|
ArmDrag.com is looking for volunteers to help populate the Archives.
We're not only looking for results, but tournament brackets, photos, and
articles as well. Many college and public libraries have microform copies
of complete newspapers dating back over 100 years. In them, you can find
lots of wrestling results. If you enjoy doing research, and you have some time,
make a trip to the library and check it out. Ask a librarian how to get
started and how to print out the articles that you find.
|
Eastern States Classic
Varsity Wrestling Tournament
@ Orange County Community College
January 16-17, 2004
Team Final
1. Valley Central (VC) .................. 217.5 points
2. Islip (I) ............................ 172.5
3.
Wayne Eagles
(W) ..................... 158.5
4. Danbury, Conn. (DAN) ................. 146.5
5. Minisink Valley (MV) ................. 144.5
6. Tyrone (TY) .......................... 133.5
7. Niagara Falls (NF) ................... 125
8. Massapequa (MASS) .................... 120.5
9. Peru (P) ............................. 110.5
10. Monroe-Woodbury (M-W) ................ 104.5
11. Lasalle (LAS) ........................ 101.5
12. St. John Vianney (SJV) ............... 100.5
13. Chaminade (CHAM) ..................... 92.5
14. Wallkill (WALL) ...................... 90.5
15. MacArthur (MAC) ...................... 87.5
16. Upper Darby, Pa. (UD) ................ 86.5
17. Octorara, Pa. (O) .................... 85.5
18. Harpursville (HARP) .................. 81
19. Hayfield, Va. (HAY) .................. 80
20. Newburgh Free Academy (NFA) .......... 78
21. Colonie (COL) ........................ 75.5
22. Westfield, Va. (WEST) ................ 68
23. Newton, N.J. (NEW) ................... 67.5
24. St. Augustine, N.J. (SAP) ............ 64
25. Ludlow, Mass. (LUD) .................. 54
26. Farmingdale (F) ...................... 53
27. Middletown (MID) ..................... 48.5
28. Port Jervis (PJ) ..................... 48.5
29. Downingtown East, Pa. (DE) ........... 48
30. Washingtonville (WASH) ............... 46.5
31. Greene (G) ........................... 39
32. p.e Bush (PB) ....................... 39
33. Glens Falls (GF) ..................... 38
34. Nanuet (NAN) ......................... 34
35. Cornwall (CORN) ...................... 33
36. East Ramapo (ER) ..................... 31
37. Monticello (MONT) .................... 23.5
Individual Final
96 –
Josh Madison
(LAS) d. Mike D'Amato
(WALL), 8-7
103 –
Lou Ruggirello
(VC) p.
Dave Silvestri
(DAN), :45
112 – Steve Valastro
(VC) d.
Ronnie Mills
(HAY), 6-3
119 –
Darrell Ford
(MV) d.
Morgan Remillard
(P), 10-6
125 –
Phil Szumlaski
(NFA) p.
Joe Wilson
(M-W), 3:16
130 –
Anthony Castro
(SJV) p.
Zac Mills
(WALL), 4:38
135 –
Thadd Westley
(TY) d.
Nathan Patterson
(W), 6-0
140 –
Mike Roberts
(COL) d. Mike Patrovich
(I), 12-6
145 –
Josh Eagan
(NF) d.
Mike Letts
(O), 8-4
152 –
Johnny Villanveva
(HAY) p.
Brice Mertiff
(TY), 2:00
160 –
Dave McCarthy
(LAS) d.
Max Rock
(P), 6-4
171 –
Ricky Scott
(VC) d.
Matt Tricarico
(DAN), 12-4
189 –
Tom Lanzilotta
(MASS) d.
Alex Clair
(VC), 5-3
215 –
Nick Strange
(NF) d.
Mike Walker
(NEW), 5-3
275 –
Terry Tate
(TY) d.
Justin Tougas
(GF), 9-3
Consolation Final (3rd/4th)
96 –
Steve Singely
(WAY) d.
Matt Lewis
UD), 11-7
103 –
Steve Delorenzo
(MAC) d.
Jon Bonanno
(MASS), 6-3
112 –
Joe Mauro
(LAS) p.
Kris Camarada
(I), 5:03
119 –
Sean Bauer
(VC) won by fft. over
Tom Magnani
(I)
125 –
Scott Prutzman
(VC) p.
Josh Patterson
(W), 4:14
130 –
Nate Baum
(WAY) d.
Mike Rudden
(I), 3-0
135 –
Chris Wade
(I) d.
Kyle Fried
(M-W), 8-6
140 –
Sean Sposa
(WEST) d.
Marc Thomas
(NF), 7-4
145 –
Jon Bonilla-Bowman
(ER) d.
Carlo Ferrandino
(COL), 13-5
152 –
Nakule Bethay
(F) d.
Philip Moore
(HARP), 16-3
160 –
Neil Franciotti
(CHAM) d. Troy Hansen
(MV), 4-2
171 –
Joe Zaso
(WAY) d.
Joe Zippilli
(WASH), 3-2
189 –
Rich Letts
(O) d.
Matt Andricut
(MV), 3-2
215 –
Neal Yntema
(MV) p. Dan Bittner
(MASS), :42
275 -
Frank McGrath
(SAP) d.
Timmy Ferreira
(DAN), 3-0
Consolation Final (5th/6th)
96 –
Juan Bruno
(MID) won by fft. over
Tyler Howe
(DAN)
103 –
Matt Fortunato
(F) d. T.J. Albright
(TY), 2-0
112 –
Matt Myers
(MAC) d.
Nate Warner
(HARP), 9-2
119 –
Andy Franco
(M-W) d.
Jesse Joy
(PB), 11-0
125 –
Chris Grill
(UD) d.
Paul Barrus
(LUD), 10-1
130 –
Chris Cartwright
(NFA) d.
Paul Girafalco
(DE), 8-3
135 –
Joe Millett
(P) d.
Shabazz Bailey
(VC), 5-0
140 –
Tommy Timothy
(HAT) d. Chris Nabinger
(HARP), 4-3
145 –
Joe Leone
(SAP) d.
Matt Hart
(P), 6-2
152 –
Ed Loscalzo
(MAC) d.
Charlie Ashker
(NF), 7-2
160 –
Ben Herrick
(CORN) d.
Dusty Greer
(PB), 7-4
171 –
Matt Giunta
(I) won by fft. over
Brian Scher
(MAC)
189 – Chris Swensen
(SJV) d.
Jim Kenny
(CHAM), 4-2
215 –
Pete Jackson
(WALL) d.
Bill Kent
(UD), 3-2
275 –
A.J. Haak
(WAY) d.
John Brunetti
(CHAM), 3-0
|