★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Monroe County League JV Wrestling Championships
January 25, 2019 - January 26, 2019 @ Webster Thomas High School (Webster, New York)
Powered by matburn®

 

Churchville-Chili
Four Churchville-Chili wrestlers earned All-County honors over the two day tourney. Drew Hambley (99) is a runner-up, Tyler Jeffers (106) places third, Alexander Tomaszewski (113) places fourth and Jonathan Jeffers (145) finishes in fifth place. Shared by CCCSD Wrestling. [MORE PICS]



Junior Varsity

Teams

Brighton, Brockport, Canandaigua, Churchville-Chili, East Irondequoit Eastridge, Fairport, Gates Chili, Greece, Hilton, Honeoye Falls-Lima, Irondequoit, Penfield, Pittsford, Rush-Henrietta, Spencerport, Victor, Webster Schroeder, Webster Thomas

Championship Final (1st)

 99  Tyler Simons (Hilton) > Drew Hambley (CC) decision 6-0
106  Ernest Jones (RH) > Scott Karpovich (Pittsford) decision 4-0
113  Aiden Smith (WT) > Daniel Barraclough-Tan (Brighton) SV 5-3 (1OT)
120  Tevin Byfield (Brockport) > Matthew Frisa (Spencerport) fall 1:26
126  Cosmo Lucania (WS) > Caleb Mesiti (Brockport) fall 5:08
132  Mike Green (Penfield) > Grady McEvenly (Fairport) decision 5-2
138  Adam LaFountain-Rowell (Spencerport) > Zach Sidare (Victor) major decision 12-1
145  Tommy Wygal (WT) > Owen Dalberth (WT) decision 4-2
152  Emanual Anderson (Penfield) > Jack Thomas (Greece) technical fall 19-2
160  Jonathan Aina (Spencerport) > Christopher Olschewski (WS) fall 5:31
170  Jahmere Hayes (EIE) > Chris Chapman-Taylor (Canandaigua) fall 2:40
182  Nate Barrett (WT) > Nicholas Smith (Brighton) fall 3:24
195  Riley Kester (HFL) > Ethan DelVecchio (Brockport) fall 1:59
220  Zach Grover (Hilton) > Isaac Roberto (Pittsford) decision 6-4
285  Arthur Holloway (EIE) > Josh Ortiz (RH) decision 3-1

Consolation Final (3rd)

 99  Brandon Tanner (RH) > Tony Marcano (Victor) decision 5-3
106  Tyler Jeffers (CC) > Austin Dillenbeck (Penfield) decision 3-0
113  Ayyub Abdallah (Pittsford) > Alexander Tomaszewski (CC) decision 8-4
120  Dillon English (WT) > Casey Henwood (Penfield) fall 3:48
126  Nick Fuhrmann (Canandaigua) > Tyler Ewing (RH) major decision 11-2
132  Shawn Hall (RH) > James Cook (Pittsford) decision 5-1
138  Nick Smith (Pittsford) > Elijah Acosta (Irondequoit) decision 8-7
145  Nick Murray-Termine (Greece) > Joe VanSandt (Pittsford) fall 1:45
152  Julian Dietz (WS) > Blake Cellura (Greece) fall 2:38
160  Steven Zielke (WT) > Ryan Coughlin (Greece) decision 4-2
170  Fuat Kara (WS) > Declan Hayes (Irondequoit) decision 7-1
182  Trevor Leisten (Penfield) > Al Rosenbaum (Pittsford) decision 8-4
195  Angel Alicea-Morales (WS) > Josh Rodriguez (RH) fall 1:28
220  Dan Chatman (Brockport) > Eshak Basta (Greece) decision 10-3
285  Mike Throumoulos (WT) > Jeremiah Fryer (EIE) fall 1:34

Consolation Final (5th)

 99  Dom Attardi (Victor) > Aiden Dietz (WS) decision 8-3
106  Jacob Renwick (Spencerport) > Austin Davis (Brockport) decision 1-0
113  Sam Orozco (Greece) > Cameron Tripphahn (RH) decision 8-4
120  Andrew Bovenzi (HFL) > Angelo Marcello (Hilton) decision 5-3
126  Jaden Barnwell (WT) > Ethan George (Spencerport) major decision 10-2
132  Othman Damlakhi (Canandaigua) > Matt McLaughlin (Penfield) decision 5-2
138  Matt Braun (Victor) > Tyler Vandermark (WT) decision 3-0
145  Jonathan Jeffers (CC) > Ricky Foster (Hilton) decision 8-1
152  Lukas Holbrook (Victor) > Declan Shafer (Irondequoit) fall 2:03
160  Nathan Weidel (Penfield) > Elias Putney (Brighton) default
170  Nate Coon (WT) > Josiah Mora (GC) fall 1:45
182  Robert Slowe (Canandaigua) > Dan Ramich (Fairport) decision 6-3
195  Kyla Green (Greece)
220  Buen Rivera (WS) > Sebastian Hariram (Brighton) fall 1:25
285  William Czora (HFL) > Dalton Stevens (Greece) decision 1-0


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Monroe County League JV Wrestling Championships)