24th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 28, 1986 - March 1, 1986 @ Onondaga County War Memorial (Syracuse, New York)

 

1986 NYSPHSAA Intersectional Wrestling Champions
Provided to armdrag.com by NYS Wrestling Chairman Reed Hawke. Click for larger image.






Varsity

Teams

Averill Park, Baldwinsville, Ballston Spa, Batavia, Berner, Bethpage, Brighton, Byron-Bergen, Calhoun, Canastota, Cassadaga Valley, Chaminade, Clarence, Commack South, Connetquot, East Islip, East Meadow, East Rochester, Elmira Notre Dame, Falconer, Farmingdale, Fort Plain, Fox Lane, Frontier, Fulton, Galway, Goshen, Half Hollow Hills - West, Herkimer, Hilton, Horseheads, Huntington, Island Trees, Ithaca, Jordan-Elbridge, Lancaster, Lawrence, Lockport, Long Beach, Longwood, Maple Grove, Marathon, Massena, Mechanicville, Middletown, Morrisville-Eaton, Newfield, North Rockland, Nyack, Olean, Patchogue-Medford, Pearl River, Pine Bush, Queensbury, Rondout Valley, Royalton-Hartland, Sachem, Salamanca, Shenendehowa, Spencerport, St. Anthony's, St. Francis, Unatego, Wantagh, Waverly, Wayne, West Islip, Whitehall, Williamsville South

Region Final

Section XI 246.5, Section VI 206.5, Section V 169.5, Section VIII 148, Section III 139, Section IV 126, Section II 122.5, Section IX 87, Section I 54, CHSAA 46, Section X 30.5, Section VII 16.5, PSAL 0

Outstanding Wrestler Award - Jeff Prescott (Olean/Section VI)

Championship Final (1st)

 91  Troy Bouzakis (PB/Section IX) > Jerry Robinson (Ithaca/Section IV) major decision 10-2
 98  Lou Rosselli (RH/Section VI) > Daryl Page (END/Section IV) decision 6-2 (1OT)
105  Jeff Prescott (Olean/Section VI) > Shannon DeRouchie (Massena/Section X) technical fall 15-0
112  Dave Pitoni (Hilton/Section V) > Mike Strycharz (EM/Section VIII) decision 8-4
119  Gene McNeil (Huntington/Section XI) > Richard Santana (LB/Section VIII) major decision 10-1
126  Ricky Brzozinski (WI/Section XI) > Ron Gross (Wayne/Section V) decision 14-7
132  Nick Garone (PM/Section XI) > Steve Blair (JE/Section III) decision 7-2
138  Mike LoPresti (Spencerport/Section V) > Brian Burk (Bethpage/Section VIII) decision 5-0
145  Joe Herrmann (Connetquot/Section XI) > Marty Sullivan (Horseheads/Section IV) decision 12-7
155  Rick Suhr (Spencerport/Section V) > Mike Malenfant (AP/Section II) decision 12-5
167  Drew Jackson (Huntington/Section XI) > Matthew Wilson (Lawrence/Section VIII) decision 7-2
177  Joe Zito (Lancaster/Section VI) > Russ Ellers (Waverly/Section IV) fall 1:44
215  Robert Murphy (Chaminade/CHSAA) > Mike McDowell (AP/Section II) decision 10-8
250  Bill Schoenle (WS/Section VI) > Patrick Halpin (Baldwinsville/Section III) major decision 12-2

Consolation Final (3rd)

 91  Lance Banfi (Sachem/Section XI) > Nelson Colley (RH/Section VI) major decision 11-2
 98  Keith Ketcham (Longwood/Section XI) > Kurt Miner (Fulton/Section III) major decision 13-5
105  Tony Rizzo (EI/Section XI) > Brian Darling (JE/Section III) decision 2-1
112  Jeff Jayne (JE/Section III) > Dean Galasso (HHHW/Section XI) major decision 9-0
119  Burt Bullis (Unatego/Section IV) > Brian Read (BB/Section V) decision 8-4
126  Rich Parete (RV/Section IX) > Ron Borowski (Frontier/Section VI) major decision 21-7
132  Tom Ryan (Wantagh/Section VIII) > Mike Condello (ER/Section V) decision 11-7
138  Tim Mattias (Newfield/Section XI) > Doug Roemer (Horseheads/Section IV) decision 9-5
145  Greg Lechner (Brighton/Section V) > Warren MacNaughton (Queensbury/Section II) decision 3-1 (1OT)
155  Wayne Wilson (Sachem/Section XI) > John Richard (Herkimer/Section III) decision 7-4
167  Dan Uhteg (Clarence/Section VI) > Ben Weinthal (Brighton/Section V) fall 2:43
177  Steve Sciandra (Calhoun/Section VIII) > Dan Sanchez (RV/Section IX) decision 6-3
215  Randy Cotton (Fulton/Section III) > William Smith (Middletown/Section IX) fall 1:18
250  Andy Holder (IT/Section VIII) > Mike Constantatos (CS/Section XI) major decision 16-8

Consolation Final (5th)

 91  Steve Mitola (Shenendehowa/Section II) > Rich Anderson (Berner/Section VIII) major decision 9-0
 98  Marcel Cooper (Nyack/Section I) > Marty Dixon (Farmingdale/Section VIII) decision 5-1
105  Joe Amuso (FL/Section I) > Steve Marcoccia (ER/Section V) decision 3-2
112  Jim Nalbone (MG/Section VI) > Joe Smith (SA/CHSAA) decision 7-2
119  Mike Zigrossi (Goshen/Section IX) > Tim Failing (FP/Section II) decision 4-2
126  Doug Youngs (ME/Section III) > Kevin Dicerbo (Galway/Section II) decision 8-4
132  Ken Kaufman (NR/Section I) > Lennox Gillon (Lockport/Section VI) decision 6-3
138  Marty Nichols (CV/Section VI) > Stephen Palmer (Whitehall/Section II) decision 9-5
145  Tom Gleason (Canastota/Section III) > Ray Norton (Falconer/Section VI) decision 4-0
155  Joe Cinquemani (PR/Section I) > Dave Vinson (Marathon/Section IV) decision 5-2
167  Steve Hart (BS/Section II) > Jim Taube (SF/CHSAA) major decision 10-2
177  Royce Eldridge (Queensbury/Section II) > Todd Mirabella (Brighton/Section V) decision 6-2
215  James Kolk (WI/Section XI) > Jeff Wilson (Salamanca/Section VI) default
250  Curtis Tironi (Mechanicville/Section II) > Joe Amico (Batavia/Section V) fall 2:30

Championship Semifinals

 91  Jerry Robinson (Ithaca/Section IV) > Lance Banfi (Sachem/Section XI) decision 4-0 (1OT)
 91  Troy Bouzakis (PB/Section IX) > Rich Anderson (Berner/Section VIII) fall 2:48
 98  Daryl Page (END/Section IV) > Keith Ketcham (Longwood/Section XI) decision 3-2 (1OT)
 98  Lou Rosselli (RH/Section VI) > Kurt Miner (Fulton/Section III) decision 10-3
105  Shannon DeRouchie (Massena/Section X) > Tony Rizzo (EI/Section XI) decision 6-1
105  Jeff Prescott (Olean/Section VI) > Brian Darling (JE/Section III) major decision 14-0
112  Mike Strycharz (EM/Section VIII) > Jim Nalbone (MG/Section VI) major decision 16-7
112  Dave Pitoni (Hilton/Section V) > Jeff Jayne (JE/Section III) decision 8-5
119  Richard Santana (LB/Section VIII) > Tim Failing (FP/Section II) decision 7-3
119  Gene McNeil (Huntington/Section XI) > Brian Read (BB/Section V) major decision 17-8
126  Ron Gross (Wayne/Section V) > Ron Borowski (Frontier/Section VI) fall 2:52
126  Ricky Brzozinski (WI/Section XI) > Kevin Dicerbo (Galway/Section II) decision 10-5
132  Steve Blair (JE/Section III) > Ken Kaufman (NR/Section I) fall 5:45
132  Nick Garone (PM/Section XI) > Lennox Gillon (Lockport/Section VI) major decision 18-4
138  Brian Burk (Bethpage/Section VIII) > Tim Mattias (Newfield/Section XI) decision 7-0
138  Mike LoPresti (Spencerport/Section V) > Marty Nichols (CV/Section VI) major decision 13-0
145  Marty Sullivan (Horseheads/Section IV) > Tom Gleason (Canastota/Section III) decision 4-3
145  Joe Herrmann (Connetquot/Section XI) > Warren MacNaughton (Queensbury/Section II) decision 10-3
155  Mike Malenfant (AP/Section II) > Joe Cinquemani (PR/Section I) decision 6-3
155  Rick Suhr (Spencerport/Section V) > John Richard (Herkimer/Section III) decision 12-5
167  Matthew Wilson (Lawrence/Section VIII) > Dan Uhteg (Clarence/Section VI) decision 9-6
167  Drew Jackson (Huntington/Section XI) > Ben Weinthal (Brighton/Section V) technical fall 4:29
177  Joe Zito (Lancaster/Section VI) > Royce Eldridge (Queensbury/Section II) major decision 9-1
177  Russ Ellers (Waverly/Section IV) > Todd Mirabella (Brighton/Section V) fall 5:18
215  Mike McDowell (AP/Section II) > William Smith (Middletown/Section IX) decision 6-3
215  Robert Murphy (Chaminade/CHSAA) > Randy Cotton (Fulton/Section III) decision 8-2 (1OT)
250  Patrick Halpin (Baldwinsville/Section III) > Joe Amico (Batavia/Section V) fall 7:35 (1OT)
250  Bill Schoenle (WS/Section VI) > Andy Holder (IT/Section VIII) fall 0:31


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (24th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships)