★ ★ ★ ★ ★ Meet History
30th Annual Southern Tier Wrestling Officials Association (STWOA) Tournament
December 18, 2015 - December 19, 2015 @ Salamanca Central High School (Salamanca, New York)
Powered by matburn®

 




Varsity

Team Final

Olean 219, Falconer 180, Wayne 175.5, Maple Grove 146, Warren [PA] 143, Hamburg 140, Fredonia 127, Randolph 104, Gowanda 85, Chautauqua Lake 84.5, Jamestown 67.5, Eden 66.5, Tonawanda 57.5, Cattaraugus-Little Valley/Pine Valley 56.5, Dunkirk/Silver Creek 49, Canisius 35, Southwestern 18, Salamanca 5

Outstanding Wrestler Award - Matt Caccamise (Wayne)

Championship Final (1st)

 99  Marcus Evans (Randolph) > Will Smeader (Hamburg) decision 9-7
106  Sam Sparacino (Tonawanda) > Jack Lestrange (Wayne) fall 1:04
113  Matt Caccamise (Wayne) > Shane Hetrick (MG) decision 4-0
120  Ryan Hetrick (MG) > Jacob Bartlett (Olean) fall 5:12
126  Joey Sliwoski (Wayne) > Jacob Page (Eden) major decision 9-0
138  Bradley Bihler (MG) > Jacob Engstrom (Warren) decision 8-1
145  Dylan Ingrao (Falconer) > Jordan Kayes (Olean) decision 6-4
152  Zach Bierfeldt (Olean) > Sawyer Overhoff (Eden) major decision 9-0
160  Dakota Gardner (Fredonia) > Jacob Smeader (Hamburg) forfeit
170  Dillon Knoll (Hamburg) > Dante Mastrangelo (Hamburg) decision 5-1
182  Jacob Peru (Falconer) > Derek Reagle (Warren) major decision 8-0
195  Jordan McLaughlin (Olean) > Stephen Crone (Warren) decision 5-3
220  Zach Spears (Olean) > Nick Galusha (Wayne) decision 6-0
285  Shawn Williams (Olean) > Nick Jones (DSC) decision 6-4

Consolation Final (3rd)

 99  Ryan Forrest (Hamburg) > Zach Phillips (Gowanda) decision 6-2
106  Jimmy Kramer (Warren) > Taureece Jackson (Olean) forfeit
113  A.J. Putt (MG) > Zach Braddell (Tonawanda) decision 3-1
120  Nick Yankloski (Wayne) > Dakota Parkhurst (Randolph) decision 5-2
126  Shane Pancio (Olean) > David Poff (Gowanda) decision 4-2
132  Connor Lawson (Wayne) > Mike Raynor (Falconer) decision 6-3
138  Cameron Page (Falconer) > Josh Bukowski (Tonawanda) decision 2-1
145  Nick Desimone (Warren) > Jacob Samuelson (Jamestown) decision 11-4
152  Scott Green (Falconer) > Dan Torres (Falconer) fall 4:30
160  Trevor Micek (MG) > Zak Trim (MG) decision 3-2
170  Chris Hammond (Gowanda) > Pat Walsh (Olean) decision 3-1
182  Brandyn Whitacre (Jamestown) > Brody Nolan (MG) decision 13-9
195  Mitchell Sanberg (MG) > Shane Deleo (Gowanda) decision 5-1
220  Seth Abbey (Falconer) > Charlie Valone (Gowanda) fall 4:03
285  Justin Dickinson (CLVPV) > Noah Person (Randolph) fall 1:23

Consolation Final (5th)

 99  Alex Overhoff (Eden) > Jacob Payne (Falconer) fall 4:59
106  Brandon Wallace (Fredonia) > Dalton Gardner (Fredonia) forfeit
113  Seth MacTavish (Jamestown) > Jake Fankhouser (Warren) major decision 10-0
120  Matt Evans (Randolph) > Ben McKelvey (Fredonia) major decision 13-1
126  Bailey Winslow (Warren) > Kyrill Calkins (Hamburg) decision 13-9
132  Owen Balas (Warren) > Grant Fox (Olean) decision 14-8
138  Billy Seiders (DSC) > Giuseppe Hoose (Southwestern) decision 6-5
145  Jesse Jones (Wayne) > Roger Dejesus (Fredonia) decision 6-0
152  Keegan Belleisle (Olean) > Kenny Pisa (DSC) decision 4-1
160  Dylan Rhinehart (CLVPV) > Armando Arce (CL) decision 3-1
170  Caleb Wares (CLVPV) > Dylan Gross (CL) fall 1:30
182  Jack Freischlag (Wayne) > T.J. Glascott (Canisius) decision 7-0
195  Nick Gloff (Fredonia) > Ben Hvizdzak (Randolph) fall 2:49
220  Ryan Fisk (Fredonia) > Noah Turzillo (Jamestown) fall 5:32
285  Dylan Halas (Fredonia) > Dillon Huck (Falconer) decision 7-0


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (30th Annual Southern Tier Wrestling Officials Association (STWOA) Tournament)