★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI 70th Annual Wrestling Championships and 57th Annual State Qualifier (D1)
February 15, 2020 @ Starpoint High School (Lockport, New York)
Powered by matburn®

 

2020 NYSPHSAA Section VI Division I State Wrestling Team
Section VI champions and wildcards. Shared by WNY Athletics. Click for larger image. [MORE PICS]




Varsity

Teams

Amherst, Clarence, Frontier, Grand Island, Hamburg, Jamestown, Kenmore West (+East), Lancaster, Lockport, Niagara Falls, Niagara Wheatfield, North Tonawanda, Orchard Park, Starpoint, Sweet Home, West Seneca (East+West), Williamsville North (+East), Williamsville South

Outstanding Wrestler Award - Gage LaPlante (Starpoint)

Championship Final (1st)

 99  Gage LaPlante (Starpoint) > Travis Browning (Frontier) decision 9-6
106  Brendan Dellinger (WN (+East)) > Amarfio Reynolds (NF) decision 7-4 (1OT)
113  Michael Schaefer (Lancaster) > Myles Gronowski (Lancaster) decision 2-0
120  Cameron Catrabone (WN (+East)) > Jaden Friel (WS) fall 1:44
126  Mike Catanzaro (WN (+East)) > Jack Randle (GI) decision 8-7
132  Ryan Forrest (Hamburg) > Collin Coughenour (NW) decision 9-2
138  Justin McDougald (NW) > Hassan Dobbins (Amherst) fall 4:43
145  Willie McDougald (NF) > Aiden Rabideau (Clarence) decision 7-3
152  Dylan Collins (Hamburg) > Jack Gordon (Hamburg) major decision 9-0
160  Brian Bielec (GI) > Jack Feltz (Clarence) major decision 14-5
170  Dylan Wojciechowski (Frontier) > Evan Brophy (WN (+East)) fall 3:16
182  Ryan Stencel (Lancaster) > Kevin Daskavitz (Lockport) decision 4-0
195  Codie Scotland (Lancaster) > Konrad Kryszton (Frontier) decision 5-3
220  Blake Bielec (GI) > Matt Wagner (OP) fall 5:00
285  Ryan Bitka (Amherst) > Tyree Orange (Amherst) decision 3-1

Consolation Final (3rd)

 99  Jaden Crumpler (NF) > Zach Dellinger (WN (+East)) decision 8-6
106  Grady Peterson (NF) > Carter Tadusz (Lancaster) decision 11-7
113  Dylan Lyness (Starpoint) > Tremell Mathews (NW) decision 3-1
120  Adam Kowalski (Frontier) > Gavin Lyness (Starpoint) fall 4:17
126  Brody Banks (OP) > Christian Lasher (Starpoint) major decision 10-0
132  Wilfredo Borges (NF) > Luqman Ahmad (WS) major decision 13-3
138  Trevor Sheehan (Lancaster) > Jesiere Carter (NF) decision 5-4
145  Devin Collins (Hamburg) > Bryce Bolognese (Lancaster) decision 8-4
152  Ali Assaf (NW) > Jimmy Dicostanzo (Clarence) fall 2:43
160  Josh Jelonek (Lancaster) > Owen Weller (Frontier) decision 5-0
170  Dominic Manzella (Hamburg) > Javion Carter (NF) fall 2:06
182  Andriy Petrov (Frontier) > Mike Pataky (OP) decision 5-3
195  Dan Empfield (Lancaster) > Camerin Holmes (NT) decision 5-3
220  John Haberman (Hamburg) > Marquis Carns (Clarence) SV 4-2 (1OT)
285  Andre Clause (NW) > Stefaan Fearon (Lockport) decision 9-7

Consolation Final (5th)

 99  Nik Massaro (GI) > Garrett Chase (NW) SV 8-6 (1OT)
106  Christopher Uptegrove (Starpoint) > Riley Kirst (Amherst) decision 10-4
113  Ian Howell (Clarence) > Ja'Shad Bumpers (NF) fall 1:40
120  Kaleb Schurkus (Lancaster) > Bradley Evelt (WS) fall 2:47
126  Alex Kowalski (Frontier) > Jacob Eckler (Starpoint) forfeit
132  Jon Palozzi (Clarence) > Marco Fuoco (WS (East+West)) decision 9-6
138  Mark Kuhn (NW) > Dylan Carns (Clarence) fall 1:28
145  Caleb Potter (OP) > Jake Miller (GI) decision 6-3
152  Dylan Coe (OP) > Teddy Hengel (KW (+East)) decision 5-2
160  Jacob Thibeault (NW) > Thomas Browne (Starpoint) technical fall 20-3
170  Casey Dummitt (GI) > Jonathan Clifford (WS) decision 2-1
182  Jonah Christakis (Amherst) > Ethan Tong (WS) fall 2:08
195  Leviticus Cox (NF) > Jon Bennett (Hamburg) decision 9-5
220  Noah Michael (KW (+East)) > Gavin Larsen (GI) technical fall 18-2
285  Shain Constantin (KW (+East)) > Ryan Venohr (WN (+East)) fall 3:29


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI 70th Annual Wrestling Championships and 57th Annual State Qualifier (D1))