★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Class C Wrestling Championships
February 3, 2018 @ Falconer High School (Falconer, New York)
Powered by matburn®

 




Varsity

Team Final

Falconer 271.5, Newfane 209, Fredonia 159.5, Tonawanda 142, Eden 133.5, Springville-Griffith 100, Barker/Royalton-Hartland 98, Albion 95, Medina 75, Lackawanna 67, Charter School for Applied Technologies 17

Outstanding Wrestler Award - Dylan Ingrao (Falconer)

Championship Final (1st)

 99  Andrew Lucinski (Newfane) > Brayden Newman (Falconer) fall 1:30
106  Mike Evans (SG) > Nick Szortyka (Tonawanda) fall 1:24
113  Blake Colantino (Eden) > Mohammed Alshawi (Lackawanna) decision 7-5
120  Brandon Wallace (Fredonia) > Ryan Nugent (Newfane) decision 4-2
126  Zach Braddell (Tonawanda) > Nick Brown (SG) fall 1:58
132  Hector Colom (Fredonia) > Jimmy Kramer (Falconer) decision 4-3
138  Giovani Russo (Fredonia) > Preston Flugel (Albion) major decision 10-1
145  Giovanni Schifano (Eden) > Eric Shaffer (Eden) decision 5-3
152  Dylan Ingrao (Falconer) > Zach Brown (Newfane) fall 5:07
160  Dan Torres (Falconer) > Jason Frazer (Tonawanda) fall 2:55
170  Robbie Penhollow (Falconer) > Caleb Aurenhamer (Newfane) fall 0:23
182  Julian Nixon (Newfane) > Destin Tirado (Tonawanda) major decision 16-3
195  Corey Keefe (Falconer) > Elijah Sones (Medina) fall 1:44
220  Ben Schwab (BRH) > Jayden Heers (Newfane) decision 5-3
285  Ty Casinelli (Newfane) > Yaniel Acevedo (Fredonia) fall 3:22

Consolation Final (3rd)

 99  Adam Huntington (Newfane) > Rashawn Bloom (Medina) decision 9-2
106  Nagi Fadel (Lackawanna) > Shilo Rogers (SG) fall 3:25
113  Peter Calanni (Fredonia) > Camden Rowles (Newfane) default
120  Shane Walczyk (Eden) > Jared Hecht (SG) fall 4:57
126  Joey Pillittieri (Falconer) > Tony Fiasco (Falconer) decision 4-3
132  Da'Ron Bellan (Medina) > Gerald Klubek (Eden) decision 8-6
138  Nick Saeger (Falconer) > Jonas Cummings (Newfane) fall 2:28
145  Hudson Johnson (Falconer) > Thomas Alvord (BRH) decision 6-2
152  Tyler Choate (BRH) > Bryce Baglia (Falconer) major decision 12-4
160  Ceric Kristan (Fredonia) > Charles Rizzo (Eden) major decision 9-0
170  Jordan Dustin (Falconer) > Jessy Cruz (Albion) fall 4:51
182  Ben Restivo (Albion) > Nick Burda (Tonawanda) decision 8-5
195  Karson Grover (BRH) > Donamic Farley (Albion) decision 6-1
220  Martin Del Moral (CSAT) > Cody Wilson (Albion) fall 1:58
285  Grant Cheney (Falconer) > Qadr Kitt (Lackawanna) decision 6-3

Consolation Final (5th)

 99  Lucas Hoffman (Fredonia) > Scott McMurray (Albion) fall 0:51
106  Joey McDonald (Tonawanda) > Brett Ricker (BRH) fall 4:26
113  Joey Puckhaber (Eden) > Andrew Marquez (Tonawanda) decision 7-5
120  Hunter Teboe (Falconer) > Farris Ahmed (Lackawanna) fall 1:15
126  Nathen Cottom (SG) > Jake Bensley (Medina) forfeit
132  Caden Herman (Tonawanda) > Luke Tice (Newfane) major decision 13-3
138  Colby Hancock (BRH) > Damien Occhino (SG) fall 2:14
145  Andrew Schafer (BRH) > Joe Gates (Medina) fall 2:26
152  Ugene Harrison (Albion)
160  Tim Wells (Albion) > James Essenburg (Newfane) decision 11-6
170  Murphy Lang (BRH) > Reilly Whipple (Tonawanda) fall 4:29
182  Quenten Leicht (SG) > Christ Kahuka (CSAT) fall 0:35
195  Charlie Paszk (Eden) > Riley Black (Medina) major decision 18-7
220  Jake Skinner (Fredonia) > Cody Crane (Medina) decision 5-0
285  Christian Miller (Lackawanna) > Mekhi Rivera (Albion) fall 1:54


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class C Wrestling Championships)