★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Matthew Marino Invitational Wrestling Tournament
December 1, 2017 - December 2, 2017 @ Webster Schroeder High School (Webster, New York)
Powered by matburn®

 

113 Pounds
HFL's Anthony Noto stands atop the 113-pound podium at the 2017 Matthew Marino Wrestling Tournament in Webster. Shared by Susan Noto. Click for larger image. [MORE PICS]






Varsity

Team Final

Fairport 268, Elmira 241, Niagara Wheatfield 206.5, Webster Schroeder 206.5, Brockport 201.5, Victor 200.5, Tioga 185, Mexico 164, Fredonia 123, Phoenix 121.5, Warsaw 103, Copenhagen 81, Union-Endicott 73.5, Gates Chili 63, Alexander 42, Honeoye Falls-Lima 22.5, Marcellus 22.5, Cattaraugus-Little Valley 18.5

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Cahal Donovan (Marcellus)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Christopher Barker (Fairport)

Place Winners

106 1. Anthony Surace (WS)
    2. Logan Hasely (NW)
    3. Muskan Monger (Warsaw)
    4. Blake Brooks (Elmira)
    5. Mason Welch (Tioga)
    6. Anthony Kuhn (NW)
    7. Caleb Mesiti (Brockport)
    8. Dylan Roberts (UE)
    9. Christopher Cialini (Fairport)
170 1. Ben Quattrociocchi (Fairport)
    2. Carson Daly (Brockport)
    3. Dylan Harrington (Phoenix)
    4. Josh O'Reilly (Mexico)
    5. Jack Kumpf (Victor)
    6. Hunter Reed (Copenhagen)
    7. Connor Strauss (UE)
    8. Omar Assaf (NW)
    9. Naudakis Sessoms (Elmira)
182 1. Jaden Allen (Mexico)
    2. Charlie Mahon (Elmira)
    3. Mason Everhart (Victor)
    4. Trey Caulkins (WS)
    5. Zachary Condello (Fairport)
    6. Noah Scruton (Phoenix)
    7. Sean Dowdell (Brockport)
    8. Austin Miller (Mexico)
    9. Matt Przepiora (Victor)
195 1. Nate Degroff (Warsaw)
    2. Jagger Kachmaryk (Fairport)
    3. Joseph Bolia (Fairport)
    4. John Robyck (Elmira)
    5. Joseph Swan (Victor)
    6. Kody Millar (UE)
    7. Harley Wakeman (Mexico)
    8. Anthony Lucinski (Mexico)
    9. Brandon LaChance (Tioga)
    10. Mason Rosiek (HFL)
220 1. Zachary Devries (WS)
    2. Chris Hernandez (Victor)
    3. Jake Skinner (Fredonia)
    4. Aaron Reeve (Fairport)
    5. Jacob O'Reilly (Mexico)
    6. Zack Miller (Elmira)
    7. Austin Deignan (Fairport)
    8. Sherhabeel Saeed (NW)
285 1. Stephen Taylor (Phoenix)
    2. Colton Crane (GC)
    3. Ilham Nasirov (Fairport)
    4. Kevin Halford (NW)
    5. Jeremiah Cheatham (Elmira)
    6. Josh Sutliffe (Phoenix)
    7. Dan Demorriss (UE)
    8. Levi Spinner (Copenhagen)
    9. Dakota Scott (Warsaw)
    10. Blake Wise (Mexico)

Championship Final (1st)

 99  Joe Berenson (WS) > Donovan Smith (Elmira) decision 6-4
113  Anthony Noto (HFL) > Mitchell Gaiser (Alexander) major decision 10-0
120  Cody Anders (Brockport) > John Worthing (Tioga) decision 7-5
126  Dalton Gardner (Fredonia) > Luke Lupisella (WS) decision 1-0
132  Cahal Donovan (Marcellus) > Hector Colom (Fredonia) major decision 10-1
138  Nicholas Young (Alexander) > Giovani Russo (Fredonia) fall 2:34
145  Austin Lamb (Tioga) > Warren McDougald (NW) SV 4-2 (1OT)
152  Josh Thibeualt (NW) > Emitt Wood (Tioga) major decision 10-0
160  Christopher Barker (Fairport) > Ross McFarland (Phoenix) UTB 3-2

Consolation Final (3rd)

 99  Dylan Petrie (Copenhagen) > Lucas Randisi (WS) fall 5:10
113  Jacob Welch (Tioga) > Ryan Daly (Brockport) fall 3:21
120  Dean Shambo (Mexico) > Brady Worthing (Tioga) decision 4-3
126  Jacob Davies (Brockport) > Gabe Horton (Brockport) fall 0:44
132  Alex Samson (Victor) > Austin Reed (Mexico) major decision 9-1
138  Ryan Dolbear (Phoenix) > Ethan Fargo (WS) fall 0:31
145  Troy Ferris (Brockport) > Sam Grey (CLV) fall 1:52
152  Luke Stoner (Elmira) > Will Parker (WS) major decision 8-0
160  Dempsey Carroll (Copenhagen) > Sam Wolf (Warsaw) decision 8-2

Consolation Final (5th)

 99  Emily Sindoni (Tioga) > Mason Cardinale (Elmira) fall 5:31
113  David MacWhinnie (Tioga) > Zachary Lloyd (NW) fall 3:57
120  Austin Sergeant (Fairport) > Joey Kiszka (NW) fall 2:00
126  Brandon Wallace (Fredonia) > Jared Gates (Mexico) decision 3-0
132  Matt Reese (Elmira) > Kyle Jungier (NW) fall 1:14
138  Jake DeWolf (NW) > Tucker Hill (Victor) fall 3:20
145  Connor Carroll (Copenhagen) > Brant McElveney (Fairport) fall 2:00
152  Jadan Bruno (Phoenix) > Cam Jensen (Victor) fall 1:30
160  Anthony Grimshaw (WS) > Garrett Andriene (Elmira) decision 3-0


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Matthew Marino Invitational Wrestling Tournament)