6th Annual Byron-Bergen Invitational Wrestling Tournament
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
December 1, 2001 @ Byron-Bergen High School (Bergen, New York)

 

Team Champs
The Letchworth Indians won the 2001 Byron-Bergen Wrestling Invitational. Click for larger image.





Varsity

Team Final

Letchworth 169.5, North Rose-Wolcott 131.5, Medina 120, Honeoye Falls-Lima 107, East Rochester 106.5, Pembroke 101, Byron-Bergen 94, Batavia 91, Alexander 81.5, Keshequa 68.5, Greece Arcadia 57.5, York 47.5, Fillmore 33, Marshall (Rochester) 18.5

Outstanding Wrestler Award - J.R. Roberts (Medina)

Championship Final (1st)

 96  Nick Price (Pembroke) > Jared Pragle (HFL) fall 0:32
103  Jeremy Brown (Alexander) > Zack Allard (Keshequa) fall 3:56
112  James Johnson (Letchworth) > Mike Crane (Medina) fall 3:27
119  Derek Sweet (Letchworth) > Adam Galloway (Pembroke) fall 3:04
125  J.R. Roberts (Medina) > Josh Pescini (ER) major decision 13-2
130  Scott Smith (HFL) > Steve Loughlin (ER) decision 4-0
135  Chris Fronczak (Batavia) > Jason Sacco (Letchworth) fall 4:18
140  Sam Herman (BB) > Andy Smith (HFL) decision 5-2
145  Matt Root (Medina) > Will Sapienza (BB) decision 6-1
152  Tyler Streeter (BB) > Clay Johnson (Pembroke) fall 1:15
160  Stephen Cragg (ER) > Brandon Clark (York) decision 6-4
171  Pat Van Thof (ER) > Adam Shaffer (Letchworth) major decision 12-0
189  Toran Gordinier (NRW) > Joe Velez (Letchworth) fall 1:49
215  Jeremy Rippel (Alexander) > Nathan Hayes (NRW) decision 5-3 (1OT)
275  Jeremy DeCausemaker (NRW) > Frank Scimia (Alexander) decision 8-3

Consolation Final (3rd)

 96  Paul Kreuzer (Keshequa) > Joel Jarnot (BB) fall 2:04
103  Curtis Bennion (Letchworth) > Jeremy Newton (MR) fall 0:37
112  Allen Ciaramella (NRW) > Ryan Graham (Pembroke) fall 3:12
119  Tim Battaglia (Batavia) > Nate Hartway (Medina) decision 3-2
125  Brandon Sacco (Letchworth) > Jay Rosenthal (GA) fall 2:48
130  George Young (NRW) > Steve Kuszlyk (BB) decision 6-2
135  Rob Hoyt (HFL) > Rich Lewis (GA) fall 1:44
140  Nate Osborn (Letchworth) > Aaron Comins (Batavia) decision 10-6
145  Dan Hull (York) > Jake Baxter (Keshequa) decision 8-5
152  Mike Wegman (ER) > Lowell Jeffords (Keshequa) major decision 10-2
160  Brian Steves (NRW) > Nick Dekar (HFL) fall 2:57
171  Matt Turner (Batavia) > Josh Lamere (York) fall 2:53
189  Nick Hermann (Medina) > Bob Darch (Batavia) fall 2:31
215  Jim Landry (GA) > David Freeman (Fillmore) fall 4:14
275  Mike Maurer (Pembroke) > Anthony Russell (Fillmore) decision 2-0


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (6th Annual Byron-Bergen Invitational Wrestling Tournament)