NYSPHSAA Section VI Class AAAA Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 11, 2005 - February 12, 2005 @ Kenmore West High School (Tonawanda, New York)

 

Section VI Wrestling Champions
SOURCE: Section VI Newsletter, May 2005. Click for larger image.




Varsity

Team Final

Niagara Wheatfield 216.5, Lancaster 188.5, Jamestown 143, Niagara Falls 126, North Tonawanda 116.5, Orchard Park 109, Sweet Home 92, Kenmore East 90, Lockport 89, Williamsville North 87, Hamburg 86.5, Clarence 80.5, Kenmore West 72, West Seneca West 64.5, Frontier 38.5

Outstanding Wrestler Award - Zechariah Lange (NW)

Championship Final (1st)

 96  Nathan Skiba (KW) > Clint Schaefer (Lancaster) decision 4-0
103  Mark Lewandowski (Lancaster) > Jehad Ali (NW) major decision 12-1
112  Jon Bernard (Jamestown) > Derrek Drass (NT) decision 11-4
119  Zechariah Lange (NW) > Rory Bruce (NT) decision 9-3
125  Nic Stella (SH) > Andy Wienckowski (Lancaster) decision 6-3
130  Andrew Stella (SH) > Josh Tornabene (KW) decision 11-9 (1OT)
135  Dale DeBacco (NF) > Tom Foster (Jamestown) decision 8-6
140  Steve Sanderson (NT) > Charlie Ashker (NF) decision 6-2
145  Angelo Cusatis (NF) > Jeff Mitchell (NW) decision 11-4
152  Matt Cinelli (Lockport) > Sam Pawlowski (Lancaster) decision 12-10
160  Robert Koshinski (NW) > Zach Shouldice (Hamburg) decision 5-4
171  Craig Kosnikowski (NT) > Jason Szalay (OP) fall 2:17
189  Brian Sunderville (KE) > Justin Bell (NF) fall 2:26
215  Matt Daniels (NW) > William Turk (NF) fall 4:45
275  Jason Weber (OP) > Matt Chapman (WSW) fall 4:10

Consolation Final (3rd)

 96  Tom Kellner (WN) > Josh Feiler (Clarence) decision 5-4
103  Jacob Glaser (KE) > Jake Caprow (WN) fall 2:30
112  Angelo Malvestuto (NW) > Chris Budzinski (Clarence) decision 6-1
119  Mike Platek (Frontier) > Bryan Drzewucki (Hamburg) decision 8-1
125  Bobby Malvestuto (NW) > Dan Audy (Clarence) default
130  Jim Guggemos (Hamburg) > Andy Trotta (OP) decision 9-8
135  Adam Nurmi (Frontier) > Dan Miller (Lancaster) decision 4-3
140  Corey Kane (Jamestown) > Travis Hammer (Lancaster) decision 2-0
145  Alex Siedlecki (Clarence) > Kris Pratt (Lockport) decision 7-3
152  Jake Koshinski (NW) > Matt Peterson (Jamestown) decision 7-1
160  Ben Carbrey (WN) > Todd Kostrzycki (WSW) fall 1:37
171  Scott Ptak (SH) > Darren Sneed (NW) decision 7-6
189  Nick Schmidt (WSW) > Andy Peterson (Jamestown) fall 4:56
215  Justin Gessey (Jamestown) > Mike Durwald (Lancaster) fall 4:02
275  Jon Kaupa (Lancaster) > Mike Vendetti (NW) fall 2:07

Consolation Final (5th)

 96  Max Murray (Jamestown) > Matt Danwin (SH) decision 5-3
103  Doug Happ (Hamburg) > Jake Sigular (Jamestown) fall 2:10
112  Rob Williams (KW) > Nick Fiocco (NF) major decision 21-7
119  Adam Jacobs (KE) > Jon Berent (Lancaster) decision 5-3
125  Andy Norris (Lockport) > Albert Fiocco (NF) forfeit
130  Corey Lewis (NT) > Steve Chaves (Lancaster) decision 3-1
135  Chris Pittman (Lockport) > Scott Mang (OP) fall 5:30
140  Nathan Wiseman (NW) > Kevin Painter (WSW) decision 10-5
145  Ryan Stack (OP) > Chris Sendlak (Lancaster) decision 10-9
152  Ryan Aul (Hamburg) > Dennis McDonald (KE) decision 5-4
160  Blaine Sheffer (OP) > Nick Argentieri (Lancaster) fall 3:37
171  Josh Waid (Jamestown) > John Taylor (Lockport) decision 9-4
189  Archie Owrey (SH) > Kyle Gibas (Lockport) forfeit
215  Gary Aloisio (WN) > Ryan Kelkenberg (Clarence) major decision 12-0
275  Ben Dessoye (WN) > Dave DiNezza (KE) fall 1:42


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class AAAA Wrestling Championships)