|
45th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships
March 2, 2007 - March 3, 2007 @ Times Union Center (Albany, New York)
|
Logue vs. Clark
Shawn Logue from Section I (blue singlet) and Nick Clark from Section V (purple singlet) struggle for control during the NYSPHSAA Division II state finals
Varsity
| Division I
Teams
Amsterdam, Arlington, Ballston Spa, Bayport-Blue Point, Brighton, Brockport, Burnt Hills-Ballston Lake, Canandaigua, Central Square, Christian Brothers Academy-Albany, Cicero-North Syracuse, Columbia, Commack, East Meadow, East Syracuse-Minoa, Fulton, Geneva, Greece Athena, Half Hollow Hills - East, Hauppauge, Herricks, Huntington, Iroquois, Islip, Johnson City, Kellenberg, Kingston, La Salle Institute, Lancaster, Lockport, Long Beach, Mahopac, Marathon, Massapequa, Mexico, Minisink Valley, Monroe-Woodbury, Newburgh, Niagara Wheatfield, Niskayuna, Northport, Pioneer, Plainedge, Rocky Point, Rush-Henrietta, Sewanhaka East, Sheepshead Bay, Shenendehowa, Shoreham-Wading River, South Glens Falls, Spencerport, St. Anthony's, Starpoint, Syosset, Tioga, Valley Central, Walt Whitman, Wantagh, Wayne, Webster Schroeder, Webster Thomas, West Babylon, West Seneca East, Whitesboro, Whitney Point Region Final
Section V 274.5, Section XI 264.5, Section II 225, Section VIII 203, Section VI 147, Section III 141.5, Section IX 134.5, Section IV 115.5, Section I 64, CHSAA 43, PSAL 22, Section X 4 Outstanding Wrestler Award -
Hunter Meys
(Shenendehowa/Section II)
Championship Final (1st)
Consolation Final (3rd)
Consolation Final (5th)
Varsity
| Division II
Teams
Addison, Adirondack, Albany Academy, Alden, AuSable Valley, Bainbridge-Guilford/Afton, Bath Haverling, Beaver River, Beekmantown, Bolivar-Richburg, Caledonia-Mumford, Center Moriches, Cold Spring Harbor, Corinth, East Aurora, Eden, Frankfort-Schuyler, Franklinville, Fredonia, General Brown, Gouverneur, Greene, Highland, Holley, Hudson Falls, John Glenn, Lansing, Le Roy, Letchworth, Locust Valley, Manhasset, Marion, Mattituck, Medina, Morrisville-Eaton, Nanuet, North Rose-Wolcott, Northern Adirondack, Palmyra-Macedon, Pembroke, Peru, Petrides, Phoenix, Ravena-Coeymans-Selkirk, Red Creek, Ripley, Salamanca, Salem, Saranac, Schalmont, South Jefferson, Southwestern, Unatego, Warsaw, Waterloo, Watertown Immaculate Heart, Waverly, Windsor Region Final
Section V 472.5, Section III 286, Section VI 214.5, Section IV 184, Section II 152.5, Section VII 119, Section VIII 75, Section I 53, Section X 50.5, Section XI 46.5, Section IX 33.5, PSAL 17.5 Outstanding Wrestler Award -
Kyle Dake
(Lansing/Section IV)
Championship Final (1st)
Consolation Final (3rd)
Consolation Final (5th)
Championship Semifinals
Championship Quarterfinals
Preliminaries
Consolation Round 4
IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.
Comments (45th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships)
|
|