★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Bill Andersen Memorial Tournament
December 7, 2013 @ Cicero-North Syracuse High School (Cicero, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

Fulton 175, South Jefferson 159.5, Spencerport 145, Baldwinsville 127, Massena 118, Whitesboro 104, Guilderland 96, Dolgeville 92.5, Fayetteville-Manlius 85.5, Cicero-North Syracuse 83.5, Greene 80, Liverpool 75.5, Lowville 75, Chenango Forks 68, Amsterdam 62, Oswego 57, West Genesee 48, Auburn 41.5, Elmira 39, Canton-Potsdam 30, Windsor 30

Outstanding Wrestler Award - Christian Dieterich (Greene)

Championship Final (1st)

 99  Joe Abelgore (Fulton) > Jerry Nash (Liverpool) decision 8-2
106  Josh Logiudice (Guilderland) > Jared Carroll (SJ) major decision 10-1
113  Nathan Marshall (Massena) > Audey Ashkar (Liverpool) decision 2-0
120  Mitchell Woodworth (Fulton) > Michael Lainhart (Guilderland) fall 5:59
126  Carl Rouse (CF) > Tyler Heggelke (WG) decision 7-5 (1OT)
132  Brendan Wheeler (Greene) > Brandon Hill (Fulton) decision 7-1
138  Patrick Quinlan (FM) > Kevin Paul (Baldwinsville) decision 5-1
145  Connor Ross (Baldwinsville) > Tyler Dickman (Greene) fall 0:58
152  Brandon Lapi (Amsterdam) > Chad McArdell (Baldwinsville) decision 7-0
160  Travis Race (Fulton) > Hunter Perrine (Massena) fall 4:54
170  Triston Engle (Dolgeville) > Tim Byrnes (FM) fall 1:59
182  Christian Dieterich (Greene) > Daniel Smith (SJ) decision 4-0
195  Trent Egenlauf (Spencerport) > Logan Laflamme (SJ) decision 5-2
220  Tyler Hudson (Whitesboro) > Allan Michael Rios (CF) major decision 9-1
285  Nolan Terrance (Massena) > Vitale Gurman (Spencerport) decision 4-0

Consolation Final (3rd)

 99  Trey Laflamme (SJ) > Tyler Mitchell (Spencerport) decision 4-1
106  Ryan Brown (CP) > Mike Wicks (Spencerport) decision 1-0
113  Austin Coleman (Oswego) > Chris Valasquez (Amsterdam) fall 3:23
120  Noah Handy (Dolgeville) > Skyler Cameron (Massena) fall 4:11
126  Nate Hayes (Windsor) > Jeff Marraffa (Whitesboro) fall 3:14
132  Caleb Beach (SJ) > Anthony Inman (Whitesboro) major decision 9-0
138  Holden Pelton (SJ) > Joe Copani (CNS) fall 5:26
145  Raymond Spencer (Lowville) > Brian Knodler (Guilderland) forfeit
152  Tristan Broddus (FM) > Aaron Yablonski (Fulton) major decision 13-5
160  Kyle Melnyk (Spencerport) > Richard Lyon (Dolgeville) decision 4-3
170  Landon Slawson (Whitesboro) > Jerrett Norton (CNS) fall 4:35
182  Collin Pittman (Spencerport) > Gunnar Sutphen (Baldwinsville) decision 6-1
195  Joe Nasoni (Baldwinsville) > Brandon Malone (Auburn) fall 0:16
220  Jacob Rodriguez (Oswego) > Andres Anoceto (CNS) decision 5-0
285  Jared West (CNS) > Eric Doviak (Oswego) decision 3-1

Consolation Final (5th)

 99  Matt Reese (Elmira) > Kevin Lewis (Baldwinsville) decision 5-3
106  Brent Millard (Lowville) > Sean Nadeau (Liverpool) major decision 10-0
113  Kyle Snyder (SJ) > Joseph Barber (CNS) decision 2-0
120  Jack Hogan (Auburn) > Neil Egenlauf (Spencerport) decision 5-2
126  Conner Steria (Lowville) > Nick Morrison (Fulton) fall 2:44
132  Caleb Mayer (Lowville) > Stephen Gross (Dolgeville) decision 4-2
138  Jeff Thurston (Auburn) > Bradley Curry (Lowville) major decision 8-0
145  Collin Flynn (Fulton) > Luke Rufo (FM) decision 6-3
152  Kyle Pittman (Spencerport) > Ben Nastovski (Dolgeville) default
160  Zach Jeavons (CF) > Elijah Clemente (Guilderland) decision 5-2
170  Matthew Okoniewski (SJ) > James Bailey (Fulton) decision 9-3
182  Kasey Foster (Dolgeville) > Colton White (Guilderland) technical fall 16-0
195  Dalton Elias (WG) > Jeremy Malone (Massena) DQ
220  Matt Marshall (Fulton) > Thomas Lombard (CP) decision 3-2
285  Joe Madonia (Whitesboro) > Mike Boshart (FM) fall 1:20

Consolation Final (7th)

 99  Isaiah Roes (Lowville) > Brian Burdick (Whitesboro) fall 0:48
106  Will Khalil (FM) > Dominic Dellaposta (Whitesboro) decision 11-4
113  Kaleb Pascoe (Spencerport) > Kevin Tucker (Fulton) major decision 11-2
120  Peter Nash (Liverpool) > Justin Rouse (CF) major decision 11-0
126  Anthony Ianno (Liverpool) > Patrick McLaughlin (Guilderland) major decision 8-0
132  Elijah Connell (Elmira) > Alec Denney (Massena) fall 3:59
138  Tim Holden (Fulton) > Brandon Dinatale (Spencerport) decision 1-0
145  Noah Christiantelli (Auburn) > Evan Rathbun (Elmira) decision 3-0
152  Robert Rein (CNS) > Jordan Attwood (Oswego) decision 4-3
160  Logan Nichols (SJ) > Dan Knapp (Whitesboro) major decision 11-0
170  Anton Brown (Elmira) > Alex Romeo (Massena) fall 0:57
182  Pete Zholobov (WG) > Noah Gates (Fulton) fall 5:59
195  Marcus Torres (Amsterdam) > A.J. Thomas (Lowville) fall 5:14
220  Ron Wilson (Liverpool) > Zack Benjamin (Elmira) decision 3-0
285  Nate Flora (Windsor) > Nakita Bedore (SJ) fall 4:30

Championship Semifinals

 99  Joe Abelgore (Fulton) > Trey Laflamme (SJ) decision 5-4
 99  Jerry Nash (Liverpool) > Matt Reese (Elmira) decision 4-1
106  Jared Carroll (SJ) > Mike Wicks (Spencerport) decision 5-1
106  Josh Logiudice (Guilderland) > Ryan Brown (CP) major decision 13-0
113  Nathan Marshall (Massena) > Chris Valasquez (Amsterdam) major decision 12-2
113  Audey Ashkar (Liverpool) > Austin Coleman (Oswego) major decision 9-0
120  Michael Lainhart (Guilderland) > Skyler Cameron (Massena) fall 3:45
120  Mitchell Woodworth (Fulton) > Noah Handy (Dolgeville) major decision 9-1
126  Tyler Heggelke (WG) > Nate Hayes (Windsor) decision 2-1
126  Carl Rouse (CF) > Nick Morrison (Fulton) fall 1:40
132  Brendan Wheeler (Greene) > Anthony Inman (Whitesboro) fall 3:05
132  Brandon Hill (Fulton) > Caleb Beach (SJ) fall 3:42
138  Kevin Paul (Baldwinsville) > Joe Copani (CNS) decision 7-5
138  Patrick Quinlan (FM) > Jeff Thurston (Auburn) decision 4-1
145  Tyler Dickman (Greene) > Luke Rufo (FM) fall 5:17
145  Connor Ross (Baldwinsville) > Brian Knodler (Guilderland) decision 10-5
152  Brandon Lapi (Amsterdam) > Ben Nastovski (Dolgeville) default
152  Chad McArdell (Baldwinsville) > Tristan Broddus (FM) decision 6-1
160  Hunter Perrine (Massena) > Elijah Clemente (Guilderland) fall 5:58
160  Travis Race (Fulton) > Kyle Melnyk (Spencerport) decision 2-1
170  Tim Byrnes (FM) > James Bailey (Fulton) decision 6-0
170  Triston Engle (Dolgeville) > Matthew Okoniewski (SJ) fall 3:41
182  Daniel Smith (SJ) > Collin Pittman (Spencerport) decision 4-0
182  Christian Dieterich (Greene) > Kasey Foster (Dolgeville) fall 2:20
195  Trent Egenlauf (Spencerport) > Joe Nasoni (Baldwinsville) decision 6-2
195  Logan Laflamme (SJ) > Jeremy Malone (Massena) DQ
220  Allan Michael Rios (CF) > Andres Anoceto (CNS) fall 4:29
220  Tyler Hudson (Whitesboro) > Thomas Lombard (CP) fall 1:54
285  Nolan Terrance (Massena) > Mike Boshart (FM) fall 2:41
285  Vitale Gurman (Spencerport) > Jared West (CNS) fall 5:00

Championship Quarterfinals

 99  Joe Abelgore (Fulton) > Ray Sorenson (CNS) fall 1:32
 99  Trey Laflamme (SJ) > Tyler Mitchell (Spencerport) decision 6-2
 99  Jerry Nash (Liverpool) > Brian Plourde (Massena) fall 3:57
 99  Matt Reese (Elmira) > Kevin Lewis (Baldwinsville) decision 6-0
106  Ryan Brown (CP) > Brent Millard (Lowville) fall 0:59
106  Josh Logiudice (Guilderland) > Nick Noel (Fulton) fall 3:55
106  Mike Wicks (Spencerport) > Sean Nadeau (Liverpool) decision 6-1
106  Jared Carroll (SJ) > Noah Carpenter (Elmira) fall 1:22
113  Nathan Marshall (Massena) > Joshua Peck (Baldwinsville) fall 4:00
113  Chris Valasquez (Amsterdam) > Joseph Barber (CNS) fall 1:26
113  Austin Coleman (Oswego) > Kyle Snyder (SJ) fall 1:47
113  Audey Ashkar (Liverpool) > Tyler Widrick (Lowville) technical fall 3:10 16-1
120  Skyler Cameron (Massena) > Jack Hogan (Auburn) decision 13-10
120  Michael Lainhart (Guilderland) > David Rush (Baldwinsville) major decision 11-0
120  Noah Handy (Dolgeville) > Joe Mayers (CNS) decision 5-1
120  Mitchell Woodworth (Fulton) > Neil Egenlauf (Spencerport) fall 1:04
126  Nate Hayes (Windsor) > Jeff Marraffa (Whitesboro) fall 5:19
126  Tyler Heggelke (WG) > Ryan Castle (Greene) decision 7-6
126  Carl Rouse (CF) > Conner Steria (Lowville) decision 5-3
126  Nick Morrison (Fulton) > Michael Brown (Massena) decision 12-8
132  Brandon Hill (Fulton) > Brandon Burnham (CNS) fall 1:56
132  Caleb Beach (SJ) > Stephen Gross (Dolgeville) decision 7-1
132  Brendan Wheeler (Greene) > Caleb Mayer (Lowville) fall 1:55
138  Kevin Paul (Baldwinsville) > Holden Pelton (SJ) decision 6-1
138  Joe Copani (CNS) > Odae Badwan (WG) fall 5:10
138  Jeff Thurston (Auburn) > Zach Levesque (Whitesboro) technical fall 15-0
138  Patrick Quinlan (FM) > Bradley Curry (Lowville) technical fall 3:18 17-2
145  Tyler Dickman (Greene) > Collin Flynn (Fulton) major decision 16-6
145  Luke Rufo (FM) > Austin Amo (Massena) fall 5:17
145  Brian Knodler (Guilderland) > Raymond Spencer (Lowville) fall 1:27
145  Connor Ross (Baldwinsville) > Brian Swank (Amsterdam) technical fall 20-4
152  Brandon Lapi (Amsterdam) > Kyle Pittman (Spencerport) decision 3-0
152  Ben Nastovski (Dolgeville) > Griffin Charlebois (SJ) fall 5:09
152  Tristan Broddus (FM) > Daniel Elman (Massena) decision 9-2
152  Chad McArdell (Baldwinsville) > Aaron Yablonski (Fulton) fall 5:25
160  Travis Race (Fulton) > Sam Ruiz (CNS) fall 1:53
160  Kyle Melnyk (Spencerport) > Richard Lyon (Dolgeville) decision 4-3
160  Elijah Clemente (Guilderland) > Erick Rivera (Amsterdam) decision 3-2
160  Hunter Perrine (Massena) > Zach Jeavons (CF) decision 5-3
170  Tim Byrnes (FM) > Jerrett Norton (CNS) decision 9-6
170  James Bailey (Fulton) > Chris Cotton (Spencerport) decision 7-2
170  Matthew Okoniewski (SJ) > Noah Zakrajsek (Windsor) fall 4:57
170  Triston Engle (Dolgeville) > Landon Slawson (Whitesboro) fall 4:27
182  Collin Pittman (Spencerport) > Gunnar Sutphen (Baldwinsville) decision 7-2
182  Kasey Foster (Dolgeville) > Colton White (Guilderland) fall 5:30
182  Christian Dieterich (Greene) > Julian Bernard (Auburn) fall 0:13
182  Daniel Smith (SJ) > Austin Orshal (Windsor) technical fall 5:28 16-0
195  Trent Egenlauf (Spencerport) > Brandon Malone (Auburn) fall 1:53
195  Joe Nasoni (Baldwinsville) > Seron Mullings (CF) fall 1:00
195  Logan Laflamme (SJ) > Dalton Elias (WG) fall 1:03
195  Jeremy Malone (Massena) > Jeff Pornbeck (Greene) fall 4:20
220  Thomas Lombard (CP) > Zach Fedeli (Spencerport) fall 1:50
220  Tyler Hudson (Whitesboro) > Matt Marshall (Fulton) fall 1:24
220  Andres Anoceto (CNS) > Jacob Rodriguez (Oswego) decision 4-3
220  Allan Michael Rios (CF) > Tim Pasquini (Guilderland) fall 1:59
285  Nolan Terrance (Massena) > Joe Madonia (Whitesboro) fall 5:35
285  Mike Boshart (FM) > Dom Santiago (Amsterdam) decision 9-5
285  Jared West (CNS) > David Carnie (Liverpool) decision 8-2
285  Vitale Gurman (Spencerport) > Eric Doviak (Oswego) decision 9-3


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Bill Andersen Memorial Tournament)