★ ★ ★ ★ ★ Meet History
3rd Annual NYSPHSAA Dual Meet Wrestling Championships
February 1, 2020 @ SRC Arena (Syracuse, New York)
Powered by matburn®

 

NYSPHSAA Duals
Hosted by Section III. Click for larger image. [MORE PICS]



Varsity | Division I Championship

Participating Teams

Fox Lane (S1) [NY], Shenendehowa (S2) [NY], Minisink Valley (S9) [NY], Fulton (S3) [NY]

Team Standings

 1. Minisink Valley (S9) [NY] 4-0
 2. Fulton (S3) [NY] 3-1

Championship Final (1st)

    Minisink Valley (S9) 42, Fulton (S3) 25

Meet History
Box scores not entered.


Championship Semifinals

[+] [-] Minisink Valley (S9) 47, Shenendehowa (S2) 27

Meet History
      99  Anthony Tresch (MV (S9)) > Brandon Deuel (Shenendehowa (S2)) decision 5-0
     106  Vincent Grembocki (Shenendehowa (S2)) > Zackary McKernan (MV (S9)) fall 1:11
     113  David Ensminger (Shenendehowa (S2)) > Luke Greiner (MV (S9)) decision 5-1
     120  Stevo Poulin (Shenendehowa (S2)) > Nicholas Picariello (MV (S9)) technical fall 21-6
     126  Zackary Ryder (MV (S9)) > Andrew Matteo (Shenendehowa (S2)) fall 0:33
     132  Jordan Suarez (MV (S9)) > Ayden Robles (Shenendehowa (S2)) major decision 15-1
     138  Sean Savacool (MV (S9)) > Antonio Lomascolo (Shenendehowa (S2)) fall 0:47
     145  Brian Lombardi (MV (S9)) > Malachy McGarry (Shenendehowa (S2)) fall 5:13
     152  Jacob Gonzalez (MV (S9)) > Seamus Leavey (Shenendehowa (S2)) major decision 13-1
     160  Colden Dorfman (Shenendehowa (S2)) > Jace Hirsch (MV (S9)) major decision 10-2
     170  Samuel Bergin (Shenendehowa (S2)) > Chris Mclaughlin (MV (S9)) decision 15-8
     182  Brock DelSignore (Shenendehowa (S2)) > Jaden Marrero (MV (S9)) fall 1:24
     195  Ethan Gallo (MV (S9)) > Jacob Yang (Shenendehowa (S2)) fall 1:21
     220  Carson Henry (MV (S9)) forfeit
     285  Adam Fenner (MV (S9)) > Sebastian Underwood (Shenendehowa (S2)) fall 5:57

    Fulton (S3) 45, Fox Lane (S1) 33

Meet History
Box scores not entered.


Varsity | Division II Championship

Participating Teams

Clarke (S8) [NY], Cold Spring Harbor (S8) [NY], Falconer (S6) [NY], Mount Sinai (S11) [NY]

Team Standings

 1. Falconer (S6) [NY] 4-0
 2. Mount Sinai (S11) [NY] 3-1

Championship Final (1st)

    Falconer (S6) 40, Mount Sinai (S11) 39

Meet History
Box scores not entered.


Championship Semifinals

    Mount Sinai (S11) 41, Cold Spring Harbor (S8) 22

Meet History
Box scores not entered.

    Falconer (S6) 42, Clarke (S8) 30

Meet History
Box scores not entered.


Varsity | Division I Mat #1

Participating Teams

Minisink Valley (#1) [NY], Commack [NY], Lancaster (#8) [NY]

Team Standings

 1. Minisink Valley (#1) [NY] 2-0
 2. Commack [NY] 1-1
 3. Lancaster (#8) [NY] 0-2

Round 1

    Minisink Valley (#1) 57, Commack 9

Meet History
Box scores not entered.


Round 2

    Commack 38, Lancaster (#8) 22

Meet History
Box scores not entered.


Round 3

    Minisink Valley (#1) 64, Lancaster (#8) 11

Meet History
Box scores not entered.


Varsity | Division I Mat #2

Participating Teams

Shenendehowa (#4) [NY], Spencerport (#5) [NY], Chenango Forks [NY]

Team Standings

 1. Shenendehowa (#4) [NY] 2-0
 2. Spencerport (#5) [NY] 1-1
 3. Chenango Forks [NY] 0-2

Round 1

    Shenendehowa (#4) 52, Chenango Forks 20

Meet History
Box scores not entered.


Round 2

    Spencerport (#5) 60, Chenango Forks 24

Meet History
Box scores not entered.


Round 3

    Shenendehowa (#4) 35, Spencerport (#5) 30

Meet History
Box scores not entered.


Varsity | Division I Mat #3

Participating Teams

Fulton (#6) [NY], Horseheads (#3) [NY], Patchogue-Medford [NY]

Team Standings

 1. Fulton (#6) [NY] 2-0
 2. Horseheads (#3) [NY] 1-1
 3. Patchogue-Medford [NY] 0-2

Round 1

    Horseheads (#3) 42, Patchogue-Medford 34

Meet History
Box scores not entered.


Round 2

    Fulton (#6) 55, Patchogue-Medford 19

Meet History
Box scores not entered.


Round 3

    Fulton (#6) 61, Horseheads (#3) 20

Meet History
Box scores not entered.


Varsity | Division I Mat #4

Participating Teams

Fox Lane (#2) [NY], MacArthur [NY], Niagara Wheatfield (#7) [NY]

Team Standings

 1. Fox Lane (#2) [NY] 2-0
 2. MacArthur [NY] 1-1
 3. Niagara Wheatfield (#7) [NY] 0-2

Round 1

    Fox Lane (#2) 49, MacArthur 18

Meet History
Box scores not entered.


Round 2

    MacArthur 34, Niagara Wheatfield (#7) 32

Meet History
Box scores not entered.


Round 3

    Fox Lane (#2) 57, Niagara Wheatfield (#7) 12

Meet History
Box scores not entered.


Varsity | Division II Mat #5

Participating Teams

Cold Spring Harbor (#1) [NY], Iroquois [NY], Gouverneur (#8) [NY]

Team Standings

 1. Cold Spring Harbor (#1) [NY] 2-0
 2. Iroquois [NY] 1-1
 3. Gouverneur (#8) [NY] 0-2

Round 1

    Cold Spring Harbor (#1) 47, Iroquois 21

Meet History
Box scores not entered.


Round 2

    Iroquois 58, Gouverneur (#8) 24

Meet History
Box scores not entered.


Round 3

    Cold Spring Harbor (#1) 56, Gouverneur (#8) 27

Meet History
Box scores not entered.


Varsity | Division II Mat #6

Participating Teams

Mount Sinai (#4) [NY], Tioga (#5) [NY], Nanuet [NY]

Team Standings

 1. Mount Sinai (#4) [NY] 2-0
 2. Tioga (#5) [NY] 1-1
 3. Nanuet [NY] 0-2

Round 1

    Mount Sinai (#4) 78, Nanuet 6

Meet History
Box scores not entered.


Round 2

    Tioga (#5) 72, Nanuet 13

Meet History
Box scores not entered.


Round 3

    Mount Sinai (#4) 31, Tioga (#5) 29

Meet History
Box scores not entered.


Varsity | Division II Mat #7

Participating Teams

Falconer (#6) [NY], Central Valley (#3) [NY], Palmyra-Macedon [NY]

Team Standings

 1. Falconer (#6) [NY] 2-0
 2. Central Valley (#3) [NY] 1-1
 3. Palmyra-Macedon [NY] 0-2

Round 1

    Central Valley (#3) 44, Palmyra-Macedon 42

Meet History
Box scores not entered.


Round 2

    Falconer (#6) 51, Palmyra-Macedon 31

Meet History
Box scores not entered.


Round 3

[+] [-] Falconer (#6) 45, Central Valley (#3) 33

Meet History
      99  Cooper Reed (CV (#3)) > Mason Kilmer (Falconer (#6)) major decision 13-2
     106  Brayden Newman (Falconer (#6)) > Aden Mead (CV (#3)) fall 2:45
     113  Austin Chase (Falconer (#6)) > Hunter Cacciatore (CV (#3)) fall 5:11
     120  Sixx Cook (CV (#3)) > Karsen DePasquale (Falconer (#6)) DQ
     126  Mason Bush (CV (#3)) > Joey Pillittieri (Falconer (#6)) decision 5-3
     132  Kace Cook (CV (#3)) > Hunter Teboe (Falconer (#6)) fall 5:19
     138  Dawson Mower (CV (#3)) > Dalton Caldwell (Falconer (#6)) major decision 13-5
     145  Marek Bush (CV (#3)) > Connor Stein (Falconer (#6)) fall 1:11
     152  Bryce Baglia (Falconer (#6)) > Anderson Klosner (CV (#3)) decision 7-1
     160  Mack Mikula (Falconer (#6)) > Michael Dihrberg (CV (#3)) fall 2:50
     170  Keagen Case (CV (#3)) > Hudson Johnson (Falconer (#6)) major decision 8-0
     182  John Kozlowski (Falconer (#6)) > Brady Johnson (CV (#3)) fall 0:49
     195  Brock Johnson (Falconer (#6)) > Andrew Bouck (CV (#3)) fall 3:11
     220  Collin Beichner (Falconer (#6)) > Mitchell Arndt (CV (#3)) fall 1:59
     285  Collin Mower (Falconer (#6)) > Charles Park (CV (#3)) fall 0:58


Varsity | Division II Mat #8

Participating Teams

Clarke (#2) [NY], Cobleskill-Richmondville [NY], Port Jervis (#7) [NY]

Team Standings

 1. Clarke (#2) [NY] 2-0
 2. Cobleskill-Richmondville [NY] 1-1
 3. Port Jervis (#7) [NY] 0-2

Round 1

    Clarke (#2) 39, Cobleskill-Richmondville 33

Meet History
Box scores not entered.


Round 2

    Cobleskill-Richmondville 42, Port Jervis (#7) 39

Meet History
Box scores not entered.


Round 3

    Clarke (#2) 51, Port Jervis (#7) 27

Meet History
Box scores not entered.


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (3rd Annual NYSPHSAA Dual Meet Wrestling Championships)