★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section V Wrestling Class A Quarterfinals
March 5, 1971 @ SUNY Geneseo (Geneseo, New York)
Powered by matburn®

 

Section 5 Hopefuls
Jimmy Hartwell and Gerry Case travel to Geneseo tonight for the quarter-final round of the Section 5 wrestling championships. It will be Hartwell's first trip to the sectionals, but Case will be looking for his fourth crown. SOURCE: Canandaigua Daily Messenger, Friday, March 5, 1971. Click for larger image.





Varsity | Rochester #1 vs. Monroe #2

Teams

Brighton, Brockport, Churchville-Chili, East High (Rochester), East Irondequoit Eastridge, East Rochester, Edison Tech (Rochester), Franklin (Rochester), Greece Olympia, Irondequoit, Jefferson (Rochester), Madison (Rochester), Rush-Henrietta, Spencerport, West High (Rochester)

Championship Final (1st)

 98  Steve Silver (Spencerport) > Bob Smith (WHR) forfeit
105  Scott Court (CC) > Mike Johnson (MR) fall 3:16
112  Sam Tortorici (ER) > Rufus Fairwell (WHR) forfeit
119  John Laboy (ETR) > Jerry DeHey (Brockport) decision 2-0
126  Art Killings (ETR) > Mike Behrendt (Brighton) decision 7-1
132  Vince Volpe (EIE) > Tom Lacagnina (EHR) decision 6-5
138  Tony Calabrese (ER) > Tom Amore (EHR) decision 2-1 (1OT)
145  Dwayne Powers (MR) > Andy Oliver (GO) decision 3-2
155  Dave Marion (Spencerport) > Martin Cangialosi (JR) decision 5-1
167  Dick O'Lena (ER) > Tom Rossi (JR) decision 6-2
177  Dwight Wilcox (MR) > Joe Marion (ER) decision 9-3
215  Tyrone Wyche (FR) > Dave Kundin (Irondequoit) decision 8-5
250  Gordon Franklin (MR) > Jerry Wells (RH) decision 3-1


Varsity | Wayne-Finger Lakes #2 vs. Southern Tier #1

Teams

Attica, Bath Haverling, Canandaigua, Corning East, Corning West, Dansville, Geneva, Hornell, Mynderse, Newark, Penn Yan, Waterloo, Wayne, Wellsville

Championship Final (1st)

 98  Mike Dropp (Hornell) > Don Langdon (Canandaigua) forfeit
105  Mike Chappelle (Canandaigua) > Jim Tyler (CW) decision 6-1
112  Lee VanValkenburg (Attica) > Dan Molino (Wayne) decision 20-0
119  Ron Fowler (CW) > Dave Pealer (PY) fall
126  Bill Acomb (Dansville) > Bruce Hadsell (Canandaigua) decision 4-3
132  Steve Bero (Geneva) > Kurt Steinbaugh (Attica) forfeit
138  Brad Gillespie (BH) > Ernie Ash (Geneva) decision 6-0
145  Stanley Young (BH) > Steve Schrader (Canandaigua) fall
155  Marc Gillespie (BH) > Gerry Graf (Newark) decision 6-0
167  Dave Colf (Canandaigua) > Al Hettrick (Dansville) decision 8-5
177  Blair Buchholz (Wellsville) > Charles Catalano (Wayne) decision 4-1
215  Greg Verone (Waterloo) > Dave Cavallaro (CE) decision 7-0
250  Mike Long (Mynderse) forfeit


Varsity | Wayne-Finger Lakes #1 vs. Monroe #3

Teams

Brockport, Canandaigua, Churchville-Chili, East Rochester, Gates Chili, Geneva, Greece Athena, Irondequoit, Mynderse, Palmyra-Macedon, Penfield, Penn Yan, Pittsford, Webster

Championship Final (1st)

 98  Jim Welsh (Geneva) > Stuart O'Lena (ER) decision 6-0
105  John Szkolnik (Geneva) > Pete Kundin (Irondequoit) decision 7-0
112  Bill Welsh (Geneva) > Dave Cannon (GA) decision 10-0
119  Gerald Case (Canandaigua) > Tim Borshoff (Irondequoit) decision 10-0
126  Barry Gavette (PY) > Jeff Carleton (Webster) decision 7-4
132  Farrell Simmons (PY) > Bob Thompson (GA) decision 7-3
138  Jim Hartwell (Canandaigua) > Terry Myers (Brockport) decision 9-2
145  Brad Helfer (PM) > Craig Cody (CC) forfeit
155  Ted Manslank (Geneva) > Ron Whitcomb (ER) decision 5-4
167  George Capacci (Mynderse) > Paul Bigeleisen (Pittsford) fall
177  Rick Hannan (Mynderse) > Alex Macaluso (GC) decision 8-7
215  Steve Horrigan (PY) > Tom Rothfuss (Penfield) fall
250  Joe Eveland (Irondequoit) > Dave Canfield (Geneva) decision 5-1


Varsity | Monroe #1 vs. Southern Tier #2

Teams

Attica, Bath Haverling, Corning East, Corning West, Dansville, East Irondequoit Eastridge, Hornell, Irondequoit, Rush-Henrietta, Spencerport, Wellsville

Championship Final (1st)

 98  Dave Polsinelli (EIE) > Chuck Neal (Wellsville) decision 5-2
105  Dave Travis (Spencerport) > Mike Murray (BH) decision 15-1
112  Jim Polsinelli (EIE) > Dave Folmer (CE) decision 12-10
119  Wayne Williams (Spencerport) > Bob Eley (Attica) decision 6-0
126  Dale Nupp (RH) > Denny Hall (Wellsville) forfeit
132  Warren Stumpf (RH) > Randy Pike (Dansville) decision 7-1
138  Dan Parrillo (CW) > Chris Ades (Spencerport) fall 5:56
145  Al Velieri (Spencerport) > John Naylor (CW) decision 8-3
155  Rory Whipple (Irondequoit) > Tom Downie (CW) decision 7-0
167  Kurt Blank (Irondequoit) > Rick Carney (Attica) decision 12-0
177  Frank Miller (Irondequoit) > Andy Thompson (Attica) decision 12-0
215  Dave Baxter (Spencerport) > Joe Prunoske (Hornell) fall 1:17
250  Ray Joseph (EIE) forfeit


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Wrestling Class A Quarterfinals)