ECIC Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Powered by matburn®
January 18, 2013 @ Clarence High School (Clarence, New York)
January 19, 2013 @ Clarence High School (Clarence, New York)

 

Friday Night Brackets (PDF) [Preview]
Final Brackets (PDF) [Preview]

Varsity


Team Final

Clarence 260.5, Lancaster 163.5, Iroquois 156, West Seneca West 150.5, Lake Shore 145, Eden 142, Cheektowaga 104.5, Jamestown 99.5, Williamsville South 94, Tonawanda 88.5, Williamsville East 82.5, Starpoint 75, Frontier 68.5, Pioneer 66, Williamsville North 66, Orchard Park 64.5, Hamburg 64, Lackawanna 64, East Aurora 59.5, West Seneca East 57.5, Amherst 56, Alden 54, Sweet Home 51, Maryvale 47, Depew 36, Holland 9, Springville-Griffith 6

Outstanding Wrestler Award - Renaldo Rodrguez-Spencer (Cheektowaga)

Championship Final (1st)

 99 -  Tristan Almeter (Iroquois) > Dylan Arena (Clarence), FALL 3:00
106 -  Ryan Burns (Clarence) > Brendan Arena (Clarence), DEC 9-4
113 -  Abdul-Fatah Alshawai (Lackawanna) > Dan Gacek (OP), DEC 9-2
120 -  Steven Michel (Lancaster) > Kellen Devlin (Amherst), DEC 2-1
126 -  Rocco Russo (Frontier) > Andrew Lazickas (EA), TF 4:47 17-2
132 -  Renaldo Rodriguez-Spencer (Cheektowaga) > Brandon Glauber (Clarence), FALL 3:26
138 -  Danny Graham (WSE) > Pete Walsh (WSW), DEC 2-0
145 -  Eric Lewandowski (Lancaster) > Seamus Bermingham (OP), FALL 1:55
152 -  Alex Smythe (Eden) > Nate Schwab (Clarence), DEC 3-0
160 -  Jake Weber (Clarence) > Andrew Paulsen (Iroquois), MD 10-2
170 -  Jeff Kuciel (Lancaster) > Ryan Vondell (Eden), DEC 5-4
182 -  Anthony Liberatore (WS) > Travis Griner (Clarence), FALL 3:49
195 -  James Empfield (Lancaster) > Brendan Knoll (Hamburg), DEC 6-4
220 -  Steven Warthling (Tonawanda) > Briar Dils (LS), FALL 1:27
285 -  Nate Ward (Clarence) > Luke Catalano (LS), OTD 4-2 (2OT)

Consolation Final (3rd)

 99 -  Phil Calandra (Depew) > David Killian (LS), DEC 1-0
106 -  Jacob Smeader (Hamburg) > Mike Wisniewski (WSW), DEC 7-3
113 -  Mike Hearon (Iroquois) > Dillon Knoll (Hamburg), DEC 4-3
120 -  Freddy Eckles (LS) > Austin Acquard (Iroquois), DEC 3-2
126 -  Majed Mohamed (Lackawanna) > Edwin Le (Cheektowaga), DEC 2-1
132 -  Cody McGregor (Tonawanda) > Matt Kloc (Iroquois), FFT
138 -  Tim Barnard (Tonawanda) > Adam Gullo (Jamestown), DEC 12-5
145 -  Carmen Odonnell (WSW) > Miguel Rodriguez-Spencer (Cheektowaga), DEC 9-7
152 -  James McLean (Pioneer) > Mike Southwick (Jamestown), DEC 11-6
160 -  Brayden Denk (Pioneer) > Matt Bartnik (Cheektowaga), DEC 11-5
170 -  Jake Michienzi (WSW) > Zach Osmanski (WSE), OTD 3-2 (2OT)
182 -  Ryan Schalger (Clarence) > Casey Nuchereno (WS), DEC 10-4
195 -  Josh Hauiese (WSW) > Anthony Zolnowski (LS), DEC 7-0
220 -  Erik Feitshans (Alden) > Jeremy Krawczyk (WSW), DEC 3-2
285 -  Rion Elson (Starpoint) > Joe Belluz (SH), FALL 1:47

Consolation Final (5th)

 99 -  Connor Day (Iroquois) > Sawyer Overhoff (Eden), DEC 7-2
106 -  Chadd Nowak (Depew) > Matt Genau (WS), MD 10-2
106 -  Jacob Smeader (Hamburg) > Mike Wisniewski (WSW), DEC 7-3
120 -  Nate Lazickas (EA) > Russell Gattuso (Alden), DEC 3-0
126 -  Eric McEvoy (Iroquois) > Zac Kelly (WN), DEC 1-0
132 -  Tyler Arno (Clarence) > Pat Welling (Iroquois), DEC 2-0
138 -  Peter Schmitz (Eden) > Eddie Hutschenreuter (Alden), FALL 5:06
145 -  Jonah Baldwin (Eden) > Nick Scheer (EA), FALL 1:22
152 -  Cory Kostrzycki (WSW) > Joe Vokes (Amherst), MD 11-2
160 -  Jared Nowak (Eden) > Andrew Crawford (WE), FFT
170 -  Chris Willms (Starpoint) > Noah Jones (SH), FFT
182 -  Hunter Whitney (LS) > Tyler Hall (EA), DEC 9-5
195 -  Collin Willis (WE) > Richard Duermeyer (Starpoint), DEC 5-3
220 -  Bill Brady (WE) > Mike Ziolo (Lancaster), FFT
285 -  Pat Farracca (WE) > Harshdeep Mander (WN), DEC 6-3

Round 1

138 -  Jake Zaleski (WN) > Cassidy Territo (Holland), FALL 0:45

Round 2

138 -  Jake Zaleski (WN) > Jeremy Spitzberg (Maryvale), FALL 2:36

Round 3

138 -  Jake Zaleski (WN) > Mike Pantera (SH), FFT




Comments (ECIC Wrestling Championships)