★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI 33rd Annual Wrestling Championships and 20th Annual State Qualifier
February 25, 1983 - February 26, 1983 @ Sweet Home High School (Amherst, New York)
Powered by matburn®

 

Wrestlers Eye Syracuse
SOURCE: Olean Times Herald, Tuesday, February 22, 1983. Click for larger image.




Slideshow: Brackets




Varsity

Teams

Albion, Clarence, Falconer, Hamburg, Iroquois, Jamestown, Kenmore East, Lewiston-Porter, Maple Grove, Newfane, Niagara Falls, Niagara Wheatfield, North Tonawanda, Olean, Orchard Park, Pioneer, Portville, Salamanca, Southwestern, Sweet Home, Tonawanda, Williamsville North, Wilson

Outstanding Wrestler Award - David Zariczny (Salamanca)

Championship Final (1st)

 91  Tim Shifflet (SH) > Tony Rotundo (Clarence) decision 5-1
 98  Dana Manno (Jamestown) > Bob Breidenstein (OP) decision 5-4
105  Rob Waddington (Falconer) > Mike Rotundo (Clarence) default 1:44
112  Mark Hetrick (MG) > Scott Allen (Tonawanda) fall 3:54
119  Jeff Waddington (Falconer) > Ted Leder (Salamanca) decision 5-1
126  Ron Leder (Salamanca) > Chuck Denecke (Hamburg) decision 10-3
132  David Zariczny (Salamanca) > Fran Williams (Portville) decision 6-3
138  Todd Slade (Iroquois) > Dan Lindquist (Falconer) major decision 10-1
145  Timm Slade (Iroquois) > Todd Freischlag (LP) major decision 11-0
155  Ron Dabolt (Pioneer) > Jeremy Hepburn (NT) fall 2:49
167  Rodney Duttweiler (Clarence) > Rick White (NW) decision 2-1
177  Ron Smolinski (Hamburg) > Aarni Mattson (Pioneer) fall 1:56
215  Jim George (Pioneer) > Greg Voyzey (LP) decision 8-4
250  John Helgren (MG) > Bill Laczkowski (Clarence) decision 9-3

Consolation Final (3rd)

 91  Todd Spencer (Albion) > Troy Lefford (Falconer) fall 1:34
 98  Joel Sopak (Falconer) > Keith Weintraub (WN) decision 5-3
105  Ken Trimmer (Southwestern) > Al Dexter (NF) decision 10-6
112  Frank Verdi (KE) > Dan Baglia (Falconer) decision 2-1
119  John Ayre (Hamburg) > Stan Krolick (Pioneer) major decision 13-3
126  George Holton (MG) > Rick Wiltse (Wilson) major decision 11-2
132  Tom Obrachta (OP) > Mike Tucker (KE) superior decision 18-0
138  Jim Haggerty (Pioneer) > Corwin Jackson (NF) decision 10-5
145  Lee Anzivine (Olean) > Jim Schwab (Falconer) default
155  Shawn Kelly (SH) > Mike Gilliam (NW) decision 7-2
167  James Dolson (NF) > John Hoffman (Pioneer) fall 2:25
177  Jeffrey Ellis (Clarence) > Dom Cianchetti (NW)
215  Bob Gibson (Clarence) > Steve Skorik (Wilson) decision 13-6
250  Gary Haimerl (Newfane) > Jim Hosie (NW) decision 6-1


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI 33rd Annual Wrestling Championships and 20th Annual State Qualifier)