NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 9, 2007 - February 10, 2007 @ Pine Valley High School (Pine Valley, New York)

 



Varsity Boys

Team Final

Falconer 227.5, Frewsburg 183, Ripley 165.5, Salamanca 157.5, Maple Grove 125.5, Westfield 83, Holland 81.5, Randolph 78, Allegany-Limestone 72.5, Chautauqua Lake 69, Pine Valley 63.5, Barker 52, Panama 47, Silver Creek 43.5, Portville 37.5, Cassadaga Valley 36.5, Cattaraugus-Little Valley 33

Outstanding Wrestler Award - Mike Gresh (Ripley)

Championship Final (1st)

 96  Craig Howard (CL) > Ben Haas (Salamanca) decision 5-2
103  Nick Mitchell (Frewsburg) > Jerrold Roosa (Randolph) major decision 16-4
112  David Raynor (Falconer) > Kyle Reynolds (PV) decision 6-5
119  Matt Metzler (Salamanca) > Dalton Scalf (Frewsburg) major decision 9-1
125  Trent Johnson (Ripley) > Casey Billyard (Frewsburg) decision 6-4
130  Logan Collins (Ripley) > Josh Micek (MG) decision 6-4
135  Tim Greene (Falconer) > Carmen Papa (Salamanca) major decision 10-1
140  Alex Ognibene (Falconer) > Sajen Hunt (Ripley) decision 6-4
145  Zack Griffey (Holland) > Brad Winchell (AL) decision 7-3
152  Scott Billyard (Frewsburg) > Nick Dichiaro (Holland) decision 9-4
160  Mike Gresh (Ripley) > Kyle Roosa (AL) major decision 16-5
171  Adam Erickson (Falconer) > Harley Silleman (PV) major decision 16-4
189  Andrew Apperson (MG) > Darren Oakes (Falconer) decision 9-4
215  Alex Smith (MG) > Josh Benson (Frewsburg) SV 12-10 (1OT)
275  Cody Erickson (Falconer) > Steve Cassidy (Barker) decision 5-4

Consolation Final (3rd)

 96  Mike Babbage (MG) > Mark Banse-Fay (CV) decision 7-0
103  Justin Hunt (Ripley) > Kris Schimek (PV) fall 4:58
112  Steve Cochran (Westfield) > Logan Howard (CL) decision 9-3
119  Abram Rowe (Ripley) > Trent Unverdorben (Portville) decision 10-4
125  Chandler Pool (Westfield) > Joe Harmon (SC) fall 0:28
130  Chris SanFilippo (SC) > Dan Carlson (Falconer) decision 11-5
135  Cody Johnson (Randolph) > Thom Betts (Westfield) decision 6-4
140  Spencer Scalf (Frewsburg) > Nick Miller (CL) decision 8-3
145  Josh Becker (Salamanca) > Austin Spicer (Falconer) decision 4-1
152  Ethan Anderson (Falconer) > Jeff Edsall (Panama) decision 6-4
160  Neal Nelson (Falconer) > Jon Strong (Frewsburg) decision 5-3
171  Mitchell Hoag (Salamanca) > Phil Cunningham (Westfield) major decision 8-0
189  Craig Newman (Frewsburg) > Jon Stuckey (AL) decision 10-3
215  Erik Elsaesser (Holland) > Brad Dingman (Barker) decision 6-3
275  Steven Sheldon (Randolph) > Brian Nelson (Panama) decision 9-5

Consolation Final (5th)

 96  Jon Ray (Falconer) > Kevin Strong (Frewsburg) decision 6-2
103  Garrett Gibson (CL) > Victor Guarriello (Panama) decision 3-1
112  Leighton Caskey (MG) > Emory Rowe (Ripley) major decision 9-0
119  Brad Carlson (MG) > Chris Schuster (Westfield) fall 4:30
125  Thomas Cornell (Randolph) > Quinton Cusimano (Panama) decision 8-2
130  Cody Johnson (Portville) > Chaz Clutter (Westfield) decision 13-11
135  John Crisafulli (AL) > Brock Banse-Fay (CV) decision 5-0
140  Kris Wright (Randolph) > Josh Sekuterski (CV) technical fall 15-0
145  J.J. Marucci (Frewsburg) > Ron Swan (Ripley) fall 1:22
152  Willy Yaworsky (Salamanca) > Zach Hillebert (PV) decision 2-1
160  Jamie Hare (MG) > Jon Pierce (Salamanca) decision 4-0
171  John Lapp (Barker) > Pat Bowman (Ripley) decision 7-3
189  Stephen Jacobson (Salamanca) > Mike Lundsten (Randolph) fall 1:54
215  Richard Preston (CLV) > Dave Parker (CV) decision 3-0
275  Calvin DeMart (Salamanca) > Jim Wilcox (CLV) fall 4:23


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships)