★ ★ ★ ★ ★ Meet History
18th David Stewart Memorial-State Farm Wrestling Classic
January 22, 2005 @ Hornell High School (Hornell, New York)
Powered by matburn®

 

18th David Stewart Memorial-State Farm Wrestling Classic
Letchworth Indians Team Champions




Slideshow: Awards



Varsity

Team Final

Letchworth 234, Hornell 221, Bolivar-Richburg 187.5, Canisteo-Greenwood 169, Bath Haverling 151, Genesee Valley 118.5, Dansville 85, Alfred-Almond 75, Fillmore 71, Jasper-Troupsburg 60, Keshequa 58.5, Wellsville 55.5, Perry 47.5, Hammondsport 26, Avoca 9

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Dorothy Palma Memorial- Joe Hendrickson (Letchworth)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Dorothy Palma Memorial- Tony Viselli (BH)

Championship Final (1st)

 96  Kyle Ackerman (Fillmore) > Bucky Hendrickson (Letchworth) fall 1:36
103  Mike Nevinger (Letchworth) > Jason Fraser (AA) decision 4-2
112  Weston Weaver (Letchworth) > Emery Albers (BH) decision 4-2
119  Mark Guinup (JT) > Cody Hutcheson (BH) decision 2-0
125  Andrew Taylor (BR) > Josiah Gardner (Hornell) decision 5-2
130  Joe Hendrickson (Letchworth) > Andy Drake (Hornell) decision 4-0
135  Aaron Parks (Hornell) > Andrew Davis (AA) decision 4-2 (1OT)
140  Tyler Taylor (BR) > Kyle Amidon (CG) decision 9-6
145  Caleb Olcott (GV) > Dustin Pierce (BR) fall 2:55
152  Tyler Sick (Hornell) > Al Fagan (Letchworth) decision 8-3
160  Ryan Harrison (Hornell) > Rob Morris (BR) major decision 18-4
171  Tony Viselli (BH) > Devan Bertch (CG) decision 5-4 (1OT)
189  Nick Clark (CG) > Justin Stewart (BH) decision 6-4
215  William Drake (Hornell) > Nick Clark (Fillmore) fall 1:38
275  Ryan Turner (CG) > Drew Inzinna (Dansville) fall 5:44

Consolation Final (3rd)

 96  Billy Crowe (BH) > Ethan Lamphier (Wellsville) fall 4:34
103  Matt Kreuzer (Keshequa) > Chris Rauber (CG) fall 0:58
112  Robert Comer (AA) > Mitch Fanton (Wellsville) decision 9-3
119  Justin Walker (Dansville) > Mike Sortore (BR) decision 9-2
125  Nick Sylor (Fillmore) > Jeff Robbins (GV) decision 5-0
130  Paul Kreuzer (Keshequa) > Daniel McGillivray (GV) forfeit
135  Matt Hendrickson (Letchworth) > Dennis Adams (BR) fall 2:39
140  Derrick Nadjadi (BH) > Scott Ray (Hornell) decision 1-0 (1OT)
145  Dustin Saltsman (BH) > Jeremy Smith (CG) forfeit
152  Travis Lana (Dansville) > Chris Green (GV) decision 4-0
160  Dan Fabiny (Wellsville) > Geoff Myers (Letchworth) forfeit
171  Derrick Dorvit (BR) > Chris Waite (GV) decision 10-3
189  Nick Covert (BR) > Derrick Miller (Letchworth) forfeit
215  Josh Rouse (CG) > Camden Barber (Letchworth) major decision 10-0

Consolation Final (5th)

 96  Joe Sirianni (Hornell) > J.R. Emo (AA) decision 10-4
103  Kevin McAllister (Hornell) > Shawn Biddle (GV) fall 0:51
112  Jim Ray (Hornell) > Justin Cowell (BR) technical fall 15-0
119  Zach Amidon (CG) > Sean Sickles (Perry) RULE
125  Josh Nichols (Letchworth) > Dustin Creighton (BH) forfeit
130  Matt Appleby (BR) > Brent Nadjadi (BH) decision 5-2
135  Jeremy Newell (JT) > Darcy Vanderwerken (Dansville) RULE
140  Dustin Shearing (Letchworth) > Kalin Barnes (Perry) forfeit
145  Ryan Dieter (Hornell) > Chris Hadley (JT) decision 13-8
152  Joe Orr (Hammondsport) > Travis Dorvit (BR) fall 0:40
160  Scott Sliker (Dansville) > Dan Leitten (Perry) forfeit
171  Dan Rosemier (Hornell) > James Lathrop (Letchworth) fall 3:30
189  Matt Sturtevant (Fillmore) > Ben Rice (Perry) RULE
215  Brian Harrison (AA) > Kenny Scott (BR) fall 0:45
275  Corey Hills (Wellsville) > Rocky Drew (Hornell) fall 2:14


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (18th David Stewart Memorial-State Farm Wrestling Classic)