★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Akron JV Wrestling Tournament
December 27, 2019 @ Akron High School (Akron, New York)
Powered by matburn®

 

Standing Tall
Zane Schenk of Health Sciences Charter is standing tall after winning the Akron JV Wrestling Tournament. Shared by Keith Stoerr. Click for larger image. [MORE PICS]




Junior Varsity

Teams

Akron, Albion, Attica/Batavia, Barker/Royalton-Hartland, Churchville-Chili, Depew (+Alden), Health Sciences Charter School, Kenmore West (+East), Lockport, Lyndonville, Medina, Newfane, North Tonawanda, Pembroke, Penfield, St. Francis, St. Joseph's, St. Mary's of Lancaster, Williamsville South

Place Winners

126 4. Carter Bolles (Depew)
    4. Reid Anowski (AB)
145 4. Darren Piniewski (Depew)
    4. Griffin Dempsey (SML)

Championship Final (1st)

 99  Evan Morse (CC) > Mark Henderson (Penfield) major decision 8-0
106  Owen Stanley (Depew (+Alden)) > Andrew Uderitz (Albion) fall 3:36
113  Nicholas Vigliotti (Penfield) > Treyden Saxer (WS) SV 13-8 (1OT)
120  Zane Schenk (HSCS) > Bonnett Golson (Lockport) fall 2:27
126  Alexander Tomaszewski (CC) > Jeffrey Evelt (WS) fall 2:58
132  Colin Bannister (AB) > Javier Torres (SJ) decision 7-0
138  Eric Ridgeway (Newfane) > Austin Schmitt (Lyndonville) fall 0:16
145  Tyler Budziniack (AB) > Timothy Chatmon (HSCS) fall 1:56
152  Alex Wypij (Depew (+Alden)) > Mustafa Hussain (NT) decision 6-5
160  Luke Coppola (WS) > Ian Fuchs (AB) fall 1:57
170  Liam McNamara (NT) > Angel Cruz-Cruz (Albion) decision 4-1
182  Aiden Smith (Akron) > John Chalupa (Penfield) fall 1:19
195  Charles LaRose (Newfane) > Khoal Porter (KW (+East)) major decision 14-3
220  Zach Czelusta (Depew (+Alden)) > Dominic DiGulio (Albion) fall 2:11
285  Christian Elson (Lockport) > Samuel Weaver (Penfield) fall 2:02

Consolation Final (3rd)

 99  Aiden Harris (Newfane) > Aakarie Elias (Lockport) fall 0:31
106  Ethan Palmer (CC) > Nick Siler (SF) fall 1:00
113  Ethan Page (Medina) > Christian Klonowski (Akron) decision 5-2
120  Austin Dillenbeck (Penfield) > Adrian Kingdollar (Albion) fall 1:58
126  DOUBLE FFT
132  Sebastian Temich (Lyndonville) > Malykiah Allen (Albion) fall 2:58
138  Brandon Corp (AB) > Brian Limbeck (CC) fall 4:15
145  DOUBLE FFT
152  Blake Stornelli (Albion) > Dylan Walker (SJ)
160  John Van Vessem (SJ) > Gerardo Loredo-Diaz (Lockport) decision 3-2
170  Zach Snuszki (Lockport) > Dylan Morgan (CC) fall 2:35
182  Charles Marzec (KW (+East)) > Matt Murphy (WS) decision 6-4
195  Sam Doolan (Lyndonville) > Cain Nguyen (Penfield) fall 1:47
220  James Nottinham (AB)
285  Darren Piniewski (Depew (+Alden)) > Dominic Saeva (AB) fall 1:34


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Akron JV Wrestling Tournament)