NYSPHSAA Section VI Class AAAA Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 14, 2003 - February 15, 2003 @ Williamsville North High School (Buffalo, New York)

 

Local wrestlers prepare Section VI championships
SOURCE: Hamburg Sun, Thursday, February 20, 2003. Click for larger image.




Varsity

Team Final

West Seneca West 206, Niagara Falls 179.5, Lancaster 178, Niagara Wheatfield 171.5, Clarence 145, Kenmore West 110.5, Lockport 104, Lake Shore 78, Frontier 76, Hamburg 75.5, North Tonawanda 70, Orchard Park 63, Jamestown 58, Kenmore East 36, Williamsville North 29

Outstanding Wrestler Award - Adam Lesniak (WSW)

Championship Final (1st)

 96  Zechariah Lange (NW) > Mark Lewandowski (Lancaster) decision 10-3
103  Dennis Brown (LS) > Rory Bruce (NT) technical fall 20-4
112  Joe Stanz (Jamestown) > Dale Converse (Lancaster) decision 11-5
119  Mike Phillips (LS) > Adam Pollack (WN) decision 7-1
125  Lorne McCallum (Lancaster) > Greg Capozzi (KW) technical fall 15-0
130  Adam Lesniak (WSW) > Brandon Monin (Lancaster) decision 3-2
135  Joshua Eagan (NF) > Josh Lange (NW) decision 6-5
140  Charlie Ashker (NF) > Bill Seufert (WSW) decision 9-2
145  Rich Butera (Frontier) > Nate Sibenik (WSW) decision 10-5
152  Brandon Ostrowski (Lancaster) > Larry Aceti (NF) decision 7-2
160  Cory Turner (WSW) > Rich Santucci (Clarence) decision 11-6
171  Kyle Schmelzle (NW) > Justus Suchan (WSW) decision 11-4
189  Chase Pittman (Lockport) > Nick Strange (NF) decision 5-3
215  Rich Posey (NF) > Matt Daniels (NW) decision 5-3
275  Scott Ordway (KW) > Jason Weber (OP) decision 3-2

Consolation Final (3rd)

 96  Jon Bernard (Jamestown) > Derrek Drass (NT) decision 9-8
103  Yuri Polychenko (KW) > Bryan Drzewucki (Hamburg) major decision 11-3
112  Pat Brown (WSW) > Mike Platek (Frontier) decision 3-0
119  Ross Castellani (Clarence) > Craig Kosnikowski (NT) decision 5-4
125  Zach Dzierba (WSW) > Jon Sorley (NW) decision 8-2
130  Steve Sanderson (NT) > Angelo Cusatis (NF) decision 5-4
135  Anthony Fortini (WSW) > Josh Shaffer (Hamburg) fall 2:45
140  Jameson Forman (Lockport) > Jeff Mitchell (NW) decision 2-1
145  Jake Chameli (Clarence) > Mike Rosenberg (Lockport) decision 5-2
152  David Young (Frontier) > Bryan Dent (Clarence) decision 10-7
160  Chris Urban (Frontier) > Tim Printup (NW) decision 3-2
171  Sam Meterko (NF) > Mike Sia (KW) decision 4-2
189  Joe DiPasquali (KW) > Nate Metzger (Clarence) decision 6-2
215  Luke Sienk (OP) > Ben Bayer (Clarence) forfeit
275  Jimmie Byrd (Lockport) > Rob Mercurio (Clarence) decision 9-5

Consolation Final (5th)

 96  Dan Knab (KW) > Mike Gambino (KE) fall 4:00
103  Andy Wienckowski (Lancaster) > Mike Badaszewski (WSW) technical fall 15-0
112  Dan Audy (Clarence) > Jim Guggemos (Hamburg) fall 3:43
119  MacKenzie McGill (KE) > Corey Kane (Jamestown) decision 6-2
125  Joel Phillips (Hamburg) > Eric Jeffers (LS) decision 7-5
130  Matt Cinelli (Lockport) > Jash Gartley (LS) decision 6-3
135  Sam Pawlowski (Lancaster) > Joe Klein (Lockport) fall 2:49
140  Chris Sendlak (Lancaster) > Josh Shouldice (Hamburg) decision 4-2
145  Robert Koshinski (NW) > Chris Campagna (LS) decision 5-2
152  Steve Kruszynski (Hamburg) > Jim Tretter (NW) decision 6-3
160  Harold Healy (NF) > Josh Meindl (Lockport) decision 5-3
171  Alex Lyon (Clarence) > Will Smith (NT) major decision 14-2
189  Joe Sebaaly (Lancaster) > Brtian Sunderville (KE) decision 5-1
215  Matt Seweryniak (WSW) > Mike McGuire (WN) major decision 14-0
275  Matt Chapman (WSW) > Antonio Smith (NF) decision 5-3


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class AAAA Wrestling Championships)