★ ★ ★ ★ ★ Meet History
8th Annual Genesee Valley Wrestling Tournament
January 6, 1978 - January 7, 1978 @ Geneseo Central School (Geneseo, New York)
Powered by matburn®

 

16-Team Genesee Valley Holiday Tournament Trophy Winners
Keshequa place winners: John Gagner, Brian Bailey, Jeff Forrest, Joe Coon. SOURCE: The Nunda News, Thursday, February 16, 1978. Click for larger image.





Varsity

Team Final

Marion 180.5, Madison (Rochester) 155, York 149.5, Salamanca 149, Geneseo 141, Le Roy 132.5, Sodus 96, Avon 92.5, Dansville 79, Keshequa 75.5, Lyndonville 71, Bath Haverling 69.5, Alexander 62, Pembroke 61.5, Dundee 53, Rush-Henrietta Roth 41

Outstanding Wrestler Award - Kevin Richard (Geneseo)

Championship Final (1st)

 91  David Gastreau (Sodus) > Dana Richard (Geneseo) decision 5-2
 98  Terry Conner (RHR) > Silas Ussery (MR) decision 6-1 (1OT)
105  Mark Passage (Alexander) > Jerome Taylor (MR) major decision 11-0
112  Kevin Richard (Geneseo) > Mike LoPresto (Salamanca) fall 3:59
119  Darrell Leslie (MR) > Al Pulcini (Marion) decision 4-3
126  Paul Richard (Geneseo) > David Vasciannie (York) fall 5:00
132  Marcus Phillips (Avon) > Sam Swearingen (York) decision 4-2
138  Chip Hendrickson (York) > Dan Dry (Salamanca) decision 4-2
145  Todd Read (York) > Mark MacGregor (LR) major decision 10-2
155  Dan Ciolek (Salamanca) > Dale Brazie (BH) fall 4:23
167  Jeff Baroody (BH) > Gary VanKouwenberg (Marion) decision 4-2
177  Bob Jones (Marion) > Kevin Bornheimer (Sodus) fall 5:42
215  Marty Redeye (Salamanca) > Green (MR) decision 9-3
250  Jeff Forrest (Keshequa) > Peter Lee (Salamanca) fall 1:49

Consolation Final (3rd)

 91  Brent Bushart (Marion) > Pete Loftus (LR) decision 3-2 (1OT)
 98  Tim Mowry (LR) > Kevin DeRidder (Marion) decision 4-1
105  Payson Snyder (BH) > Rob Difranco (Geneseo) decision 7-4
112  Jeff Schirmer (York) > Jeff DeRidder (Marion) decision 4-3
119  Tom Thurston (Sodus) > Randy Roffe (York) decision 7-3
126  Todd Eddy (Alexander) > Sam Sarkis (MR) decision 6-4
132  Al Graham (Pembroke) > Mike Traxler (LR) decision 3-2
138  Stan Olevnik (Dundee) > Scott Fisher (Pembroke) major decision 11-3
145  Shawn Hughes (Geneseo) > Randy Brasfield (Lyndonville) fall 0:41
155  Nick DiCesare (Marion) > Bill Baker (LR) major decision 9-1
167  Joe DiFrancisco (LR) > Dave Balkum (MR) fall 4:18
177  Dave Hoag (Dansville) > Bert Damery (Lyndonville) decision 9-2
215  Brian Bailey (Keshequa) > Vince McKeown (Avon) fall 2:50
250  Tim Ginett (Marion) > Henry Hood (MR) decision 3-0

Consolation Final (5th)

 91  Van Schirmer (York) > Dean Cooke (Dundee) decision 6-0
 98  Ted Williams (Sodus) > Steve Infantino (Dansville) decision 6-1
105  Doug Hendrickson (York) > George Bryant (Salamanca) fall 4:26
112  Andy Vonglis (Avon) > Woral (Dundee) decision
119  Calvin Switzer (Dundee) > Ron Large (Lyndonville) decision 7-2
126  Dave Damery (Lyndonville) > Chris Phillips (Avon) forfeit
132  Jon Neal (Lyndonville) > Paul Fisher (Marion) decision 4-3
138  Kavarski (LR) > Joe Coon (Keshequa) decision 2-1 (1OT)
145  Jason Bowers (Avon) > Darrell Kelsey (Alexander) major decision 10-1
155  Pastwaite (MR) > Steve VanHeusen (Dundee) default
167  Jon Erwin (Geneseo) > John Gagner (Keshequa) decision 4-0
177  Dave Rumfola (LR) > Ron Mullen (Pembroke) fall 2:10
215  Mike DeCann (Marion) > Gerry Ashley (Dansville) forfeit
250  Marty Stavish (Dansville) > Lon Wilson (LR) fall 0:31


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (8th Annual Genesee Valley Wrestling Tournament)