NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 10, 2006 - February 11, 2006 @ Fredonia High School (Fredonia, New York)

 

In Fredonia for the Class AA Championships...
SOURCE: The Hamburg Sun, Thursday, February 16, 2006. Click for larger image.




Varsity

Team Final

Fredonia 183.5, Falconer 173.5, Royalton-Hartland 146.5, East Aurora 145, Newfane 135, Eden 134, Medina 120, Akron 106.5, Gowanda 88, Southwestern 78.5, Allegany-Limestone 74.5, Alden 68, Wilson 61, Lackawanna 56, Olean 25, Springville-Griffith 3

Outstanding Wrestler Award - Brandon Strandburg (Fredonia)

Championship Final (1st)

 96  Bobby Burg (RH) > Chris Conti (Fredonia) decision 7-2
103  Rob Broda (Eden) > Steve Matteson (Southwestern) decision 3-2
112  Jared Lemke (Alden) > Eric Velez (Medina) fall 4:56
119  Kenny Betts (Fredonia) > Khaled Abdulla (Lackawanna) technical fall 16-0
125  Mike Bunn (Eden) > Tim Greene (Falconer) decision 12-8
130  Glen Dickerson (Falconer) > Jeff Brigham (RH) major decision 10-1
135  Brandon Strandburg (Fredonia) > Derrick Adams (Medina) decision 1-0
140  Floripe Rivas-Padua (Fredonia) > Chris Snyder (Akron) fall 3:01
145  Nick Czapla (EA) > Brett Tinder (RH) TB 4-3 (1OT)
152  Bryan Orcutt (Olean) > Matt King (Wilson) decision 3-2
160  Mikel Bush (Southwestern) > Don Reinard (Akron) fall 1:57
171  Brian Gunnell (Falconer) > James Maybee (Gowanda) fall 2:25
189  John Maybee (Gowanda) > Joe Barbuto (Alden) decision 9-8
215  Aaron Lilga (Eden) > Matt Palizay (Akron) decision 2-1
275  Sam Montesanti (Medina) > Doug Bruning (Akron) decision 6-2

Consolation Final (3rd)

 96  Dominic Montesanti (Medina) > Matt Peters (EA) decision 4-3
103  David Raynor (Falconer) > Justin Johnston (RH) decision 8-5
112  Kevin Kot (EA) > Nick Mueller (Southwestern) decision 6-4
119  Paul Peters (EA) > Brad Martin (Newfane) decision 5-2
125  John Crisafulli (AL) > Mike McCoy (Fredonia) decision 2-1
130  Brad Werth (Newfane) > Mike Weir (EA) fall 2:20
135  Tom Klonowski (Akron) > Gamal Harhara (Lackawanna) fall 3:37
140  Austin Spicer (Falconer) > Dillon Koss (Wilson) decision 8-3
145  Ben Killian (Newfane) > Brad Sieber (Falconer) decision 3-0
152  Steve Farrell (RH) > Jamie Ott (EA) decision 3-2
160  Weston Ulrich (Eden) > Matt Johnston (RH) decision 4-0
171  Mark Donnelly (RH) > John Hastings (AL) decision 3-2
189  Riley Gee (Fredonia) > Justin Cerne (Eden) decision 4-2
215  Rob Dahn (Fredonia) > Richard Dawson (Medina) decision 5-2
275  Steve Baker (Newfane) > Chris Doane (Fredonia) fall 2:14

Consolation Final (5th)

 96  Ben Clark (Wilson) > Alex Eldridge (Newfane) decision 7-6
103  Mike Carlo (Wilson) > German Torres (Lackawanna) fall 4:51
112  Joe Stearns (Gowanda) > Rick Williams (Newfane) decision 15-11
119  Dan Carlson (Falconer) > Ben Stopa (RH) major decision 8-0
125  Mike Green (Newfane) > Nick Joy (Medina) major decision 11-3
130  Travis Hartway (Medina) > Austin Brown (Gowanda) fall 4:35
135  Alex Ognibene (Falconer) > Greg Gellerson (Eden) decision 5-2
140  Max Collins (EA) > C.J. Frost (RH) forfeit
145  Brad Winchell (AL) > Ryan Wilkinson (Alden) technical fall 21-4
152  Jake Karl (AL) > Ethan Anderson (Falconer) decision 6-5
160  Dave Whitcomb (EA) > Mike Pinsecki (Alden) fall 2:05
171  Brad Eichelberger (Fredonia) > Andrew Jenkins (Southwestern) fall 2:30
189  Darren Oakes (Falconer) > Jake Harris (Newfane) decision 2-0
215  Andrew Maben (AL) > Eric Todd (Gowanda) decision 7-5
275  Art Garvey (EA) > Jon Stuckey (AL) fall 0:52


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships)