★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NJCAA Region III Wrestling Championships
February 20, 1970 - February 21, 1970 @ Farrell Hall, Delhi Agricultural and Technical College (Delhi, New York)
Powered by matburn®

 

Gerald Hay Wins Region III Title
The Post-Star, Monday, February 23, 1970. Click for larger image.




Slideshow: Program



Slideshow: Brackets




Varsity

Team Final

SUNY Delhi 89, Broome Community College 50, Corning Community College 48, Hudson Valley Community College 42, Morrisville State College 42, SUNY Cobleskill 37, SUNY Canton 28, Adirondack Community College 26, Alfred State College 25, Cayuga Community College (Auburn) 21, Fulton-Montgomery Community College 18, Monroe Community College 18, Erie Community College 9, Paul Smith's College 2, Genesee Community College 0, Mohawk Valley Community College 0, North Country Community College 0, Schenectady County Community College 0, Tompkins-Cortland Community College 0

Outstanding Wrestler Award - Dale Graham (Delhi)

Championship Final (1st)

118  Dale Graham (Delhi) > Mark Beckerman (Cobleskill) fall 2:30
126  Jim McCloe (Delhi) > Peter Schmidt (ACC) decision 7-4
134  Mike Waller (Delhi) > Warren Taylor (MSC) decision 8-3
142  Jim Lomonaco (BCC) > Ed Barber (HVCC) decision 10-5
150  Bob Waller (Delhi) > Bob Darin (CCC (Auburn)) fall 7:56
158  Roger Ingalls (Delhi) > Gary St. James (MCC) decision 8-4
167  Pete Harrington (Cobleskill) > Jim Gleason (HVCC) decision 3-1 (1OT)
177  Gerald Hay (ACC) > Harold Neale (MVCC) decision 5-4
190  Fred Marcello (BCC) > John Drisdon (ASC) fall 7:02
HWT  Paul Wager (FMCC) > Terry Arman (CCC) decision 5-2

Consolation Final (3rd)

118  Rex Carey (MSC) > Bob Schuler (ASC) decision 3-0
126  Mark Garcia (BCC) > Gary Nogard (HVCC) fall
134  Paul Foster (Cobleskill) > Jerry Winterton (Canton) fall
142  Dave Toth (Canton) > Jim Lomonaco (BCC) decision 6-0
150  Bob Hilderbrant (MCC) > Dave Manchester (CCC) decision 3-2
158  Eric Knuutila (CCC) > John Kopalek (BCC) decision 7-6
167  Dave Cook (MSC) > Darrell Wright (CCC) fall
177  Paul Paratore (MSC) > Jim Carr (CCC) decision 9-3
190  Tony Policare (CCC) > Stanley Ashcraft (Canton) decision 13-5
HWT  John Simmonds (CCC (Auburn)) > James Oliver (Delhi) fall

Championship Semifinals

118  Mark Beckerman (Cobleskill) > Bob Schuler (ASC) decision 13-8
118  Dale Graham (Delhi) > Bob Veres (CCC) fall 7:05
126  Jim McCloe (Delhi) > Mike Williams (CCC (Auburn)) decision 5-0
126  Peter Schmidt (ACC) > Tim Edwards (Canton) decision 12-3
134  Mike Waller (Delhi) > Paul Foster (Cobleskill) decision 6-4
134  Warren Taylor (MSC) > Dom Scolaro (BCC) decision 10-7
142  Ed Barber (HVCC) > Burt Nagel (ASC) decision 11-3
142  Jim Lomonaco (BCC) > Dave Toth (Canton) decision 4-3
150  Bob Waller (Delhi) > Dave Manchester (CCC) decision 3-0
150  Bob Darin (CCC (Auburn)) > Gary Campbell (MSC) fall 5:56
158  Roger Ingalls (Delhi) > Eric Knuutila (CCC) decision 8-3
158  Gary St. James (MCC) > John Kopalek (BCC) decision 9-8
167  Pete Harrington (Cobleskill) > Dave Cook (MSC) decision 7-2
167  Jim Gleason (HVCC) > Ron Tojdowski (ASC) decision 14-5
177  Gerald Hay (ACC) > Jim Carr (CCC) decision 11-3
177  Harold Neale (MVCC) > Paul Paratore (MSC) decision 7-2
190  Fred Marcello (BCC) > Tony Policare (CCC) decision 10-3
190  John Drisdon (ASC) > Stanley Ashcraft (Canton) decision 13-4
HWT  Paul Wager (FMCC) > James Oliver (Delhi) fall 6:50
HWT  Terry Arman (CCC) > John Simmonds (CCC (Auburn)) decision 8-0

Championship Quarterfinals

118  Mark Beckerman (Cobleskill) > Dennis Murphy (ECC) decision 19-4
118  Bob Schuler (ASC) > Gary Ryder (HVCC) decision 12-11
118  Dale Graham (Delhi) > Rex Carey (MSC) fall 5:28
118  Bob Veres (CCC) > Gary Pickering (MVCC) decision 9-0
126  Jim McCloe (Delhi) > Mark Garcia (BCC) decision 10-2
126  Mike Williams (CCC (Auburn)) > Roy Guarino (CCC) decision 8-6
126  Tim Edwards (Canton) > Steve Gustin (ASC) decision 10-4
134  Mike Waller (Delhi) > Rick O'Brien (ECC) decision 9-0
134  Paul Foster (Cobleskill) > Tom Ahearn (CCC) decision 10-1
134  Warren Taylor (MSC) > Jerry Winterton (Canton) fall 1:33
134  Dom Scolaro (BCC) > Bill Czarnick (FMCC) fall 3:30
142  Ed Barber (HVCC) > Mark Lomanaco (Delhi) decision 3-2
142  Burt Nagel (ASC) > Tony Bellissimo (ECC) decision 10-6
142  Jim Lomonaco (BCC) > Campbell (MSC) fall 5:32
142  Dave Toth (Canton) > Miller (ACC) decision 11-2
150  Bob Waller (Delhi) > Mike Hosking (Cobleskill) fall 4:37
150  Dave Manchester (CCC) > Ken Rowles (ECC) decision 7-3
150  Bob Darin (CCC (Auburn)) > Bob Hilderbrant (MCC) decision 6-3
150  Gary Campbell (MSC) > Art O'Neil (BCC) fall 5:50
158  Roger Ingalls (Delhi) > Blackman (Canton) fall 2:31
158  Eric Knuutila (CCC) > Tom Raulli (ASC) decision 7-2
158  Gary St. James (MCC) > Dan Abbott (PSC) decision 8-5
158  John Kopalek (BCC) > Tom Reynolds (CCC (Auburn)) decision 4-0
167  Pete Harrington (Cobleskill) > Geary Markwart (ECC) decision 17-0
167  Dave Cook (MSC) > Dave Young (MCC) decision 5-3
167  Jim Gleason (HVCC) > Darrell Wright (CCC) fall 2:21
167  Ron Tojdowski (ASC) > Dick Holley (CCC (Auburn)) fall 4:09
177  Gerald Hay (ACC) > Jerry Rudd (BCC) fall 4:05
177  Jim Carr (CCC) > Handcock (Canton) decision 8-0
177  Harold Neale (MVCC) > Rodney Perry (FMCC) fall 3:47
177  Paul Paratore (MSC) > Chuck Schurr (ECC) fall 4:42
190  Fred Marcello (BCC) > Mark Fairclough (CCC (Auburn)) fall 3:39
190  Tony Policare (CCC) > Bob German (MSC) decision 6-4
190  John Drisdon (ASC) > Don Hoak (HVCC) fall 6:08
190  Stanley Ashcraft (Canton) > Ken Harrison (FMCC) fall 1:35
HWT  Paul Wager (FMCC) > Jim Poplawsky (BCC) DQ
HWT  James Oliver (Delhi) > Dom Mandicott (PSC) fall 4:36
HWT  Terry Arman (CCC) > Mark Schies (Cobleskill) decision 6-2
HWT  John Simmonds (CCC (Auburn)) > Greene (ACC) fall 1:52


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NJCAA Region III Wrestling Championships)