★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships
February 13, 2009 - February 14, 2009 @ Frewsburg High School (Frewsburg, New York)
Powered by matburn®

 

Class "A" Tournament Crowd
Class "A" Frewsburg Crowd




Varsity

Team Final

Frewsburg 207, Portville 165, Randolph 144, Falconer 139, Westfield 131, Ripley 107, Panama 104.5, Salamanca 103, Cassadaga Valley 99, Maple Grove 99, Allegany-Limestone 85, Chautauqua Lake 70, Barker 57.5, Silver Creek 55, Pine Valley 53, Cattaraugus-Little Valley 37, Holland 32, Franklinville 28

Outstanding Wrestler Award - Josh Micek (MG)

Championship Final (1st)

 96  Branden Muntz (Falconer) > Logan Miller (Ripley) decision 5-4
103  Kevin Strong (Frewsburg) > Jesse Anderson (Falconer) decision 4-2
112  Tyler Foster (Portville) > Jesse Strickland (MG) decision 6-0
119  Emory Rowe (Ripley) > Jeremy Parkhurst (Randolph) decision 3-2
125  Dalton Scalf (Frewsburg) > Ben Haas (Salamanca) decision 3-2
130  Nick Mitchell (Frewsburg) > Kyle Reynolds (PV) decision 7-0
135  Trent Unverdorben (Portville) > Leighton Caskey (MG) decision 10-4
140  Thom Betts (Westfield) > Casey Billiyard (Frewsburg) decision 10-7
145  Josh Micek (MG) > Joe Evans (Holland) major decision 15-7
152  Jon Strong (Frewsburg) > Zach Penhollow (Falconer) major decision 11-3
160  Josh Becker (Salamanca) > Sajen Hunt (Ripley) decision 4-1
171  Kyle Roosa (AL) > Jake Hyldahl (Frewsburg) technical fall 21-5
189  Eric Seeley (AL) > Zach Marsh (Panama) decision 1-0
215  Justin Taylor (Portville) > Cody Didomenico (Panama) decision 5-2
285  Andrew Pingitore (CV) > Jon Jones (Portville) decision 7-2

Consolation Final (3rd)

 96  Chris Doubek (Randolph) > Logan Martin (CLV) fall 1:40
103  Drew Cochran (Westfield) > Mike Sacilowski (CL) fall 3:25
112  Andrew Lindstrom (Westfield) > Hunter Waller (Panama) decision 9-7
119  Ryan Grey (Falconer) > Collan Emley (Portville) major decision 12-1
125  Jerrold Roosa (Randolph) > Craig Howard (CL) decision 4-0
130  Justin Hunt (Ripley) > Jaymes Fairbank (Panama) decision 2-1
135  Steve Cochran (Westfield) > Richard Jensen (Randolph) decision 4-0
140  Carmen Papa (Salamanca) > Frank Sterlace (SC) decision 7-3
145  Kris Schmike (PV) > Nick Kimbel (Westfield) decision 7-4
152  Kris Wright (Randolph) > Cody Johnson (Portville) decision 4-2
160  Chris Mitchell (Frewsburg) > John Nickerson (MG) decision 6-2
171  Kyle Haller (Frewsburg) > Jordan Shaw (Portville) decision 4-1
189  Steve Jacobson (Salamanca) > Phil Cunningham (Westfield) decision 6-4
215  Ben Fluent (Randolph) > Derek Wise (CV) fall 2:22
285  Zach Dunham (Panama) > Adam Mott (AL)


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships)