★ ★ ★ ★ ★ Meet History
47th Annual Teike/Bernabi Wrestling Tournament
December 27, 2012 - December 28, 2012 @ Spencerport High School (Spencerport, New York)
Powered by matburn®

 

2012 Teike-Bernabi Tournament Team Champions - Shen
Photo by Bob Baldino - r1baldino@aol.com


Slideshow: Awards



Slideshow: Finals




Varsity

Team Final

Shenendehowa 404, Clarence 325.5, Spencerport 289.5, Johnson City 263.5, Lockport 236, Lancaster 202.5, Gouverneur 182, Cheektowaga 144.5, Rush-Henrietta 140.5, St. Joseph's 129, Gates Chili 79.5

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Anthony Orefice (Lockport)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Nick Kelley (Shenendehowa)

Place Winners

126 4. Angel Leon (SJ)
    4. Jordan Maynard (Shenendehowa)

Championship Final (1st)

 99  Garrett Baugher (SJ) > Dylan Arena (Clarence) fall 0:17
106  Jonathan Haas (Spencerport) > Ryan Burns (Clarence) decision 7-2
113  Anthony Orefice (Lockport) > Dillon Stowell (Gouverneur) decision 7-1
120  Steven Michel (Lancaster) > Kevin Parker (Shenendehowa) fall 1:15
126  Brandan Glauber (Clarence) > Edwin Le (Cheektowaga) decision 3-0
132  Renaldo Rodriguez-Spencer (Cheektowaga) > Jesse Porter (Shenendehowa) decision 9-3
138  Nick Kelley (Shenendehowa) > Eric Lewandowski (Lancaster) fall 3:20
145  David Almaviva (Shenendehowa) > Jose Pagan (Lockport) decision 8-2
152  Zach Joseph (Shenendehowa) > Nate Schwab (Clarence) decision 6-2
160  Jake Weber (Clarence) > Conner Halladay (JC) decision 4-3
170  Ali Hashimee (Shenendehowa) > Greg Kleinsmith (JC) fall 3:11
182  Trent Egenlauf (Spencerport) > Justin Noble (Shenendehowa) fall 1:59
195  Reggie Williams (JC) > Collin Pittman (Spencerport) decision 9-7
220  Marshall Taylor (Lockport) > Nikola Cejic (JC) fall 1:06

Consolation Final (3rd)

 99  Thomas Michel (Lancaster) > Derek St. James (GC) decision 4-2 (1OT)
106  Isaiah Colgan (JC) > Brendan Arena (Clarence) major decision 11-2
113  Corey Ali (Shenendehowa) > Tyler Hartinger (Lancaster) decision 4-0
120  Kevin Palmeri (RH) > Jacob Morley (GC) fall 1:55
126  DOUBLE FFT
132  Zach Ayen (Gouverneur) > Sam Giovino (GC) decision 7-2
138  Nick Bidwell (JC) > Travis Berube (SJ) fall 2:47
145  Miguel Rodriguez-Spencer (Cheektowaga) > Ryan Nicholas (Clarence) decision 7-4
152  Erich Ensslin (GC) > Conor Klein (RH) forfeit
160  Chris Nacarrato (Shenendehowa) > Matthew Bartnik (Cheektowaga) decision 7-1
170  Josh Goodman (GC) > Pat Spoth (Clarence) fall 3:21
182  Dontre Collins (RH) > Michael Daskavitz (Lockport) fall 2:54
195  Hunter Ayen (Gouverneur) > James Empfield (Lancaster) fall 2:21
220  Vitale Gurman (Spencerport) > Michael Ziolo (Lancaster) fall 3:18
285  Marcelus Hinton (Lockport) > Jacob Brooks (Shenendehowa) fall 2:07


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (47th Annual Teike/Bernabi Wrestling Tournament)