★ ★ ★ ★ ★ Meet History
ECIC Wrestling Championships
December 14, 2018 - December 15, 2018 @ Unknown (Erie County, New York)
Powered by matburn®

 

Red Devils
The Clarence Red Devils are the 2018-2019 ECIC tournament champions. Shared by Clarence Wrestling. Click for larger image. [MORE PICS]




Varsity

Team Final

Clarence 204, Iroquois 189, Amherst 179, Lancaster 156.5, Hamburg 139.5, Pioneer 125, Starpoint 116, Frontier 114, Orchard Park 105, East Aurora 102.5, Tonawanda 99, Williamsville North (+East) 88.5, Eden 80.5, West Seneca (East+West) 78.5, Cheektowaga 74, Depew 73.5, Lake Shore 62.5, Lackawanna 60, Maryvale 57, Sweet Home 39, Williamsville South 32, Jamestown 26, Springville-Griffith 6, Alden 0

Outstanding Wrestler Award - Cory Day (Iroquois)

Championship Final (1st)

 99  Cameron Catrabone (WN (+East)) > Nolan Skowronski (EA) decision 6-1
106  Carson Alberti (Depew) > Myles Gronowski (Lancaster) technical fall 17-1
113  Daniel Kirsch (Pioneer) > Michael Alberti (Depew) decision 6-4
120  Antoine Walker (Amherst) > Ryan Sweeney (Iroquois) decision 7-5
126  Mike Catanzaro (WN (+East)) > Sam Stoelting (Starpoint) major decision 14-3
132  Aiden Rabideau (Clarence) > Dylan Collins (Hamburg) decision 7-2
138  Zach Braddell (Tonawanda) > Jacob Vergien (Iroquois) decision 6-2
145  Johnny Putney (EA) > Kyle Bauer (WS (East+West)) fall
152  Giovanni Schifano (Eden) > Jack Feltz (Clarence) major decision 8-0
160  Cory Day (Iroquois) > Ryan Stencel (Lancaster) decision 4-3
170  Dylan Wojciechowski (Frontier) > Daniel Empfield (Lancaster) fall
182  Jason Frazer (Tonawanda) > Amandip Deo (Amherst) major decision 15-4
195  Mike Pataky (OP) > Gabe Lee (Starpoint) major decision 15-6
220  John Haberman (Hamburg) > Raman Singh (Amherst) major decision 10-0
285  Ryan Bitka (Amherst) > David Meyer (Starpoint) fall

Consolation Final (3rd)

 99  Travis Browning (Frontier) > Gage LaPlante (Starpoint) fall 2:54
106  Donovan Bukaczeski (Iroquois) > Kaleb Schurkus (Lancaster) fall 2:26
113  Harith Alkhalaf (SH) > Peter Gaglio (Iroquois) fall 4:01
120  Nick Barberio (Lancaster) > Alex Skowronski (EA) decision 4-3
126  Jacob Jozwiak (Iroquois) > Shane Walczyk (Eden) decision 4-2
132  Tyler Le (Cheektowaga) > Lenox Walker (Amherst) decision 9-4
138  Ryan Forrest (Hamburg) > Ather Phommatha (Pioneer) major decision 13-2
145  Quinten Burke (Clarence) > Kameron Riordan (Pioneer) fall 3:00
152  Zacori Volious (Maryvale) > Ryan Current (Iroquois) major decision 16-5
160  Matthew Mohan (Amherst) > Austin Sliwinski (Cheektowaga) SV 5-3 (1OT)
170  Corey Snyder (WS (East+West)) > Michael Roblee (Pioneer) fall 3:25
182  Blake Harlock (OP) > Nathen Prelewicz (Clarence) fall 1:53
195  Codie Scotland (Lancaster) > Austin Majewski (Maryvale) fall 3:30
220  Matt Wagner (OP) > Austin Domanowski (Cheektowaga) decision 3-1
285  Tyree Orange (Amherst) > Markeith Mingo (Cheektowaga) fall 2:41

Consolation Final (5th)

 99  Ian Howell (Clarence) > Blake Hageman (LS) fall 1:31
106  Nick Szortyka (Tonawanda) > Brenden Dellinger (WN (+East)) fall 3:00
113  Garrett Jason (Clarence) > Nagi Fadel (Lackawanna) fall 2:40
120  Mohamed Alshawi (Lackawanna) > Blake Colantino (Eden) decision 5-0
126  Nick Campanella (WS (East+West)) > Caleb Potter (OP) decision 9-4
132  Tyler Barry (Iroquois) > Joshua Fischer (Tonawanda) fall 2:55
138  Devin Jeffery (LS) > Jomar Medero Montanez (Jamestown) decision 3-1
145  Devin Collins (Hamburg) > Caleb Krantz (Clarence) fall 2:57
152  Joe Schaffer (Hamburg) > Brett Santarelli (OP) TB 2-1 (2OT)
160  Josh Oun (Pioneer) > Luciano Sciarrino (LS) fall 4:51
170  Jonathan White (Clarence) > Axel Andrews (SH) decision 4-2
182  Brandon Goodwin (Lancaster) > Ethan Tong (WS) decision 7-5
195  Marquise Carnes (Clarence) > Jon Bennett (Hamburg) fall 0:41
220  Max Flemming (Frontier) > Mackenzie Rider (Clarence) fall 1:18
285  Qadr Kitt (Lackawanna) > Austin Noel (Pioneer) fall 4:20


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (ECIC Wrestling Championships)