|
ArmDrag.com is looking for volunteers to help populate the Archives.
We're not only looking for results, but tournament brackets, photos, and
articles as well. Many college and public libraries have microform copies
of complete newspapers dating back over 100 years. In them, you can find
lots of wrestling results. If you enjoy doing research, and you have some time,
make a trip to the library and check it out. Ask a librarian how to get
started and how to print out the articles that you find.
|
Genesee Valley Tournament
Varsity Wrestling Tournament
@ Geneseo High School
Friday & Saturday,
January 4-5, 1991
Team Final
1. Newark Reds ................................ 199.5 points
2. Addison Knights ............................ 186
3. Elmira Soutshide Hornets-IV ................ 169.5
4. Warsaw Tigers .............................. 155
5. Rush-Henrietta Royal Comets ................ 153.5
6. Marion Black Knights ....................... 148.5
7. Pavilion Golden Gophers .................... 127.5
8. North Rose-Wolcott Cougars ................. 120.5
9. Alexander Trojans .......................... 114
10. Byron-Bergen Bees .......................... 112
11. Red Creek Rams ............................. 108
12. Sodus Spartans ............................. 104.5
13. York Golden Knights ........................ 102.5
14. Letchworth Indians ......................... 96
15. Webster Warriors ........................... 93
16. Dansville Mustangs ......................... 89
17. Dundee Scotsmen ............................ 87
Holley Hawks ............................... 87
19. Jasper-Troupsburg Wildcats ................. 73.5
20. Geneseo Blue Devils ........................ 73
21. Lyndonville Tigers ......................... 66.5
22. Haverling Rams ............................. 61
23. Bolivar .................................... 59.5
24. Kendall Eagles ............................. 55.5
25. Pittsford Panthers ......................... 44.5
26. Portville Panthers ......................... 41
27. Avoca Tigers ............................... 40
28. Honeoye Falls-Lima Cougars ................. 32
29. Attica Blue Devils ......................... 26
30. Batavia Notre Dame Fighting Irish .......... 21
31. Northstar Knights .......................... 0
Outstanding Wrestler Award - Tim Herman
(B-B)
Aggregate Pin Award - Kevin Elston
(ES), five pins
Individual Final
91 pounds:
1st. Jeff Reese (ES) d. Tim
Hollister (R-H), 15-3
3rd. Brian Schaal (Alexander)
98 pounds:
1st. Jeff Linder (Webster) d.
J.J. Romano (Lyndonville), 8-5
3rd. Brian Jines (Letchworth)
105 pounds:
1st. Brian Smith (Webster) d.
Jason Sutton (Newark), 13-5
3rd. Jeff Cooper (Holley)
112 pounds:
1st. Dan Beaumont (Letchworth) d.
Tim Steingass (Newark), 5-2
3rd. Corey Irvine (J-T)
119 pounds:
1st. Robert Farnsworth (Newark) d.
Chris Lindsey (Sodus), 21-7
3rd. James Friello (R-H)
126 pounds:
1st. Tim Herman (B-B) d.
Pete Friello (R-H), 10-0
3rd. Shannon Davies (Warsaw)
132 pounds:
1st. Mike McIntyre (RC) d.
Charlie Painter, 3rd criteria
3rd. Dan Casher (NR-W)
138 pounds:
1st. Kurt Laird (Sodus) won by
dflt. over Todd Miller (Marion)
3rd. Chris
Kreiley (Dansville)
145 pounds:
1st. Wade Marriott (Kendall) d.
Todd Montondo (Sodus), 5-3
3rd. Bruce Wall (NR-W)
155 pounds:
1st. Mark Johnson (Newark) p.
Ryan Benjamin (ES), 3:24
3rd. Frank Distasio (Holley)
167 pounds:
1st. Matt Smith (Addison) t.f.
Todd McRae (R-H), 3:51
3rd. Ryan Emo (Haverling)
177 pounds:
1st. Kevin Elston (ESS) p.
Andy Englert (York), 2:58
3rd. Pedro Roman (RC)
215 pounds:
1st. Gary Robb (Warsaw) d.
Kevin Baker (Pavilion), 7-0
3rd. Jason Jarvis (Geneseo)
250 pounds:
1st. Jack Fisher (Newark) d.
James Watson (Dundee), 5-1
3rd. Don Head (Attica)
Herman victorious again
Batavia Daily
News
September 19, 2004
GENESEO -
Tim Herman's list of wrestling
accomplishments just continue to grow.
The Byron-Bergen
senior added two more trophies to his collection while becoming the
first four-time champion at the Genesee Valley Wrestling Tournament
Saturday at Geneseo High School.
Herman decisioned
Rush-Henrietta's Pete Friello 10-0
at 126 pounds to bring home his fourth tournament title and second
straight most outstanding wrestler award.
Three other area
wrestlers - Letchworth's Dan Beaumont,
Kendall's Wade Marriott, and
Warsaw's Gary Robb, also brought
home first place trophies while Newark finished finished first in the
team competition with 199.5 points.
A total of 10 area
teams help comprise the 31-team field. Warsaw led the way in the team
competition by finishing fourth.
Beaumont scored a
5-2 win over Newark's Tim Steingass
at 112, Marriott downed Todd Montado
of Sodus 5-3 at 145, and Robb defeated Pavilion's Kevin Baker
7-0 at 215.
Lyndonville's
J.J. Romano lost an 8-5 decision
to Webster's Jeff Linder in the
finals at 98.
Alexander's
Brian Schaal (91), Holley's Jeff
Cooper (105), Warsaw's Shannon
Davies (126), Holley's Frank
Distasio (155) and Attica's Don
Head (252) all finished third.
Pavilion's
Ron Powell (145) and Byron-Bergen's
John Kuszlyk (167) and Mike
Nixon (250) both finished fourth.
|