Clayton Barnard Memorial Wrestling Tournament
Wrestling Individual Tournament
January 11, 2013 @ Hilton High School (Hilton, New York)
January 12, 2013 @ Hilton High School (Hilton, New York)

Day 1 Results (125 KB PDF)
Final Results (142 KB PDF)

Varsity


Team Final

Fairport [NY] 199, Hilton [NY] 180.5, Spencerport [NY] 174, Fulton [NY] 141.5, Greece [NY] 115, Brockport [NY] 99, St. Francis [NY] 77, Corinth [NY] 71.5, Alexander [NY] 45, Holley [NY] 45, Medina [NY] 43, Brighton [NY] 31, York [NY] 28, Kendall [NY] 22

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - John Diakomihalis (Hilton)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Colton Kells (Fairport)

Championship Final (1st)

 99 -  Dane Heberlein (Alexander) > Garon Leclair (Corinth), DEC 11-8
106 -  John Diakomihalis (Hilton) > Jon Haas (Spencerport), DEC 3-2
113 -  Tom Hill (Fulton) > Zack Barker (Fairport), MD 10-0
120 -  Lou Deprez (Hilton) > Chris Fantuazzo (Greece), OTD 4-2 (1OT)
126 -  A.J. Pesce (Fairport) > James Arao (Fairport), DEC 4-2
132 -  Kyle Pittman (Spencerport) > Brandon Hill (Fulton), DEC 2-1
138 -  Vincent Deprez (Hilton) > Kyle Mulcahy (Corinth), DEC 9-2
145 -  Anthony Deprez (Hilton) > Terrance Rowe (Brockport), FALL 4:58
152 -  Mike Spallina (Hilton) > Anthony Bell (Fairport), DEC 6-4
160 -  Harold Juergens (Hilton) > Jim Canterbury (SF), FALL 3:15
170 -  Jared Mesiti (Brockport) > Jordan Seidel (Fairport), MD 12-2
182 -  Trent Egenlauf (Spencerport) > Dan Norris (Hilton), MD 9-0
195 -  Colton Kells (Fairport) > Collin Pittman (Spencerport), DEC 5-1
220 -  Sam Carroccia (SF) > Ryan Mattison (Brockport), FALL 0:43
285 -  Austin Coleman (Spencerport) > Ian James (Greece), DEC 3-1

Consolation Final (3rd)

 99 -  Mike Wicks (Spencerport) > Sean Vogel (Fairport), OTD 7-5 (2OT)
106 -  Bryan Ruggeri (Fairport) > Mitchell Woodworth (Fulton), MD 14-4
113 -  Cassidy White (Corinth) > Anderson Rivera (Greece), DEC 8-2
120 -  Andy Pieri (Fairport) > Nick Erway (Medina), MD 8-0
126 -  Tahj Eaddy (Spencerport) > Tyler Mulcahy (Corinth), FALL 4:44
132 -  Martin Beadle (Holley) > Nick Bentivegna (Greece), MD 16-2
138 -  Keenan Springer (Fairport) > Sam Beadle (Holley), DEC 6-0
145 -  Aaron Yablonski (Fulton) > Vincent Buscemi (Greece), DEC 7-5
152 -  Michael Demauro (Fulton) > Rob Wendt (Medina), DEC 5-3
160 -  Travis Race (Fulton) > Jason Suhr (Hilton), FALL 4:53
170 -  Nick Winkley (Holley) > William Burke (Alexander), DEC 6-0
182 -  Alex Misterman (SF) > Tim Raycraft (Fairport), DEC 4-3
195 -  Gordon Truesdale (Brighton) > Derek Owen (Fulton), DEC 3-2
220 -  Jeff Gray (Greece) > Vitaliy Gurman (Spencerport), DEC 4-3
285 -  Riley Andrews (York) > Jason Mahon (Brighton), DEC 11-6

Consolation Final (5th)

 99 -  Joe Abelgore (Fulton) > Simeon Horton (Brockport), DEC 3-2
106 -  Chris Barker (Fairport) > Averey Iqbal (Kendall), DEC 7-3
113 -  Barandon Barrett (Spencerport) > Kyle Anderson (Hilton), OTD 3-2 (2OT)
120 -  Jon Earl (Fulton) > Hans Schmeider (Alexander), FALL 1:53
126 -  Edwin Serrano (Greece) > Mike Miller (SF), OTD 4-3 (2OT)
132 -  Mason Requa (Kendall) > Ryan Matuszak (Corinth), DEC 9-4
138 -  Derek Draper (York) > Ryan Schirano (Spencerport), MD 11-3
145 -  John Makeyenko (SF) > Nick Foley (Fairport), DEC 6-5
152 -  Kyle Melnyk (Spencerport) > Gavin Pierce (Greece), DEC 6-3
160 -  Justin Clay (Brockport) > John Kil (Brighton), FALL 1:30
170 -  Jake Sweet (Brockport) > Tom Sims (Brockport), DEC 6-3
182 -  Todd Oakes (Fulton) > Travis Baker (Greece), FALL 1:02
195 -  Damon Beaver (Brockport) > Dylan Sager (SF), MD 13-4
220 -  Adam Eick (Medina) > Nick Alford (Corinth), DEC 2-1
285 -  Brennan Roberge (Fulton) > Kelsey Patten (Alexander), DEC 4-2

Championship Semifinals

152 -  Mike Spallina (Hilton) > Michael Demauro (Fulton), DEC 5-0

Championship Quarterfinals

152 -  Mike Spallina (Hilton) > Dan Hogestyn (Hilton), MD 10-1





Powered by matburn®
Matburn® members may edit this page