Weich (Wilson) major decision 22-8
195  Reed Greiner (Akron) > Nick Fazzolari (BRH) decision 5-1
220  Ben Szymanowski (CL (+Westfield+Panama)) > Seth Bennett (Southwestern) fall 3:46
285  Ty Casinelli (Newfane) > Noah Person (Randolph) decision 5-4


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI 67th Annual Wrestling Championships and 54th Annual State Qualifier (D2))