★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Class AAA Wrestling Championships
February 16, 1996 - February 17, 1996 @ South High School (Williamsville, New York)
Powered by matburn®

 

1996 Section VI Class AAA 1/2
SOURCE: Wrestling Review of Western New York, Vol. 8, No. 7, March 1996. Provided by Herman Guenther. Click for larger image. [MORE PICS]


Slideshow: WRWNY




Varsity

Team Final

Pioneer 204.5, Niagara Falls 161.5, Tonawanda 104.5, Clarence 82.5, Iroquois 80, Williamsville South 79.5, Springville-Griffith 64.5, Kenmore East 57, Williamsville East 57, Olean 52, Lewiston-Porter 49.5, Medina 39.5, Grand Island 28, Depew 12, Amherst 0

Aggregate Pin Award - Travis Eckam (Pioneer)
Fastest Pin Award - Craig Haist (WS)
Outstanding Wrestler Award - Carl Hoch (SG)

Championship Final (1st)

 91  Chris Coughenour (NF) > Josh McGuire (Iroquois) fall 1:26
 98  DeMario Crittenden (NF) > Tim Lehman (GI) technical fall 15-0
105  Charlie Herman (LP) > Ryan Hockstra (Clarence) fall 1:33
112  Ryan McGuire (Pioneer) > Shane Simpson (Olean) decision 7-6
119  Adam Brunner (Clarence) > Shaun Tarbell (Pioneer) decision 9-7 (1OT)
126  Ned Parmer (NF) > Bill Torrico (Pioneer) default
132  Josh Crocker (SG) > Jason Kumm (KE) decision 5-1
138  Mike Brauen (Pioneer) > Jim Matheis (WS) major decision 20-7
145  Dennis Green (Pioneer) > Joe Condino (LP) decision 6-2
155  Brian Piccolo (Tonawanda) > Alonzo Roane (NF) decision 10-6
167  Carl Hoch (SG) > Ron Spielvogel (Pioneer) decision 9-8
177  Travis Eckam (Pioneer) > Eric Guzzetta (KE) decision 3-2
215  Dale Parsons (Iroquois) > Bill Snitzer (WS) decision 11-7
250  Sam Wooten (NF) > Rob Foley (Tonawanda) decision 4-2

Consolation Final (3rd)

 91  Sean Leaderstorf (WS) > Aaron Reinbold (Pioneer) decision 8-2
 98  Tim Considine (Tonawanda) > C.J. Collins (Olean) decision 8-7
105  Bryan Kuhns (NF) > Dan Mancuso (WE) fall 2:08
112  Chris Stella (KE) > Kevin Perrin (Iroquois) default
119  Jamie Duffina (Medina) > Jerome Lockhart (WE) default
126  Sean Deland (KE) > Dan Markovitz (Tonawanda) decision 8-3
132  Jim Abram (Pioneer) > Don Lilly (Tonawanda) decision 8-4
138  Tom Weston (NF) > Josh Henderson (Clarence) default
145  Chris Spearin (Medina) > Dwon Daniels (NF) fall 3:22
155  Rob Scarpello (KE) > Andy Chernogorec (Pioneer) decision 2-1
167  Eric Hoffman (Olean) > Tom Tompkins (Tonawanda) fall 0:57
177  Eric Jones (Tonawanda) > Craig Haist (WS) fall 4:28
215  Matt Zielinski (Clarence) > Steve Pankow (GI) decision 5-3 (1OT)
250  Van Morgott (Medina) > Andrew Fidurko (Olean) fall 2:40

Consolation Final (5th)

 91  Ernest Woodrich (Medina) > Adam Lamb (SG) forfeit
 98  Nate Wilson (Pioneer) > Steve Joyce (WE) decision 7-6
105  Dave West (Iroquois)
112  Andy Martin (WS) > Rany Abdellatif (WE) major decision 17-6
119  Fernando Pena (Tonawanda) > Eric Chaffee (Olean) default
126  Jeff SanFilippo (WS) > Don Graber (Clarence) technical fall 18-2
132  Jon Bierl (Iroquois) > Tim Griffin (Clarence) fall 4:25
138  Rich Burr (Iroquois) > Nate Baker (Olean) fall 0:36
145  Geoff Alessi (WS) > Doug Anderson (SG) default
155  Jerry Morabito (WE) > Brent Weiss (Depew) default
167  Carl Monnen (NF) > Shaun Martin (KE) fall 3:45
177  Tim Barbour (Clarence) > Toby Schafer (LP) decision 1-0
215  Ryan Howell (Pioneer) > Tim Cox (WE) fall 2:00


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class AAA Wrestling Championships)