NYSPHSAA Section VI Class B Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 4, 2017 @ Cheektowaga High School (Cheektowaga, New York)

 




Varsity

Team Final

Pioneer 275, Olean (+Allegany-Limestone) 220, Cheektowaga 128.5, Depew (+Cleveland Hill) 111, Albion 100, Dunkirk/Silver Creek 83.5, Springville-Griffith 79, Lewiston-Porter 78, East Aurora/Holland 68.5, Maryvale 68, Alden 42.5

Outstanding Wrestler Award - Billy Seiders (DSC)

Championship Final (1st)

 99  Mike Evans (SG) > Zachary Russell (Pioneer) decision 4-2
106  Doug Ciszak (Pioneer) > Nick Bierfeldt (Olean (+Allegany-Limestone)) decision 7-2
113  Tyler Le (Cheektowaga) > Taureece Jackson (Olean (+Allegany-Limestone)) decision 7-4
120  Owen Kissell (Alden) > Jacob Conrad (Pioneer) fall 2:42
126  Johnny Putney (EAH) > Trey Wiedemann (Pioneer) decision 7-0
132  Preston Flugel (Albion) > Gavin Kulp (Olean (+Allegany-Limestone)) decision 6-2
138  Billy Seiders (DSC) > Phil Calandra (Depew (+Cleveland Hill)) decision 3-2
145  Katrell Jackson (Cheektowaga) > Kyle Jirak (Pioneer) technical fall 21-6
152  Blake Aina (Albion) > Icar Simon (Olean (+Allegany-Limestone)) major decision 10-2
160  Cody Fouts (LP) > Matthew Roblee (Pioneer) decision 6-1
170  Eric Bartnik (Cheektowaga) > Pat Walsh (Olean (+Allegany-Limestone)) fall 3:05
182  Ian Baker (SG) > Devan Moore (Olean (+Allegany-Limestone)) technical fall 15-0
195  Tyler Smith (Pioneer) > Michael Rigerman (Pioneer) decision 7-2
220  Jordan McLaughlin (Olean (+Allegany-Limestone)) > Matt Eldridge (Depew (+Cleveland Hill)) SV 3-1 (1OT)
285  Nick Jones (DSC) > Laith Alsous (LP) decision 3-2

Consolation Final (3rd)

 99  Carson Alberti (Depew (+Cleveland Hill)) > Michael Alberti (Depew (+Cleveland Hill)) decision 6-2
106  Alex Skowronski (EAH) > Mitch Jeffe (EAH) decision 4-0
113  Jack Pryce (LP) > Ciaran Edwards (LP) decision 7-4
120  Hunter Larson (DSC) > Jared Hecht (SG) decision 9-6
126  Jacob Bartlett (Olean (+Allegany-Limestone)) > Bradley Yochum (DSC) major decision 11-3
132  Ather Phommatha (Pioneer) > Scott Havernick (Maryvale) fall 1:34
138  Alex Handley (Alden) > Caleb Riordan (Pioneer) decision 8-2
145  Paul Tripi (Maryvale) > Huy Dang (Cheektowaga) decision 3-2
152  Michael Conrad (Pioneer) > Grant Fox (Olean (+Allegany-Limestone)) decision 3-1
160  Michael Roblee (Pioneer) > Matthew Evans (SG) fall 2:04
170  Tim Skowronski (EAH) > Austin Majewski (Maryvale) fall 2:17
182  Ben Restivo (Albion) > Connor Walsh (Olean (+Allegany-Limestone)) decision 4-3
195  Nick Costanzo (Maryvale) > Donamic Farley (Albion) decision 6-1
220  Chris Carter (Pioneer) > Tanner Hulse (Olean (+Allegany-Limestone)) fall 3:43
285  Kiar Parker (Cheektowaga) > James Steckstor (Depew (+Cleveland Hill)) fall 1:56

Consolation Final (5th)

 99  Shilo Rogers (SG)
106  Jacob Delamarter (Albion)
113  Nick Freyburger (Maryvale) > Nick Calandra (Depew (+Cleveland Hill)) decision 7-2
120  Jordan Alonso (Depew (+Cleveland Hill)) > Mike Wilson (LP) fall 2:09
126  Kameron Riordan (Pioneer) > Devan Lewis (Depew (+Cleveland Hill)) forfeit
132  Taher Ahmed (Cheektowaga) > Chris Urban (Depew (+Cleveland Hill)) decision 5-0
138  Jeremiah Crivelli (Olean (+Allegany-Limestone)) > Tim Wells (Albion) SV 8-6 (1OT)
145  Ben Gasper (Pioneer) > Ugene Harrison (Albion) fall 3:00
152  Kahlil Perry (Maryvale) > Kenny Pisa (DSC) major decision 14-5
160  Keegan Belleisle (Olean (+Allegany-Limestone)) > Jessy Cruz (Albion) fall 4:09
170  Austin Domanowski (Cheektowaga) > Sam Slick (Albion) decision 4-2
182  Quenten Leicht (Cheektowaga) > Kyle Law (Depew (+Cleveland Hill)) decision 7-2
195  Saige Constatine (Depew (+Cleveland Hill)) > Zach Pariesen (EAH) decision 10-5
220  Caleb Graves (Cheektowaga) > Myles Brewer (Albion) fall 2:30


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class B Wrestling Championships)