★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships
February 6, 2016 @ Lancaster High School (Lancaster, New York)
Powered by matburn®

 

2016 NYSPHSAA Section VI Class AA Team Champs
The Niagara Wheatfield Falcons celebrate their Class AA wrestling title. Photo shared by Wheaties Wrestling/@NW_Wrestling1. Click for larger image. [MORE PICS]




Varsity

Team Final

Niagara Wheatfield 238.5, Lancaster 190.5, Lockport 184, Clarence 134.5, Williamsville North 123.5, West Seneca West 114.5, Kenmore West 104, Frontier 97.5, Niagara Falls 90, Jamestown 73.5, Orchard Park 53

Outstanding Wrestler Award - Anthony Argentieri (KW)

Championship Final (1st)

 99  Justin McDougald (NW) > Aiden Rabideau (Clarence) major decision 14-0
106  Mitchell Seaver (Lockport) > Parker Rozler (Lancaster) decision 6-0
113  Willie McDougald (NF) > Warren McDougald (NW) decision 4-2
120  Anthony Argentieri (KW) > Jacob DeWolf (NW) technical fall 18-1
126  Vince Falvo (NW) > Rocco Giannicchi (OP) fall 3:00
132  Jamie Camarre (Lockport) > Vinny Catanzaro (WN) decision 3-1
138  Mike Phelps (Clarence) > Hunter Mancuso (WSW) decision 2-1
145  Jasey Walker (WN) > Adam Lampman (WSW) decision 2-0
152  Steven Kapuscinski (Lockport) > Brad Stephens (Lancaster) decision 2-1
160  Charlie Milks (KW) > Joseph Andreessen (Lancaster) decision 5-1
170  Colin Goodrich (NW) > Matt Cicco (NW) technical fall 23-6
182  Brandyn Whitacre (Jamestown) > Christian Rider (Clarence) fall 2:47
195  Robert Jones (Lockport) > David Hernandez (NF) decision 7-1
220  Mason Mastrangelo (Lancaster) > Storm Hutcheson (NW) fall 5:46
285  Sean Kloss (Clarence) > Zach Mckenzie (Lancaster) decision 6-2

Consolation Final (3rd)

 99  Nicholas Barbario (Lancaster) > Joshua Gill (Lockport) decision 5-0
106  Thomas Michel (Lancaster) > Andy Burden (Clarence) major decision 10-0
113  Dontay Gill (Lockport) > Joshua Thibeault (NW) decision 9-4
120  Luciano Orsene (WSW) > Max Ferro (WN) major decision 13-1
126  Jeremy Marszalek (Frontier) > Dylan Arena (Clarence) forfeit
132  Ryan Stencel (Lancaster) > Brenden Curran (WN) major decision 8-0
138  Andrew Heppner (Frontier) > Robert Hengel (KW) decision 7-3
145  Ryan Ploetz (NW) > John Milks (KW) decision 13-9
152  Derek Wojciechowski (Frontier) > Josh Waterman (WN) fall 3:00
160  Jared Wilde (WSW) > Garrett Jones (Frontier) decision 6-2
170  Tim Skea (WSW) > Drew Spurback (NF) decision 9-3
182  Michael Daskavitz (Lockport) > Curtis Miller (KW) fall 1:52
195  Cam Walter (WN) > David Blackwell (Frontier) fall 3:00
220  Noah Turzillo (Jamestown) > Brad Claycomb (WSW) fall 4:41
285  Bret Morseon (OP) > David Runge (NW) fall 1:29

Consolation Final (5th)

 99  Jacob Harry (Lancaster) > Michael Snowden (NF) decision 1-0
106  Shyreef Payne (Lockport) > Josh McCoy (NF) decision 10-8
113  Seth Mactavish (Jamestown) > Samuel Young (Lancaster) decision 2-1
120  Brian Rolon (Lockport) > Stevie Pusateri (WN) decision 8-7
126  Joshua Rolon (Lockport) > J.T. Waterman (WN) fall 3:36
132  Austin Leber (NW) > Mike Ventresca (Frontier) major decision 11-2
138  Dan Walsh (WSW) > Anthony Tigani (Lancaster) decision 7-4
145  Jacob Samuelson (Jamestown) > Dante Walsh (Lancaster) decision 2-1
152  Justin Lester (NF) > Anthony Zelinsky (NF) forfeit
160  Henry Garis (NW) > Elias Zinaty (NW) forfeit
170  Bradley Straw (Lockport) > John Lapiana (Lancaster) fall 1:23
182  Juan Centeno (WN) > Christian Shufelt (NF) decision 6-2
195  Ivan Sawsyak (WN)
220  Scott Reale (OP) > Diego Valasquez (Frontier) forfeit
285  Justin Hall (NW) > Matt Kosha (Frontier) forfeit


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class AA Wrestling Championships)