ECIC Division III-IV Wrestling Championships and Sectional Qualifier
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 17, 1989 - February 18, 1989 @ Unknown (Section 6, New York)

 

Erie County Div. III-IV Tourney
SOURCE: Unknown. Provided by Herman Guenther.

Varsity

Teams

Alden, Amherst, Cheektowaga, Clarence, East Aurora, Eden, Iroquois, Lackawanna, Maryvale, Pioneer, Springville-Griffith, Williamsville South

Championship Final (1st)

 91  Jason Wartinger (Cheektowaga) > Kevin Nelson (Pioneer) decision 7-4
 98  Chris Raiber (Pioneer) > Jason Conklin (Alden) decision 7-4
105  Chris Kumrow (WS) > Mark Kolek (Clarence) fall 3:13
112  John Baudo (Cheektowaga) > Scott Nelson (Pioneer) decision 5-1
119  Mark Sullivan (WS) > Kevin Zack (Maryvale) decision 5-0
126  Mark Bolognese (Maryvale) > Don Helmbrecht (Clarence) decision 6-4
132  Mark Smith (SG) > E. Blackman (Iroquois) decision 3-2
138  Terry Green (Pioneer) > Tom Ruh (Eden) fall 3:21
145  John Georger (Clarence) > Ken McClouth (WS) fall 3:23
155  Tim Ellis (Clarence) > Yoshi Mifune (Pioneer) technical fall 15-0
167  Adam Lang (Maryvale) > Matt Minich (Maryvale) decision 7-2
177  Dan Hoffman (Pioneer) > Pat Miley (Pioneer) decision 6-2
215  Mustafa McBryde (Lackawanna) > Anthony Bartowski (SG) decision 6-5 (1OT)
250  Damon Evans (WS) > Al Gross (WS) fall 1:40

Consolation Final (3rd)

 91  Mark Keller (Amherst) > Mark Delpenta (Eden) decision 4-0 (1OT)
 98  George Roesch (Iroquois) > Curt Schmidt (Clarence) decision 1-0
105  Ramon Perez (Eden) > Todd Burkhart (Cheektowaga) decision 18-11
112  Dave Garretson (Clarence) > Todd Greulich (SG) major decision 9-0
119  Eriek Pump (Pioneer) > Josh Wisto (Clarence) draw 5-5, judge's decision 11-11
126  Roger Woodworth (EA) > Chad Nourse (Pioneer) decision 9-2
132  Jason Wind (Cheektowaga) > Matt Thompson (Pioneer) decision 9-3
138  Brian Basinski (Maryvale) > Mark Harding (Alden) decision 3-2
145  Greg Walczyak (Eden) > Chris Ellis (Clarence) decision 9-2
155  Todd Leising (Clarence) > Brian Wiatrowski (Alden) decision 10-3
167  Scott Wiatrowski (Alden) > Travis McKenzie (SG) default
177  Brian Wirth (Alden) > Ryan Hammersmith (Clarence) decision 4-1
215  Carl Sheffield (Eden) > John Phillips (Alden) decision 11-7
250  Mike Sanscrainte (Cheektowaga)


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (ECIC Division III-IV Wrestling Championships and Sectional Qualifier)