★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI 69th Annual Wrestling Championships and 56th Annual State Qualifier (D2)
February 9, 2019 @ Lake Shore High School (Angola, New York)
Powered by matburn®

 

Champions
The 2019 NYSPHSAA Section VI Division II Wrestling Champions. Photo shared by All Sports WNY. Click for larger image. [MORE PICS]






Varsity

Teams

Akron, Albion, Alden, Barker/Royalton-Hartland, Cattaraugus-Little Valley, Charter School for Applied Technologies, Chautauqua Lake, Cheektowaga, Dunkirk, East Aurora, Eden, Falconer, Franklinville, Fredonia, Frewsburg, Gowanda, Iroquois, Lackawanna, Lake Shore, Lewiston-Porter, Maple Grove, Maryvale, Medina, Newfane, Pioneer, Portville, Randolph, Salamanca, Southwestern, Springville-Griffith, Tonawanda, Wilson

Outstanding Wrestler Award - Zach Braddell (Tonawanda)

Championship Final (1st)

 99  Andrew Lucinski (Newfane) > Brayden Newman (Falconer) fall 5:04
106  David Ball (Gowanda) > Donovan Bukaczeski (Iroquois) decision 8-5
113  Alex Skowronski (EA) > Daniel Kirsch (Pioneer) decision 10-8
120  Josh Gill (Newfane) > Ryan Sweeney (Iroquois) decision 4-3
126  Julian Martin (LS) > Mohamed Alshawi (Lackawanna) decision 6-4
132  Giovani Russo (Fredonia) > Austin Bourgeois (CL) major decision 8-0
138  Zach Braddell (Tonawanda) > Dalton Gardner (Fredonia) decision 2-1
145  Jimmy Kramer (Falconer) > Ryan Nugent (Newfane) major decision 11-1
152  Johnny Putney (EA) > Giovanni Schifano (Eden) decision 3-1
160  Cory Day (Iroquois) > Nick Saeger (Falconer) decision 10-3
170  Ceric Kristan (Fredonia) > Cleon Lawton (Franklinville) decision 3-1
182  Jason Frazer (Tonawanda) > Jacob Tomlinson (MG) major decision 15-5
195  Robbie Penhollow (Falconer) > Millard Young (Akron) major decision 14-2
220  Michael Rigerman (Pioneer) > Jake Skinner (Fredonia) fall 2:34
285  Jaden Heers (Newfane) > Ben Szymanowski (CL) fall 3:58

Consolation Final (3rd)

 99  Nolan Skowronski (EA) > RaShawn Bloom (Medina) decision 3-2
106  Nick Szortyka (Tonawanda) > Nagi Fadel (Lackawanna) decision 7-6
113  Michael Schiffhauer (Iroquois) > Trent Reid (LP) decision 2-0
120  Luke Tomlinson (MG) > Blake Colantino (Eden) decision 6-1
126  Colby Petrie (Medina) > Jacob Jozwiak (Iroquois) decision 2-1
132  Brendon Ramsey (CL) > Jacob Vergien (Iroquois) major decision 9-0
138  Ather Phommatha (Pioneer) > Dagon Bryant (Southwestern) decision 9-4
145  Derek Ecklund (CL) > Kameron Riordan (Pioneer) decision 6-0
152  Dakota Mascho (Portville) > Sam Grey (CLV) decision 8-6
160  Roland Thompson (Portville) > Colin Zientara (Tonawanda) fall 4:20
170  Bryce Baglia (Falconer) > Austin Sliwinski (Cheektowaga) SV 7-5 (1OT)
182  Hudson Johnson (Falconer) > Kyle Wittenrich (Franklinville) decision 7-3
195  Dontae Hoose (Southwestern) > Alex Christy (Fredonia) decision 7-4
220  Collin Beichner (Falconer) > Jacob Zachar (Randolph) decision 6-5
285  Ty Cassinelli (Newfane) > Cody Wilson (Albion) fall 4:31

Consolation Final (5th)

 99  Martin Ohlsson (CL) > Austin Chase (Falconer) fall 0:43
106  Adam Huntington (Newfane) > Trent Burchanowski (CL) decision 2-0
113  Garrett Swan (Southwestern) > Peter Gaglio (Iroquois) fall 1:24
120  Hunter Harris (CL) > Trevor Ellis (Salamanca) fall 4:39
126  Kyle Kilian (LS) > Brandon Wallace (Fredonia) decision 6-3
132  Tyler Le (Cheektowaga) > Tyler Barry (Iroquois) forfeit
138  Nick Voelker (Newfane) > Ciaran Edwards (LP) decision 6-0
145  Hunter Larson (Fredonia) > Tony Fiasco (Falconer) decision 10-3
152  Ryan Current (Iroquois) > Mack Mikula (Falconer) fall 1:32
160  Tatyn Bryant (Southwestern) > Andrew Schafer (BRH) decision 6-4
170  Nick Marsh (Frewsburg) > Brock Johnson (Falconer) SV 7-5 (1OT)
182  Tyler Almeter (Iroquois) > Anthony Dispenza (Wilson) decision 4-2
195  Grant Cheney (Falconer) > Karson Grover (BRH) decision 3-1
220  Jamison Horch (Fredonia) > Charlie Paszk (Eden) fall 2:40
285  Trevor Smith (Pioneer) > Mason Pagett (Randolph) decision 6-2


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI 69th Annual Wrestling Championships and 56th Annual State Qualifier (D2))