★ ★ ★ ★ ★ Meet History
56th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships
February 23, 2018 - February 24, 2018 @ Times Union Center (Albany, New York)
Powered by matburn®

 

2018 NYSPHSAA Wrestling Championships
The singing of the national anthem at the 2018 NYSPHSAA Wrestling Championships. Shared by Skip Dickstein. Click for larger image. [MORE PICS]




Slideshow: Section VI Team





Varsity | Division I

Teams

Amherst, Amityville, Archbishop Stepinac, Arlington, Averill Park, Ballston Spa, Bellmore JFK, Brewster, Brockport, Brooklyn Tech, Burnt Hills, Central Square, Chaminade, Chenango Forks, Christian Brothers Academy/Jamesville-Dewitt, Churchville-Chili, Clarence, Clarkstown North, Clarkstown South, Columbia, Commack, Copiague, Corning, Cornwall, Curtis, East Meadow, East Ramapo, Eastchester, Eastport-South Manor, Elmira, Fairport, Farmingdale, Fox Lane, Freeport, Frontier, Fulton, Grand Island, Grand Street Campus, Half Hollow Hills - East, Half Hollow Hills - West, Harrison, Hauppauge, Hilton, Holy Trinity, Horace Greeley, Horseheads, Indian River, Iona Prep, Irondequoit, Islip, James Madison (Brooklyn), John Glenn, John Jay (Cross River), John Jay (East Fishkill), Kings Park, Lancaster, Levittown Division, Lockport, Long Beach, Mamaroneck, Manhasset, Maspeth, Massapequa, Mepham, Middletown, Midwood, Minisink Valley, Monroe-Woodbury, Monsignor Farrell, Mount Vernon, New Rochelle, New Utrecht, Newark Valley, Newburgh, Niagara Falls, Niagara Wheatfield, Niskayuna, North Babylon, North Rockland, North Tonawanda, Northport, Ossining, Oswego, Patchogue-Medford, Penfield, Pine Bush, Pittsford, Plainedge, Port Chester, Port Washington, Queensbury, Rocky Point, Rome, Roosevelt, Roy C. Ketcham, Rush-Henrietta, Sachem East, Sachem North, Saratoga Springs, Sayville, Schenectady, Sewanhaka East, Shenendehowa, Smithtown West, South Glens Falls, South Side, Spencerport, St. Anthony's, St. Francis, Syosset, Syracuse, Tottenville, Uniondale, Valley Central, Victor, Wallkill, Wantagh, Ward Melville, Webster Schroeder, West Genesee, Westhampton Beach, William C. Bryant, Williamsville North, Yorktown

Region Final

Section XI 244, Section VIII 214, Section V 173, Section I 169.5, Section VI 144, Section II 118, Section IX 80, Section III 76.5, CHSAA 75, Section IV 64.5, PSAL 37, Section X 0

Outstanding Wrestler Award - Jacori Teemer (LB/Section VIII)

Championship Final (1st)

 99  Stevo Poulin (Shenendehowa/Section II) > Chase Liardi (Massapequa/Section VIII) decision 6-1
106  Terry Adams (MF/CHSAA) > Jayden Scott (RH/Section V) decision 3-2
113  Greg Diakomihalis (Hilton/Section V) > Dylan Ryder (HHHW/Section XI) UTB 3-2
120  Zach Redding (ESM/Section XI) > Anthony Sciotto (RP/Section XI) decision 9-6
126  Adam Busiello (ESM/Section XI) > Justin McDougald (NW/Section VI) fall 3:00
132  Willie McDougald (NF/Section VI) > Justin Vines (Wantagh/Section VIII) UTB 3-2
138  Chris Gomez (PM/Section XI) > Anthony Sobotker (NB/Section XI) decision 11-9
145  Frankie Gissendanner (Penfield/Section V) > Kiernan Shanahan (Shenendehowa/Section II) decision 7-6
152  Jacori Teemer (LB/Section VIII) > Matt Grippi (FL/Section I) decision 8-2
160  Jake Silverstein (Hauppauge/Section XI) > Christopher Barker (Fairport/Section V) decision 9-2
170  Grant Cuomo (Brewster/Section I) > Tyler Barnes (BS/Section II) decision 13-10
182  Jake Logan (NR/Section I) > Jacob Ferreira (HG/Section I) decision 5-3
195  Jonathan Loew (Wantagh/Section VIII) > Jhordyn Innocent (ER/Section I) fall 1:14
220  Elijah Rodriguez (LB/Section VIII) > Halil Gecaj (JJCR/Section I) fall 5:19
285  Deonte Wilson (Amityville/Section XI) > Joey Slackman (Commack/Section XI) decision 5-1

Consolation Final (3rd)

 99  Luke Smith (Hauppauge/Section XI) > Matthew Schreiber (HG/Section I) decision 5-2
106  Matt Griffin (CBAJD/Section III) > Josiah Encarnacion (Wantagh/Section VIII) decision 4-2
113  Logan Sciotto (RP/Section XI) > Sean Carter (NB/Section XI) TB 3-2 (2OT)
120  Marco Vespa (MW/Section IX) > Devin Woodworth (Horseheads/Section IV) decision 4-0
126  Tyler Kellison (CBAJD/Section III) > Michael Gonyea (Columbia/Section II) decision 7-3
132  Rafael Lievano (WM/Section XI) > Lee Mauras (Freeport/Section VIII) decision 9-7
138  Colin Realbuto (IP/CHSAA) > Garrett Bauer (CBAJD/Section III) decision 9-4
145  Warren McDougald (NW/Section VI) > Troy Ferris (Brockport/Section V) decision 9-7
152  Cooper Kropman (Penfield/Section V) > Corey Connolly (RP/Section XI) decision 4-0
160  Demitreus Henry (GSC/PSAL) > Moore (LD/Section VIII) decision 9-6
170  David Miele-Estrella (NB/Section XI) > Matt Rogers (Wantagh/Section VIII) decision 3-0
182  Sam Deprez (Hilton/Section V) > Jake Cook (BS/Section II) major decision 12-0
195  Johnny Santos (FL/Section I) > Dan Shafran (BJFK/Section VIII) decision 3-2
220  Joseph Andreessen (Lancaster/Section VI) > Maguire Horl (SA/CHSAA) decision 3-2
285  Trentyn Rupert (NV/Section IV) > Tim Nagosky (SW/Section XI) fall 3:43

Consolation Final (5th)

 99  Rocco Camillaci (Hilton/Section V) > Thomas Diresta (KP/Section XI) major decision 14-4
106  Ivan Garcia (PC/Section I) > Greg Fischer (Newburgh/Section IX) major decision 10-2
113  Dylan Earl (MW/Section IX) > Parker Rozler (Lancaster/Section VI) fall 4:34
120  Nick Tanuzzo (Manhasset/Section VIII) > Dan Gibson (PW/Section IX) decision 4-3
126  Eli Sims (RH/Section V) > Chase Daudelin (Corning/Section IV) decision 4-3
132  Chris Esposito (Northport/Section XI) > Alex Samson (Victor/Section V) decision 5-3
138  Joe Simons (Farmingdale/Section VIII) > Ty Raines (CC/Section V) fall 1:57
145  Kyle Mosher (SS/Section VIII) > Ryan Burgbacher (PM/Section XI) decision 7-0
152  Anthony Dushaj (HHHW/Section XI) > Michael Marcy (HT/CHSAA) decision 4-1
160  Aaron Wolk (HG/Section I) > Shawn Regan (EM/Section VIII) fall 4:17
170  Chris Eames (Horseheads/Section IV) > Derek Wojciechowski (Frontier/Section VI) fall 1:42
182  Joe Franzese (JG/Section XI) > Liam McIntyre (WB/Section XI) decision 8-3
195  Nathan Bauland (Sayville/Section XI) > Maxx DeCapua (Newburgh/Section IX) decision 4-1
220  Leo Rabinovich (Tottenville/PSAL) > Will Leonard (Cornwall/Section IX) major decision 11-3
285  Calik Kennedy (Amherst/Section VI) > Spencer Pisaneschi (Rome/Section III) decision 5-0


Varsity | Division II

Teams

Adirondack, Akron-Alden, Alexander, Alfred-Almond, Ardsley/Dobbs Ferry, Attica/Batavia, AuSable Valley, Bainbridge-Guilford/Afton/Harpursville, Bayport-Blue Point, Beekmantown, Bronx Studio, Caledonia-Mumford, Camden, Canastota, Canisteo-Greenwood, Canton, Carle Place/Wheatley, Cato-Meridian, Catskill, Center Moriches, Central Valley, Chautauqua Lake, Cheektowaga, Chittenango, Clarke, Cobleskill-Richmondville, Cohoes, Cold Spring Harbor, Collegiate, Copenhagen, Dalton, Dansville, Duanesburg, Eagle, East Aurora, Edgemont, Falconer, Fredonia, Galway, Gouverneur, Greenville, Groton, Hackley, Hadley-Luzerne-Lake George, Hannibal, Hastings, Highland, Holland Patent/Saquoit Valley, Honeoye Falls-Lima, Hoosick Falls, Horace Mann, Hornell, Iroquois, Irvington, Keshequa, Lackawanna, Lansing, Letchworth, Livonia/Wayland-Cohocton, Locust Valley, Lowville, Malone, Maple Grove, Maple Hill, Marcellus, Mattituck, Mechanicville-Stillwater, Mexico, Mount Sinai, New Hartford, New Paltz, Newfane, Northern Adirondack, Norwich, Ogdensburg, Olean, Oneonta, Onondaga/Tully, Onteora, Our Lady of Lourdes, Oxford, Oyster Bay, Palmyra-Macedon, Pawling, Pearl River, Perry, Peru, Petrides, Phoenix, Pioneer, Pleasantville, Port Byron, Port Jefferson, Port Jervis, Putnam Valley, Randolph, Ravena-Coeymans-Selkirk, Red Hook, Riverdale-Kingsbridge, Rondout Valley, Salem/Cambridge, Saranac, Schoharie, Schuylerville, Seaford, Shoreham-Wading River, South Jefferson/Sandy Creek, South Seneca, Southwestern, Spencer-Van Etten, Springville-Griffith, Starpoint, Susquehanna Valley, Tioga, Tonawanda, Trinity, Walton/Delhi, Warrensburg/Bolton, Warsaw, Watervliet-Heatly, Wayne, Whitney Point, Williamson, Windsor

Region Final

Section III 266.5, Section VI 180, Section IV 172.5, Section XI 158.5, Section V 144.5, Section II 142.5, Section VII 100, Section IX 70, Section VIII 65, Section I 63.5, PSAL 44, Section X 23, NYSAIS 11

Outstanding Wrestler Award - Orion Anderson (Schuylerville/Section II)

Championship Final (1st)

 99  Dante Geislinger (Norwich/Section IV) > Devin Coleman (Camden/Section III) decision 9-4
106  Anthony Noto (HFL/Section V) > Jordan Titus (CM/Section XI) decision 3-1
113  Marek Bush (CV/Section III) > Chandler Merwin (WD/Section IV) decision 4-2
120  Trent Svingala (MH/Section II) > Brady Worthing (Tioga/Section IV) decision 3-2
126  Orion Anderson (Schuylerville/Section II) > Vince Miceli (PJ/Section XI) fall 1:34
132  Luke Bokina (Mattituck/Section XI) > Nicholas Young (Alexander/Section V) decision 2-1
138  Mike Zariff (MS/Section XI) > Riley Gerber (Camden/Section III) SV 6-4 (1OT)
145  Jack Bokina (Mattituck/Section XI) > Hunter Shaut (CV/Section III) decision 5-0
152  Dempsey Carroll (Copenhagen/Section III) > Jack Chesman (PR/Section I) decision 6-2
160  Bryce Rowe (CL/Section VI) > Jacob Nolan (Saranac/Section VII) decision 2-1
170  Ross McFarland (Phoenix/Section III) > Dillon Ross (Onteora/Section IX) major decision 8-0
182  Connor Fredericks (Chittenango/Section III) > Chance Lapier (ASV/Section VII) decision 3-2
195  Doug Simmons (Canastota/Section III) > Corey Keefe (Falconer/Section VI) decision 3-0
220  Joe Benedict (SJSC/Section III) > Reggie Poulin (Cohoes/Section II) decision 3-1
285  Anthony Robinson (Starpoint/Section VI) > Jayson Gomez (Eagle/PSAL) decision 6-5

Consolation Final (3rd)

 99  Mason Bush (CV/Section III) > Carter Schubert (Williamson/Section V) decision 2-1
106  Len Balducci (Pleasantville/Section I) > Micah Roes (Lowville/Section III) major decision 11-1
113  Matt Garland (SJSC/Section III) > Zac Cummings (SC/Section II) decision 3-0
120  Logan Dubuque (Peru/Section VII) > Caleb Robinson (WD/Section IV) fall 5:37 (1OT)
126  Zach Braddell (Tonawanda/Section VI) > Masin Schuster (Dansville/Section V) major decision 8-0
132  Cahal Donovan (Marcellus/Section III) > Kyle Sams (PV/Section I) decision 10-8
138  Ian McKenna (NH/Section III) > Mason Gray (Warsaw/Section V) decision 6-5
145  T.J. Philpots (HPSV/Section III) > Cory Day (Iroquois/Section VI) decision 2-1
152  Zack Lawrence (Duanesburg/Section II) > John Carl Petretti (SWR/Section XI) fall 2:14
160  Dillan Palaszewski (Galway/Section II) > John DeRidder (CPW/Section VIII) decision 4-0
170  Jacob Sarow (AA/Section VI) > Trent Ingraham (CV/Section III) decision 5-2
182  Giuseppe Hoose (Southwestern/Section VI) > Brennan Slater (Norwich/Section IV) fall 4:47
195  Richie Knapp (SV/Section IV) > Wyatt Holley (Keshequa/Section V) fall 1:34
220  Jack Binder (WB/Section II) > Mike Rigerman (Pioneer/Section VI) decision 6-2
285  Nate Briggs (OT/Section III) > Leroy Williams (Oneonta/Section IV) default

Consolation Final (5th)

 99  Jace Schafer (PM/Section V) > Andrew Lucinski (Newfane/Section VI) decision 5-2
106  Carter Baer (Gouverneur/Section X) > Jordan Soriano (Clarke/Section VIII) decision 3-2
113  Connor Lyons (WH/Section II) > Jack Bosco (Hackley/NYSAIS) fall 2:57
120  Bradley Cheek (CG/Section V) > Keith Cassar (OB/Section VIII) default
126  Mike Squires (Norwich/Section IV) > Bryce Smith (Saranac/Section VII) decision 3-0
132  Matt Evans (Randolph/Section VI) > Raymond Costa (CSH/Section VIII) decision 5-1
138  Austin Lamb (Tioga/Section IV) > Ben Bivar (BGAH/Section IV) fall 1:47
145  Jack Ward (LV/Section VIII) > Ian Houck (RV/Section IX) decision 8-2
152  Daniel Bogie (Eagle/PSAL) > Zach Williams (Hannibal/Section III) UTB 6-5
160  Dan Torres (Falconer/Section VI) > Isaiah Roes (Lowville/Section III) decision 5-0
170  Lajess Sawyer (CM/Section XI) > Ty Rifanburg (Norwich/Section IV) forfeit
182  Jason Butler (PJ/Section IX) > Patrick Walsh (Olean/Section VI) SV 6-4 (1OT)
195  Zach Trim (MG/Section VI) > Nate Degroff (Warsaw/Section V) TB 6-5 (2OT)
220  Tyler Rice (Norwich/Section IV) > Keagan Carmenatty (SS/Section V) decision 5-4
285  Liam Dietrich (RH/Section IX) > Nick Becker (Randolph/Section VI) fall 3:28


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (56th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships)