★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Genesee Region League Wrestling Championships
February 12, 2005 @ L.A. Webber Middle-High School (Lyndonville, New York)
Powered by matburn®

 

Holley Pin
HOLLEY PIN: Holley's Matt Denning (top) pins Pembroke's Mike McKenrick in 3:21 in the 152-pound final in Saturday's Genesee Region League Wrestling Tournament at Lyndonville. SOURCE: The Daily News, Monday, February 14, 2005. Reproduced by armdrag.com with permission.






Varsity

Team Final

Holley 241, Attica 152, Pembroke 148.5, Byron-Bergen 138.5, Kendall 71.5, Alexander 44, Lyndonville 43, Batavia Notre Dame 29.5, Oakfield-Alabama 28

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Sam Damthongmivanh (Pembroke)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Wes Snyder (Kendall)

Championship Final (1st)

 96  Jamie Carpenter (Attica) > Matt Banks (Holley) fall 4:50
103  Dylan Dabolt (Attica) > Jeff Hathaway (Pembroke) decision 5-3
112  Nick Price (Pembroke) > Ken Ryan (Holley) fall 1:22
119  Sam Damthongmivanh (Pembroke) > Geoff Chippendale (Kendall) decision 7-6
125  Mike McInally (BB) > Justin Widrig (Holley) fall 4:40
130  Joel Jarnot (BB) > Nick Ornt (Holley) decision 5-3
135  Dylan Rusiniak (Attica) > Steve McInally (BB) SV 4-2 (1OT)
140  John Fuller (Attica) > Sam Miller (Holley) decision 5-2
145  Key McPherson (Holley) > Chad Dilimone (Pembroke) decision 6-0
152  Matt Denning (Holley) > Michael McKenrick (Pembroke) fall 3:21
160  Rob McElwain (Holley) > Brandon Comstock (Attica) decision 6-5
171  Clay Johnson (Pembroke) > Andrew Vendetti (Holley) fall 1:33
189  Wes Snyder (Kendall) > Justin Corona (Holley) fall 2:35
215  Ron Ryan (Holley) > Jeff Aradine (BB) fall 1:20
275  Lucas Doty (Holley) > Brock Minnick (Attica) fall 0:59

Consolation Final (3rd)

 96  Clint Worthington (Pembroke) > Casey Engle (BB) decision 6-1
103  Brett Underwood (Holley) > Dan Henderson (Alexander) major decision 11-2
112  J.D. Bauer (Kendall) > Jordan Kiessling (BB) fall 2:51
119  Matt Humel (Pembroke) > Nick Joy (Lyndonville) major decision 12-1
125  Marcus Bloom (BND) > Pat Carter (Attica) decision 5-0
130  Carl Czadsik (BND) > Dave Ward (Lyndonville) decision 9-4
135  Cory Kumpf (OA) > Eric Skeet (Pembroke) fall 2:47
140  Andrew Sapienza (BB) > Cody Lansberry (Kendall) major decision
145  Matt Biggins (Alexander) > Tom Raines (Attica) SV 5-3 (1OT)
152  Ben Antonucci (Alexander) > Wes Ford (Attica) fall 4:47
160  Chris Richenburg (OA) > Andy Bresett (Lyndonville) fall 3:43
171  Ryan Woodward (BB) > Dan Townsend (Attica) fall 1:43
189  Jake Terrance (BB) > Jared Metro (Attica) fall 1:55
215  Ian Cromwell (Pembroke) > Nick Antonucci (Alexander) fall 3:41
275  Nick McAdoo (Lyndonville) > Joe Cordaro (BB) fall 0:48


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Genesee Region League Wrestling Championships)