★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI 46th Annual Wrestling Championships and 33rd Annual State Qualifier
February 23, 1996 - February 24, 1996 @ Alumni Arena, University at Buffalo (Buffalo, New York)
Powered by matburn®

 

1996 Section VI Wrestling State Qualifier 1/2
SOURCE: Wrestling Review of Western New York, Vol. 8, No. 7, March 1996. Provided by Herman Guenther. Click for larger image.





Varsity

Teams

Akron, Albion, Allegany-Limestone, Cheektowaga, Clarence, East Aurora, Eden, Falconer, Franklinville, Frewsburg, Gowanda, Hamburg, Iroquois, Jamestown, Kenmore West, Lake Shore, Lancaster, Lockport, Maple Grove, Newfane, Niagara Falls, Niagara Wheatfield, North Tonawanda, Olean, Orchard Park, Pioneer, Portville, Ripley, Salamanca, Silver Creek, Southwestern, Springville-Griffith, Sweet Home, Tonawanda, West Seneca East, Westfield, Williamsville South, Wilson

Outstanding Wrestler Award - Keith Jones (Newfane)
Sportsmanship Award - Dale Parsons (Iroquois)

Championship Final (1st)

 91  Ryan Fralick (Falconer) > Tim Uderitz (Albion) decision 8-1
 98  Joe Brenon (SH) > Bill Morello (Lockport) OTC 1-1 (1OT)
105  Chris Fairbank (Southwestern) > Joe Sweet (Franklinville) decision 5-2
112  Ryan McGuire (Pioneer) > Dave Dixon (NW) decision 3-2
119  Brad Rowe (Ripley) > John DeBarbieri (Portville) decision 6-2
126  Chad Caros (Franklinville) > Ryan Bentley (Ripley) decision 2-1
132  Greg Bentley (Ripley) > Mike Herman (NW) major decision 10-2
138  Ron Lorenz (Lancaster) > Alex Clutter (Westfield) decision 3-1
145  Keith Jones (Newfane) > Anthony Guarino (Lancaster) decision 10-3
155  Ben Faery (Wilson) > Chris Stack (OP) decision 2-1
167  Josh States (Lockport) > Geoff Sorenson (Jamestown) fall 6:38
177  Dan Rafferty (Newfane) > Andy Benson (Jamestown) decision 4-1
215  Dale Parsons (Iroquois) > Chris Gray (Frewsburg) decision 8-3
250  Erin Putnam (Falconer) > Chris Say (Newfane) decision 8-1

Consolation Final (3rd)

 91  Chris Coughenour (NF) > Vic Arena (Salamanca) fall 2:12
 98  Mike Ambrosia (NW) > Mike Butler (Akron) decision 3-1 (1OT)
105  Mike Foster (Falconer) > Mike Brown (Newfane) decision 4-1
112  Joe Yoder (Lockport) > Mike Howard (Falconer) decision 6-0
119  Greg Kaczmarski (Hamburg) > Dan Dixon (NW) decision 4-3
126  Gerald Pacillo (KW) > Adam Hamm (Hamburg) decision 5-3
132  Walter Stanton (Frewsburg) > Joe DellaPenta (Eden) decision 6-0
138  Clayt Maring (Falconer) > Steve Reed (OP) default
145  Bill Sisley (Jamestown) > Ed Pawlak (Southwestern) decision 3-0
155  John Politowski (Hamburg) > Brian Piccolo (Tonawanda) decision 8-4
167  Frank Anastasia (AL) > Carl Hoch (SG) major decision 11-2
177  Paul Garver (NW) > Scott Austin (Lockport) decision 9-2
215  Jim Pettapiece (Lockport) > Steve Rauh (Jamestown) decision 3-0
250  Andy Kos (WSE) > Sam Wooten (NF) decision 1-1 (1OT)

Consolation Final (5th)

 91  Andy Johnson (Southwestern) > Josh McGuire (Iroquois) decision 5-4
 98  Kevin Umphreyville (EA) > Matt Warters (Portville) decision 4-2 (1OT)
105  Judah Hein (SH) > Mike Zendano (NT) decision 6-4
112  Ian Snyder (NT) > Matt O'Connor (Wilson) decision 5-2
119  Adam Brunner (Clarence) > David Guarino (LS) decision 4-3
126  Dave Woodworth (Eden) > Bill Prince (Frewsburg) DQ
132  Howie Jordan (Gowanda) > Josh Crocker (SG) default
138  Jim Matheis (WS) > Rashad Evans (NW) decision 6-5
145  Jason Herman (NW) > Rod Kelly (Franklinville) default
155  Josh Carnrite (Gowanda) > Dave Slowinski (Cheektowaga) decision 5-0
167  Joe Capone (Lancaster) > Eric Hoffman (Olean) decision 9-6
177  Jason Caros (Franklinville) > Travis Eckam (Pioneer) forfeit
215  Bill Snitzer (WS) > Fred Hallett (SC) decision 3-2
250  Brad Verbosky (MG) > Tony Marucci (Jamestown) decision 8-4


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI 46th Annual Wrestling Championships and 33rd Annual State Qualifier)