★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships
February 8, 2020 @ North Tonawanda High School (North Tonawanda, New York)
Powered by matburn®

 

Threepeat for the Bielec brothers!
Brothers Brian and Blake Bielec. Shared by Angela Bielec. Click for larger image. [MORE PICS]






Varsity

Team Final

Niagara Wheatfield 213.5, Grand Island 204, Hamburg 192.5, Amherst 187.5, Starpoint 181, Williamsville South 146, North Tonawanda 67, Sweet Home 39

Outstanding Wrestler Award - Adam Daghestani (GI)

Championship Final (1st)

 99  Gage LaPlante (Starpoint) > Nik Massaro (GI) fall 1:26
106  Christopher Uptegrove (Starpoint) > Jimmy Gordon (Hamburg) major decision 11-3
113  Tremell Mathews (NW) > Dylan Lyness (Starpoint) decision 4-3
120  Jaden Friel (WS) > Elijah Greenough (NW) fall 0:44
126  Jack Randle (GI) > Jacob Eckler (Starpoint) decision 7-1
132  Ryan Forrest (Hamburg) > Luqman Ahmad (WS) fall 3:47
138  Justin McDougald (NW) > Hassan Dobbins (Amherst) fall 1:11
145  Devin Collins (Hamburg) > Jake Miller (GI) major decision 12-0
152  Dylan Collins (Hamburg) > Ali Assaf (NW) decision 7-3
160  Brian Bielec (GI) > Jacob Thibeault (NW) major decision 12-3
170  Adam Daghestani (GI) > Dominic Manzella (Hamburg) fall 0:19
182  Jonah Christakis (Amherst) > Ethan Tong (WS) fall 0:57
195  Camerin Holmes (NT) > Jon Bennett (Hamburg) major decision 15-4
220  Blake Bielec (GI) > Gavin Larsen (GI) fall 4:07
285  Ryan Bitka (Amherst) > Tyree Orange (Amherst) fall 1:42

Consolation Final (3rd)

 99  Garrett Chase (NW) > James Leuer (Starpoint) decision 3-2
106  Riley Kirst (Amherst) > Joshua Augugliaro (NW) decision 5-2
113  Jackson Hewson (WS) > Noah Soliday (NW) decision 7-6
120  Gavin Lyness (Starpoint) > Bradley Evelt (WS) major decision 13-2
126  Christian Lasher (Starpoint) > Luke Smeader (Hamburg) decision 5-2
132  Collin Coughenour (NW) > Benjamin French (WS) fall 1:25
138  Mark Kuhn (NW) > Jacob LeClerc (Amherst) fall 0:27
145  John Maher (WS) > Giovanni Russo (Amherst) SV 6-4 (1OT)
152  Jack Gordon (Hamburg) > Ignacio Pimental-Mendez (Amherst) decision 8-1
160  Ben Buscaglia (Amherst) > Thomas Browne (Starpoint) major decision 17-4
170  Casey Dummitt (GI) > Jonathan Clifford (WS) decision 4-1
182  Tyler Godson (SH) > Keith Coleman (Starpoint) fall 0:51
195  Caleb Messing (GI) > Benjamin Levine (Amherst) decision 8-6
220  John Haberman (Hamburg) > Beckham Peehler (Starpoint) fall 1:57
285  Andre Clause (NW) > Ronald Appoloney (GI) fall 2:14

Consolation Final (5th)

 99  Ken Schmitz (Hamburg) > Payton Mack (Amherst) decision 3-0
106  Hudson Denz (WS)
126  Schuyler Sanchack (WS) > Miles Coughlin (GI) forfeit
132  Anthony Swan (NT) > Saleh Saeed (NW) fall 4:44
138  Carson Wheeler (NT) > Joey Pasiak (NT) fall 2:30
145  Danny Dzierzewski (NW) > Sam Taylor (Starpoint) decision 3-1
152  Axel Andrews (SH) > Vincent Campana (WS) fall 1:49
160  Elija DePasquale (Hamburg) > Clark Whitefield (Amherst) decision 7-0
170  Justice Back (Starpoint) > Jared Harris (SH) decision 8-1
182  Matt Murphy (WS) > Connor VanDusen (Hamburg) fall 1:40
195  Louis Perreault (NW) > Star Williams (Amherst) fall 4:22
220  Aden Spina (NT) > Matthew Caldwell (Starpoint) fall 0:43
285  Jeremiah Verstreate (Starpoint) > Christopher Kinney (NT) forfeit


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships)